غذای مفید برای خرگوش

تغذیه مناسب برای خرگوش خانگی

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین نکات برای نگهداری و مراقبت از خرگوش بدون شک غذای مفید برای خرگوش می باشد. نسبت به تغذیه سالم برای خرگوش باید توجه کافی داشته باشید. خرگوش ها نیز از خوردن مواد غذایی خوشمزه لذت می برند. بدون شک خرگوش ها یکی از بهترین و محبوب ترین حیوانات خانگی محسوب می شوند. همچنین نگهداری از آنها در محیط خانه بسیار ساده و راحت می باشد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید برای تهیه غذای مناسب باید به نوزاد و بالغ بودن خرگوش خود توجه کنید. 

مواد غذایی که خرگوش خانگی مصرف می کند باید فیبر بسیار بالایی داشته باشد همچنین مواد غذایی باید کم کالری نیز باشد. اگر به این موضوع توجه کافی نداشته باشید بدون شک برخی مشکلات برای سلامتی خرگوش به وجود می آید. یکی از بهترین مواد غذایی برای خرگوش یونجه تازه می باشد. همچنین آبی که خرگوش روزانه مصرف می کند باید تمیز باشد. البته فراموش نکنید برای انجام بررسی های لازم باید به طور مرتب به دامپزشک مراجعه کنید.

بهترین مواد غذایی برای خرگوش

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین موارد در نگهداری و مراقبت از خرگوش خانگی بدون شک غذای مفید برای خرگوش می باشد. که باید نسبت به این موضوع توجه کافی داشته باشید. در ادامه با غذا های مناسب و مفید برای خرگوش آشنا خواهید شد.

 • یونجه تازه و خشک
 • آب تازه برای خرگوش
 • سبزیجات مورد نیاز برای خرگوش
 • پلت مخصوص
 • میوه مورد نیاز برای خرگوش

یونجه تازه و خشک

یونجه تازه و خشک بدون شک جزو غذای مفید برای خرگوش محسوب می شود. البته این نکته مهم را در نظر داشته باشید خرگوش نباید بیش از حد یونجه مصرف کند. چرا که مواد موجود در یونجه قند بسیار بالایی دارد. فیبر موجود در یونجه برای سلامت دستگاه گوارش خرگوش بسیار مهم و ضروری می باشد. همچنین یونجه از رشد بیش از حد دندان های خرگوش نیز جلوگیری می کند. بنابراین در انتخاب یونجه تازه باید توجه کافی داشته باشید. به هیچ عنوان یونجه های قهوه ای رنگ را خریداری نکنید. نسبت به این موارد باید توجه کافی داشته باشید.

سبزیجات مورد نیاز برای خرگوش

سبزیجات نیز در لیست غذای مفید برای خرگوش قرار می گیرند. سبزیجات نیز باید در مواد غذایی روزانه خرگوش قرار داشته باشد. بنابراین در انتخاب سبزیجات نیز باید توجه کافی داشته باشید. سبزیجاتی که انتخاب می کنید باید کاملا تمیز و سالم باشد. برخی از سبزیجات مورد نیاز برای خرگوش شامل ریحان، هویج، کرفس، شوید، کاهو، نعناع، جعفری و... می باشد.

آب تازه برای خرگوش

آب تازه نیز یکی از مهم ترین مواد غذایی برای خرگوش می باشد. که باید نسبت به این موضوع نیز توجه کافی داشته باشید. آبی که خرگوش مصرف می کند باید همیشه تازه و تمیز باشد. روزانه باید آب خرگوش را تعویض کنید. اگر خرگوش به اندازه کافی آب مصرف نمی کند. می توانید از برخی سبزیجات برای خرگوش استفاده کنید.

میوه مورد نیاز برای خرگوش

میوه تازه نیز جزو غذای مفید برای خرگوش محسوب می شود. البته باید توجه داشته باشید خرگوش نباید بیش از حد میوه مصرف کند. روزانه به مقدار خیلی کم می توانید میوه را در اختیار خرگوش خود قرار دهید. برخی از میوه های مورد علاقه خرگوش شامل سیب، گیلاس، هلو، گلابی، انبه و... می باشد.

پلت مخصوص برای خرگوش

پلت مخصوص نیز جزو غذای مناسب برای خرگوش محسوب می شود. البته برای خرید پلت باید برخی نکات مهم و اساسی را در نظر داشته باشید. پلتی که خریداری می کنید باید تازه باشد. همچنین خرگوش نباید بیش از حد پلت مصرف کند. پلت هایی که پروتئین و قند بالایی دارند باعث ایجاد چاقی و برخی بیماری ها در بدن خرگوش می شوند. به هیچ عنوان پلت های مخلوط شده با ذرت و.. را به خرگوش خود ندهید.

غذاهای مضر برای خرگوش

همانطور که می دانید خرگوش ها غذا های شیرین را دوست دارند. البته فراموش نکنید مواد غذایی شیرین جزو غذای مفید برای خرگوش محسوب نمی شوند. برخی از مواد غذایی مضر برای خرگوش شامل سیب زمینی، شکلات، ماکارونی، گوشت، حبوبات و... می باشد. بدون شک با مصرف این مواد غذایی برخی بیماری ها و مشکلات برای سلامتی بدن خرگوش به وجود می آید.

تغذیه نامناسب چه مشکلاتی را برای خرگوش ایجاد می کند؟

مهم ترین نکته در نگهداری و مراقبت از خرگوش بدون شک غذای مفید برای خرگوش می باشد. اگر مواد غذایی که خرگوش مصرف می کند سالم نباشد. برخی مشکلات و بیماری ها برای خرگوش به وجود می آید. در ادامه با برخی از این مشکلات آشنا خواهید شد.

 • بی اشتهایی
 • برخی بیماری های قلبی و کبدی
 • سنگ کلیوی و مثانه
 • چاقی بیش از حد خرگوش
 • مشکلات دندانی
 • مدفوع نرم و...

ظرف غذای خرگوش باید به چه صورت باشد؟

غذای مفید برای خرگوش یکی از مهم ترین موارد در سلامت خرگوش می باشد. از این رو باید در انتخاب ظرف غذای مناسب نیز توجه کافی داشته باشید. چرا که در سلامت خرگوش موثر است. بهتر است ظرف پلاستیکی و یا سرامیکی را خریداری کنید. همچنین این نکته مهم را فراموش نکنید باید روزانه ظرف آب و غذای خرگوش را تمیز نمایید.

غذای مناسب برای خرگوش نوزاد

یکی از مهم ترین موارد در نگهداری و مراقبت از خرگوش نوزاد بدون شک غذای مفید برای خرگوش می باشد. برای تغذیه خرگوش نوزاد می توانید از شیر آماده مخصوص خرگوش نوزاد استفاده کنید. که برای انجام این کار باید از قطره چکان استفاده کنید. همچنین برای هضم بهتر غذا خرگوش نوزاد بهتر است از کپسول اسیدوفیلوس استفاده کنید. به مرور زمان و در 11 روزگی خرگوش بهتر است از پلت های مخصوص نیز استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد با غذای مفید برای خرگوش به طور کامل آشنا شدید. یکی از مهم ترین نکات برای نگهداری و مراقبت از خرگوش بدون شک غذای مناسب برای خرگوش می باشد. مواد غذایی که خرگوش خانگی مصرف می کند باید فیبر بسیار بالایی داشته باشد همچنین مواد غذایی باید کم کالری نیز باشد. یکی از بهترین مواد غذایی برای خرگوش یونجه تازه می باشد. به طور کلی می توان گفت باید نسبت به تغذیه سالم خرگوش توجه کافی داشته باشید.

سوالات متداول غذای مفید برای خرگوش

 1. مصرف کدام مواد غذایی برای خرگوش مضر می باشد؟
  برخی از مواد غذایی مضر برای خرگوش شامل سیب زمینی، شکلات، ماکارونی، گوشت، حبوبات و... می باشد. بدون شک با مصرف این مواد غذایی برخی بیماری ها و مشکلات برای سلامتی بدن خرگوش به وجود می آید.
 2. ظرف غذای خرگوش باید به چه صورت باشد؟
  باید در انتخاب ظرف غذای مناسب نیز توجه کافی داشته باشید. چرا که در سلامت خرگوش موثر است. بهتر است ظرف پلاستیکی و یا سرامیکی را خریداری کنید. همچنین این نکته مهم را فراموش نکنید باید روزانه ظرف آب و غذای خرگوش را تمیز نمایید.
 3. پلت مخصوص برای خرگوش باید به چه صورت باشد؟
  برای خرید پلت باید برخی نکات مهم و اساسی را در نظر داشته باشید. پلتی که خریداری می کنید باید تازه باشد. همچنین خرگوش نباید بیش از حد پلت مصرف کند. پلت هایی که پروتئین و قند بالایی دارند باعث ایجاد چاقی و برخی بیماری ها در بدن خرگوش می شوند. به هیچ عنوان پلت های مخلوط شده با ذرت و.. را به خرگوش خود ندهید.

مشاهده منبع

29 آبان 1400 - 16:44

برچسب ها

 • غذای_خرگوش

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما