پارت یک

پت شاپ اینترنتی چیست؟

پت شاپ اینترنتی یا پت شاپ آنلاین در حقیقت، همان فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی است که امکان خرید آنلاین لوازم حیوانات خانگی را میسر می‌کند؛ این فروشگاه هم می‌تواند یک فروشگاه فیزیکی جامع برای تمامی حیوانات خانگی و صاحبان آنها، هم یک فروشگاه کاملا آنلاین به منظور فروش تجهیزات مرتبط با حیوانات خانگی باشد. فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی با بر عهده داشتن وظیفه‌ی عرضه محصولات مربوطه به این موجودات دوست داشتنی، دیگر دغدغه‌ای برای صاحبین حیوانات خانگی در جهت نیازها و لوازم حیوان خانگی باقی نمی‌گذارد و می‌تواند مایحتاج آنها را محیا سازد و دارندگان حیوانات خانگی، به راحتی قادر خواهند بود لوازم مورد نیاز حیوانشان را سفارش دهند و درب منزل تحویل بگیرند.

نکات مهم درباره پت شاپ اینترنتی

به یاد داشته باشید که هر پت شاپ اینترنتی معتبر نیست؛ جالب است بدانید پت شاپ اینترنتی یا آنلاین نسبت به پت شاپ حضوری دارای طرفداران بیشتری است. در واقع، پت شاپ اینترنتی از سه کلمه تشکیل شده که هر کدام معنی جداگانه‌ای دارند؛ "پت" در عامیانه به معنای حیوان خانگی و "شاپ" به معنی مرکز خرید یا فروشگاه است، اما کلمه اینترنت! یک فضای فروشگاهی اینترنتی که در جامعه امروزی همه ما با درک آن آشنا هستیم، در واقع، محیطی آنلاین است که اطلاعاتی را درون خود دارد، این اطلاعات را در یک دامنه خاص سامان‌دهی کرده و تحت آن دامنه، خدمات و یا محصولاتی را ارائه می‌دهد. درست است که معمولا زمانی که مردم صحبت از حیوان خانگی می‌کنند، محبوب ترین نوع این حیوانات قطعا سگ و گربه هستند، اما بد نیست در خصوص طبقه بندی های مختلف حیوانات خانگی نیز اطلاعات کسب کنید. به همین واسطه، ما در این مقاله قصد داریم مردم را از این تصور اشتباه رهایی دهیم که حیوانات خانگی فقط به دو دسته سگ و گربه اطلاق نمی‌شود و می‌خواهیم به تعریف، دسته بندی حیوانات خانگی و انواع گونه هایی که امکان نگهداری در منزل را دارند، بپردازیم.

پارت دو

تعریف حیوانات خانگی

به کلیه حیواناتی که به عنوان حیوان خانگی و همدم انسان ها توسط آنها انتخاب و در خانه نگهداری می‌شوند و می‌توانند برای صاحبان پت حس عاطفی  یا سودمندی فیزیکی فراهم کنند، "حیوانات خانگی" می‌گویند.

پارت دو

 دسته بندی حیوانات خانگی 

 • پستانداران مانند سگ و گربه  
 • جوندگان مانند همستر، خرگوش و موش
 • خزندگان مانند مارها، لاک پشت و قورباغه  
 • پرندگان زینتی مثل قناری، مرغ عشق، طوطی، بلبل، فنچ و کبوتر 
 • ماهیان آکواریومی (آب شیرین و آب شور) 
پارت دو

علل شکل گیری پت شاپ اینترنتی

 • داغ بودن بحث حمایت از حیوانات
 • پررنگ شدن نقش اینترنت در زندگی انسان ها
 • علاقه بسیار مردم به حیوانات خانگی و نگهداری از آنها
 •  رفع نیازهای صاحبان حیوانات خانگی 
 • شاغل بودن اکثر صاحبان پت در کشورهای پیشرفته 
 • انتقال حس آرامش از سمت حیوان خانگی پس از تحمل ترافیک های سنگین و شلوغی خیابان ها   

نقش پت شاپ اینترنتی در زندگی امروز

امروزه، حیوانات در زندگی انسان ها نقش پررنگی دارند، به همین علت، فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی از محبوبیت خاصی بین تمام افرادی که صاحب پت هستند، برخوردار است. انسان هايی كه در دنیای امروزه که گسترش سریع تکنولوژی در آن انکارناپذیر است، زندگی می‌كنند و بیشتر افراد در آن شاغل هستند و به علت نداشتن زمان کافی، تمام کارهای بانکی، خرید لوازم خانگی و بیشتر نیازهای روزمره خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند، قطعاً در مورد خریدهای پت شاپ خود نیز همین نظر را داشته و ترجیح می‌دهند به صورت اینترنتی انجام شود؛ بنابراین، وجود پت شاپ اینترنتی می‌تواند بسیار موثر باشد. پت شاپ اینترنتی امکان خرید و فروش لوازم حیوانات خانگی را بر بستر اینترنت و نزدیک ترین موقعیت جغرافیایی، در کوتاه ترین زمان برای مشتریان فراهم می‌کند؛ به طوری که حتی دارندگان حیوانات خانگی می‌توانند بدون خارج شدن از منزل یا محل کار خود، کالای خود را سفارش داده و در محل مورد نظر تحویل بگیرند؛ بدین ترتیب، نیز می‌توانند زمانی بیشتری را به حیوان خانگی دوست‌داشتنی خود اختصاص دهند.

نقش حیوانات در زندگی امروزی انسان ها   

حیوانات در زندگی انسان ها می‌توانند نقش های متفاوتی مانند نیروی کار برای انسان و تأمین منابع غذایی را داشته باشند و یا در زمینه پزشکی، ایجاد روابط عاطفی میان خود و انسان‌ها و ارتقاء سطح کیفی زندگی آنها مفید واقع شوند.

پارت چهار

انواع فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی  

پت شاپ اینترنتی یا به طور کلی پت شاپ ها، هم می‌توانند تمامی مایحتاج همه حیوانات خانگی را در اختیار دارندگان آنها قرار دهند و هم می‌توانند به صورت اختصاصی فروش لوازم حیوانات خانگی خاصی را داشته باشند، مانند پت شاپ پرندگان و جوندگان.

دو روش فعالیت پت شاپ ها

 1. برخی از پت شاپ ها به صورت حضوری فعالیت می‌کنند و وسایل و لوازم حیوانات خانگی را به شکل فیزیکی به فروش می‌رسانند.
 2. برخی دیگر، علاوه بر فروش حضوری، فروش آنلاین نیز دارند که با نام پت شاپ اینترنتی معروفند.

سفارش محصول از فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی 

در فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی، مشتری این امکان را دارد که اولاً یک لیست از محصولات را در قاب دید خود داشته باشد، ثانیاً، محصول مورد نظر را برای رفاه حیوان خانگی خود، به راحتی سفارش دهد؛ پس از انتخاب کالای مورد نظر و کلیک بر روی آن، به مرحله پرداخت می‌رسد؛ نحوه‌ی پرداخت هزینه، به 2 صورت انجام می‌گیرد و این دو نحوه پرداخت، آنلاین و نقدی، در زمان دریافت محصول می‌باشد.

انواع لوازم در فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی

 • غذاهای مخصوص حیوانات خانگی 

غذاهای حیوانات خانگی در انواع مختلفی در پت شاپ اینترنتی عرضه می‌شود. این غذاها به طور کلی به دو دسته خانگی و تجاری یا صنعتی تقسیم می‌شوند که غذاهای صنعتی خود به سه دسته خشک، مرطوب و نیمه مرطوب تقسیم می‌گردند.

 • انواع غذاهای درمانی و مکمل‌های دارویی

داروها و غذاهای درمانی از دیگر عواملی است که می‌توانید در جهت نگهداری از حیوان خانگی خود، از انواع پت شاپ اینترنتی تهیه کنید. آنها در مواردی که حیوان شما بیمار است، می‌توانند به یاری شما بشتابند.

 • وسایل آرایشی و بهداشتی حیوانات خانگی

وسایل آرایشی و بهداشتی حیوانات خانگی از دیگر محصولاتی است که توسط پت شاپ اینترنتی و انواع پت شاپ ها برای مراقبت، بهداشت و زیبایی حیوانات خانگی عرضه می‌شود.  بهداشت و زیبایی از جمله موضوعاتی است که در بحث پرورش حیوانات خانگی از اهمیت بالایی برخودار می‌باشد.

 • کلیه لوازم اولیه و جانبی نگهداری حیوانات خانگی

این محصولات براساس علایق حیوانات خانگی و با بهترین و مناسب ترین مواد اولیه تولید شده‌اند و البته که برای تمامی حیوانات خانگی لازم و ضروری هستند.

نمونه هايی برای لوازم جانبی حیوانات خانگی
 • قفس و باکس: محلی برای زندگی و راحتی حیوان خانگی
 • قلاده: برای کنترل بهتر حیوان خانگی خارج از منزل
 • اسباب بازی: برای آموزش، رشد ذهنی و سرگرمی حیوان خانگی
 • پنل‌ های سیمی جهت عدم دسترسی حیوان به اتاقی خاص
 • تمیز کننده‌ های آنزیمی: برای پاکسازی محل زندگی حیوان و جلوگیری از ابتلای حیوان و صاحبش به انواع بیماری ها
 • انواع تشویقی

یکی از مهمترین عوامل آموزش درست، رشد صحیح و پیشرفت حیوان خانگی بهره گیری از انواع تشویقی برای اوست؛ شما به عنوان صاحب حیوان خانگی در قبال انجام کار درست حیوانتان می‌توانید از تشویقی استفاده کنید و با این کار مشوق او باشید تا کارهای دیگر را نیز به درستی انجام دهد؛ همین نکته كوچك می‌تواند در آموزش صحیح حیوان خانگیتان به شما کمک بزرگی باشد.

پارت شش

 مزایای خرید از پت شاپ اینترنتی

 • کالا را با حوصله و دقت بیشتر و اطلاعات جامع‌تری انتخاب می‌کنید.
 • بهترین گزینه را در میان گزینه های مختلف انتخاب می‌کنید.
 • زمان شما در ترافیک و یا پشت چراغ قرمز هدر نمی‌رود.
 • محصول مورد نظر خود را حتی زمانی که مشغول به کار هستید، می‌توانید برای حیوان خانگی خود انتخاب نمایید. 
 • در صورتی که فرزند دارید، دیگر مجبور نیستید برای خرید حضوری از پت شاپ، فرزندانتان را در منزل تنها بگذارید.
 • تمامی پت شاپ ها سعی دارند تا بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهند؛ به همین علت، یکی از مهمترین ویژگی های آنها ارسال رایگان به محدوده‌ی اطراف فروشگاه است.
پارت شش

مشکلات خرید از پت شاپ اینترنتی

 • قابل ذکر است که خرید آنلاین در کشور ایران مشکلاتی را به همراه دارد که شاید کمتر در کشورهای دیگر دیده شود. 
 • از دیگر مشکلاتی که در کشور ایران در زمینه خرید از پت شاپ اینترنتی می‌توان نام برد، عدم مسولیت پذیری و پشتیبانی نامناسب در برخی از فروشگاه ها است.
 • در برخی از انواع فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی، مواردی از جمله بازگشت کالا اعلام می‌گردد و در صورت نیاز شما به این مسئله، به روش های مختلف از انجام آن سر باز می‌زنند و تلاش می‌کنند شما را به نحوی از درخواستتان منصرف کنند. 
پارت شش

یکی از بزرگترین مشکلات خرید حضوری از پت شاپ ها 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که می‌توان در هنگام خرید حضوری ذکر کرد، این است که معمولاً فروشندگان، شما را تشویق می‌کنند تا به جای محصول مدنظر خود، کالای مورد نظر آنها را خریداری کنید که امروزه این رفتار در دنیای تجاری، بسیار دیده می‌شوند! 

حیوانات توانایی صحبت درباره خواسته هایشان را ندارند و شما به عنوان صاحب آنها بهتر می‌توانید برای نیازهایشان تصمیم بگیرید؛

پس نباید اجازه دهید هیچ کس از این موضوع سوءاستفاده کند و به جای شما و حیوانتان تصمیم بگیرد!

پارت شش

نقش دیجی کالا در پررنگ شدن انواع پت شاپ اینترنتی

فروش محصولات مرتبط به حیوانات خانگی مانند غذا و ملزومات آرایشی و بهداشتی آنها در سایت های معتبری چون دیجی کالا باعث رشد انواع پت شاپ اینترنتی شده است.

دیجی کالا در ابتدای کار خود، فقط به فروش و بررسی کالاهای دیجیتالی می‌پرداخت؛ اما امروزه پیشرفت فراوانی داشته و در زمینه فروش لوازم مرتبط با حیوانات خانگی نیز فعالیت دارد.

دیجی کالا مشتریان خاص خود را دارد، اما باز هم بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از فروشگاه هایی خرید کنند كه به صورت تخصصی بر روی کالاهای حیوانات تمرکز دارند.

استارتاپ پتیا؛ اولین اپلیکیشن تخصصی حیوانات خانگی در ایران

استارتاپ پتیا در واقع اپلیکیشنی است که با اهداف بر عهده گرفتن مسئولیت اجتماعی در قبال حیوانات، حمایت از آنها و تسهیل امر نگهداری از حیوانات خانگی شکل گرفته است. این اپلیکیشن، تنها اپلیکیشن جامع جهت سفارش آنلاین از پت شاپ های اطراف است که براساس موقعیت جغرافیایی فعالیت می‌کند و به عنوان مرجعی برای خدمات جامع پت شناخته می‌شود. به سبب بهبود روابط میان انسان‌‌ ها و حیوانات و اینکه امروزه آنها عضوی از خانواده ما انسان ها هستند، استفاده از اين اپليكيشن در سال های اخیر به یک موضوع بااهمیت تبدیل شده است. 

هدف اصلی اپلیکیشن پتیا

اپلیکیشن پتیا جدیدترین برنامه شرکت دانش بنیان فراداده رایانه سورنا می‌باشد که در دسترس افراد جامعه قرار گرفته و هم برای استفاده صاحبان حیوانات خانگی و هم بهره گیری انواع پت شاپ ها راه اندازی شده است. استارتاپ یا پت شاپ اینترنتی پتیا یکی از معتبرترین پت شاپ هایی است که به راحتی می‌توانید به آن اعتماد و از طریق آن، لوازم مورد نیاز حیوان خانگیتان را تهیه کنید.

قابلیت های اپلیکیشن پتیــا

پارت هشت

صاحبین حیوانات خانگی با نصب این اپلیکیشن قادر خواهند بود به جستجوی فروشگاه های لوازم مرتبط با حیوانات در سطح شهر مورد نظر خود بپردازند و خرید خود را بصورت آنلاین انجام دهند.

پارت هشت

پتیا دارای قابلیتی است که مشتری از طریق آن می‌تواند بالا بودن ضرورت کالای مورد نظر خود را در سبد خرید اعلام کند.

پارت هشت

پتیا به تمامی محصولات مرتبط با حیوانات اهلی و خانگی مانند غذا، لوازم آرایشی و بهداشتی، جای خواب و هر آنچه که به حیوانات آپارتمانی مربوط می‌باشد، پرداخته است.

پارت هشت

در پتیا امکان ایجاد لیستی تحت عنوان لیست علاقه مندی ها وجود دارد که در آن مشتری قادر است کالاهای پرمصرف و مورد نیاز خود را به صورت یکجا در داخل اپلیکیشن در این قسمت ذخیره نماید.

پارت هشت

از محاسن دیگر اپلیکیشن پتیا و سفارش اینترنتی از طریق آن، درگیر نشدن مشتریان با مشکلات ترافیک شهری و اتلاف وقت آنها جهت خرید از پت شاپ مورد نظرشان است.

پارت هشت

صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند، سوالات مرتبط با حیوانات خانگی خود را از طریق قسمت پرسش و پاسخ با دامپزشکان پتیا در میان بگذارند و پاسخ خود را دریافت کنند.

پارت هشت

ویژگی دیگری که در مورد پتیا قابل توجه است، همراهی تیم پشتیبانی پتیا در طول مدت استفاده کاربران از اپلیکیشن می‌باشد.

پارت هشت

اپلیکیشن پتیا در دو پلتفرم اندروید (Android) و iOS قابل اجرا می‌باشد.

روش های پرداخت هزینه در اپلیکیشن پتیا

 • آنلاین
 • اعتباری از طریق اکانت مشتری
 • نقدی درب محل تحویل 

سایر خدمات پتیا

از خدمات دیگر پتیا، هم می‌توان به فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی پتیا اشاره کرد که محصولات مرتبط با حیوانات خانگی را در اختیار شما قرار می‌دهد، هم می‌توان پت واش را نام برد که با بهره گیری از تجهیزات شستشو که دارای بالاترین کیفیت فنی و مطابق با استانداردهای جهانی هستند، به برس زدن، شستشو، مسواک، پیرایش با ماشین یا با قیچی حیوان خانگی مانند سگ و گربه می‌پردازد.