چه وسایلی برای نگهداری از سگ ها مورد نیاز است؟

وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ موارد بسیاری را شامل می‌شود که ما قصد داریم در این مقاله به مهمترین آنها، چه قبل از خرید یا به سرپرستی گرفتن سگ، چه در زمان نگهداری این حیوان دوستداشتنی اشاره کنیم؛ پس اگر می‌خواهید با لوازم سگ خانگی آشنا شوید، تا انتهای این مقاله، پتیا را همراهی کنید.

خريد وسايل سگ لازمه برعهده گرفتن وظیفه سرپرستی این حیوان است؛ پس قبل از هر اقدامی داشتن اطلاعات دقیق در مورد لوازم سگ خانگی و آشنایی با وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ، کمک بزرگی در این زمینه برای شما محسوب می‌شود؛ به طوری که با تهیه آنها از پت شاپ سگ قادر خواهید بود احساس امنیت و راحتی بیشتری را به او القا کنید.

انواع وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ

باکس حمل استاندارد سگ

قفس یا باکس حمل سگ از مهمترین وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ محسوب می‌شود؛ زیرا دست یافتن به هدف راحتی در جابه جایی و حمل و نقل حیوان را تضمین می‌کند و نگهداری او را آسان می‌سازد؛ پس توصیه می‌شود برای تهیه این وسیله کاربردی که از سری لوازم سگ خانگی به شمار می‌آید و در سه جنس فلزی، پلاستیکی و چوبی قابل دسترس است، از انواع فروشگاه‌های معتبر حیوانات خانگی مانند فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی پتیا بهره گیرید.

گفتنی است در عین اینکه استحکام و امنیت باکس حمل سگ حائز اهمیت است، استاندارد بودن آن نیز از ویژگی‌های مهم این وسیله تلقی می‌شود؛ این جمله بدین معناست که هم بزرگ بودن و هم کوچک بودن بیش از حد این وسیله می‌تواند مشکل‌ساز باشد؛

بزرگ بودن باکس حمل سگ باعث سرعت بخشیدن به آلوده شدن آن می‌شود و کوچک بودن قفس نیز می‌تواند نقش زندان را برای حیوان ایفا کند و ترس را در وجودش پرورش ‌دهد؛ پس در عین داشتن فضای کافی برای نشستن، خوابیدن، ایستاندن و حرکت کردن راحت حیوان نسبت به جثه او، باید دارای اندازه و ابعاد استانداردی باشد.

همانطور در پارگراف قبل گفته شد، باکس حمل سگ از سری لوازم سگ خانگی بوده و باید از اندازه درستی برخوردار باشد؛ پس جزو لوازم قبل از خرید سگ محسوب نمی‌شود؛ زیرا جثه حیوان عامل اصلی در انتخاب این وسیله به شمار می‌آید و درست به همین علت است که آموختن روش صحیح اندازه گیری طول و ارتفاع سگ، این راه را هموارتر خواهد کرد.

روش اندازه گیری طول و ارتفاع سگ خانگی

طول سگ بدین گونه محاسبه می‌شود که اندازه حیوان را از ابتدای دم تا نوک بینیش می‌گیریم و به این میزان هشت سانتیمتر اضافه می‌کنیم البته در این محاسبه باید سگ روی چهار دست و پایش ایستاده باشد؛ درست در همین پوزیشن سگ، می‌توان ارتفاع او را محاسبه کرد، بدین صورت که از نوک پاها تا بالای سرش را اندازه زده و به این میزان نیز پنج سانتیمتر برای سگ‌های کوچک و هشت الی ده سانتیمتر برای سگ‌‌های بزرگ می‌افزاییم.

محل خواب سگ آپارتمانی

سگ‌ها‌ به اینکه محلی خصوصی برای خودشان داشته باشند، علاقه نشان می‌دهند؛ بنابراین، رختخواب مخصوصشان علاوه بر اینکه جای مناسبی برای استراحت آنهاست می‌تواند قلمرو آنان محسوب شود. در صورتی که سگ شما رختخواب مخصوص به خودش را داشته باشد، می‌تواند احساس امنیت و راحتی بیشتری را با شما تجربه ‌کند؛ پس تهیه محل خواب یا تشک سگ از فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی نیز همانند سایر وسایل مراقبتی دیگر برای این حیوان، لازم و ضروری است و در گروه وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ قرار می‌گیرد که البته باید متناسب با سن و جثه او باشد.

ویژگی‌های رختخواب استاندارد سگ

 • مقاوم
 • قابل شستشو
 • دارای لبه‌های کوتاه برای جلوگیری از گرمای شدید تشک
 • از جنس نخ
 • دارای تهویه هوا

قلاده سگ خانگی

همانطور که می‌دانید پیاده‌روی با سگ در فضای شهری تجربه لذت‌بخشی است؛ اما تحقق این اتفاق نیازمند وسیله مناسبی است که قلاده نام دارد؛ قلاده که از سری لوازم سگ خانگی به شمار می‌آید، گردنبندی است که به جهت مهار حیوان به دور گردن او بسته می‌شود و به عنوان واحد شمارش سگ‌سانان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ ضمن اینکه محل اتصال آن می‌تواند حاوی بند یا زنجیر باشد، پس باید سایز متناسبی با حیوان داشته باشد تا باعث آزار گردن وی نشود.

این وسیله در عین اینکه نقش و تاثیر موثری در تربیت و کنترل سگ دارد، می‌تواند برای اهداف مختلفی چون تعیین هویت و آراستگی نیز به کار گرفته شود؛ پس با توجه به مسائل ذکرشده می‌بایست برای نگهداری او تهیه گردد و در لیست وسایل مورد نیاز سگ خانگی قرار بگیرد.

برخی از انواع قلاده سگ

سینی مخصوص ادرار سگ

سینی مخصوص ادرار وسیله ای کاربردی است که برای تربیت و آموزش محل ادرار به تمامی نژادهای سگ‌ها به خصوص توله سگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این امر به روشی صورت می‌گیرد که به حیوان تعلیم داده می‌شود که جای مخصوصی برای دفع ادرار او وجود دارد و باید در زمان احساس ادرار و یا مدفوع بر روی سینی برود.

آموزش دستشویی و نشان دادن محل ادرار به سگ کار چندان مشکلی نیست؛ فقط کافی است کمی صبور باشید و طبق یک اصول خاص پیش بروید به طوریکه در ابتدای آموزش باید یک محل مناسب را برای محل ادرار یا قرار دادن سینی مخصوص ادرار سگ در نظر بگیرید که البته به یاد داشته باشید که انتخاب این محل فقط باید یکبار صورت بگیرد؛ زیرا در غیر این صورت او را گیج و مراحل آموزش سگ خود را سخت تر خواهید کرد.

برخورد صحیح صاحب سگ در زمان آموزش محل ادرار

برخورد صحیح صاحب سگ در زمان آموزش محل ادرار می‌تواند بسیار موثر باشد؛ به بیان واضح‌تر می‌توان گفت اگر حیوان، درست در سینی ادرار، دفع را انجام داد، توسط صاحبش تشویق شود؛ اما در صورتی که در پی بازیگوشی در محیط خانه دستشویی کرد، نباید توسط او تنبیه گردد، بلکه این بدین معنی است که صاحب سگ باید بیشتر در زمینه آموزش صحیح حیوان تلاش کند.

پد مخصوص ادرار سگ

پد مخصوص ادرار جزو دسته وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ محسوب می‌شود که بیشتر برای توله سگ‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تعلیم ندیده‌اند و شناختی از محل مناسب ادرار ندارند.

این پدها که از تجهیزات مرتبط با حیوانات خانگی به شمار می‌آیند، دارای صفحات مشبکی هستند که از تکان خوردنشان جلوگیری می‌کند؛ ضمن اینکه دارای دو ویژگی خاص هستند که آنها را کاربردی‌تر می‌سازد:

 • لایه پلاستیکی آنها مانع از نفوذ آلودگی به محیط و حفظ بهداشت آن می‌شود.
 • قابلیت جذب بالای آنها از مرطوب شدن پاهای سگ‌ جلوگیری می‌کند.

ظرف آب و غذای سگ

به همان میزانی که آشامیدن آب و خوردن تغذیه سالم بخش‌های مهم زندگی حیوان خانگیتان را تشکیل می‌دهند و کیفیت سلامت بدن او را تضمین می‌کنند، استاندارد بودن ظرف آب و غذا که در گروه وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ قرار می‌گیرند، نیز حائز اهمیت هستند؛ پس باید در میان مدل‌های مختلف موجود در بازار بهترین انتخاب را انجام دهید.

ویژگی‌های اثبات استاندارد بودن ظرف آب و غذای سگ

 • اندازه استاندارد به جهت عدم ایجاد مشکل برای حیوان
 • مندرج بودن ظرف به جهت جلوگیری از پرخوری حیوان و عدم ابتلای او به چاقی
 • بیش از حد گود نبودن ظرف به جهت کاهش سرعت بیش از حد غذا خوردن حیوان
 • دارای پایه‌های پلاستیکی به جهت محکم نگه‌داشتن ظرف و عدم حرکت آن
 • دارای سینی به جهت جلوگیری از پخش شدن غذا در اطراف ظرف
 • جنس مناسب و استاندارد مانند استیل یا پلاستیک قابل بازیافت

انتخاب ظرف آب و غذا که جزو لیست خريد وسايل سگ قرار می‌گیرد، ممکن است کمی دشوار باشد؛ اما با شناخت حیوان خانگیتان و توجه به نیازهای روزمره‌اش می‌توان این امر را آسان ساخت.

پس در ادامه با ما همراه باشید تا با دو نمونه از مدل‌ها و ویژگی‌های ظرف آب و غذای سگ آشنا شوید.

دو نمونه از مدل‌های ظرف آب و غذا و ویژگی‌های بارز آنها

 • ظروف پلاستیکی سگ که جزو لوازم سگ خانگی محسوب می‌شود، با قابلیت‌هایی چون نشکن بودن، قابل شستشو در ماشین ظرفشویی و قیمت مناسب پرطرفدار هستند، اما آنها نیز مانند تمام کالای دیگر معایب خاص خود را دارند که این معایب شامل موارد زیر می‌باشد:
 • قابل جویدن توسط حیوان هستند
 • در صورت لب‌پرشدن و ترک خوردن، عامل تجمع انواع باکتری می‌باشند
 • باعث ایجاد آلرژی در برخی از سگ‌ها می‌شوند
 • داشتن زیبایی و قابلیت بهداشتی بودن ظروف سرامیکی سگ در کنار مقاومت بالا و پایه‌های پلاستیکی برای محکم نگه‌داشتن ظرف غذا از معایبی نیز برخوردارند که به شرح ذیل است:
 • قیمت بالا
 • وزن زیاد
 • شکننده بودن
 • در صورت لب‌پرشدن عامل بریدن صورت و دهان سگ

اسباب بازی سگ خانگی

همانگونه که در زندگی انسان همواره غذای روح در کنار غذای جسم مطرح بوده، در زندگی سگ‌ها نیز این موضوع بارز است؛ آنها همچون کودکانی که بازی را دوست دارند، عاشق بازی هستند، به بازی با اسباب بازی علاقه نشان می‌دهند و این عمل را نوعی تفریح می‌دانند؛

پس به جرات می‌توان گفت که اسباب بازی از وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ به شمار می‌آید، اما شما به عنوان صاحب سگ علاوه بر انجام انواع بازی با سگ خود باید نکاتی را در انتخاب اسباب بازی مناسب برای او رعایت کنید که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • اسباب بازی انتخابی که از لوازم سگ خانگی است، باید با اندازه جثه و نوع نژاد حیوان متناسب باشد.
 • رنگ اسباب بازی نباید باعث ایجاد مسمومیت در حیوان شود.
 • به علت اینکه اسباب بازی‌ها به فعال بودن و تخلیه انرژی سگ کمک می‌کنند، اسباب بازی‌های ورزشی می‌توانند انتخاب درستی باشند.
 • انتخاب و تهیه اسباب بازی‌های جویدنی از پت شاپ اینترنتی یا به صورت حضوری، به بهبود سلامت دندان‌های سگ کمک بزرگی خواهد کرد.

اهمیت لباس برای نژادهای کم مو در فصل سرما

سگ شما در فصل زمستان، بیشترین زمان روز را در خانه و در هوای گرم آن سپری می‌کند و مدت کوتاهی را به پیاده‌روی در هوای سرد بیرون اختصاص می‌دهد؛ پس ممکن است این تفاوت دما باعث بروز انواع بیماری‌ها از جمله سرماخوردگی در بدن حیوان گردد.

به همین علت لباس که از لوازم سگ خانگی محسوب می‌شود، در چنین شرایط هوایی برای سگ‌ها به خصوص سگ‌های کم مو و یا موکوتاه اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

جالب است بدانید تحمل سرما در بین سگ‌ها متفاوت است و این تفاوت به عواملی چون نژاد، جثه، وزن، سن، شرایط بدنی، میزان چربی زیر پوستی و مقدار فعالیت آنها بستگی دارد؛ پس طبیعتاً این عوامل می‌توانند با انتخاب لباس مناسب برای آنان، ارتباط مستقیمی داشته باشند.

برس و گره بازکن مخصوص سگ های موبلند

برس و گره بازکن از وسایل مورد نیاز برای نگهداری از سگ است که برای نظافت و تیمار کردن او مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اگر صاحب سگ، فردی مسئولیت پذیر باشد، خود می‌داند که برس کشیدن موهای سگ‌ خصوصاً سگ‌های موبلند، ضمن اینکه حیوان را آراسته می‌سازد، با جلوگیری از جمع شدن حشرات ریز در بین موهای او، می‌تواند وی را از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها در امان بدارد.

ناخن گیر سگ خانگی

به سبب اینکه گرفتن ناخن‌های سگ‌ یکی از اصول اولیه و مهم نگهداری اوست، ناخن گیر از ملزومات بهداشتی و به طور کلی، لوازم سگ خانگی به شمار می‎آید که به صورت دوره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات فراموش‌نشدنی در مورد ناخن‌های سگ

 • کوتاه نشدن ناخن‌های سگ می‌تواند راه رفتن حیوان را دچار مشکل کند و در این زمان ممکن است با شکستنشان موجب دردناک شدن آنها شوند.
 • در صورتی که اصول اولیه کوتاه کردن ناخن‌های سگ را نمی‌دانید، هرگز این کار را انجام ندهید؛ در چنین مواردی، آموزش ببینید یا برای انجام این کار از کلینیک‌های دامپزشکی کمک بگیرید.

دو دسته کلی ناخن گیر 

 • ناخن گیر انبری
 • ناخن گیر قیچی

مشاهده منبع

4 اردیبهشت 1399 - 15:40

برچسب ها

 • سگ_خانگی
 • پتیا
 • نگهداری_از_سگ
 • باکس_سگ
 • محل_خواب_سگ
 • قلاده_سگ

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما