علائم بارداری در سگ ها

تشخیص بارداری سگ و دانستنی‌های لازم در این خصوص

سگ‌های ماده، در سنینی که بالغ می‌شوند، قابلیت بارداری دارند. معمولاً در سنین 6 الی 18 ماهگی، سگ‌ها قابلیت بارداری پیدا می‌کنند. در این زمان، اگر سگ ماده با سگ نر جفت‌گیری کند، امکان بارداری وجود دارد. اگر پس از جفت‌گیری با سگ نر، چند مورد از علائم بارداری در سگ ها را در سگ خود مشاهده کردید، می‌توانید جهت اطمینان از بارداری، به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک، با بررسی شرایط بدنی سگ و علائم بارداری، تشخیص بارداری سگ یا عدم بارداری می‌دهد. در این شرایط، اطلاعات کافی در خصوص نحوه نگهداری و مراقبت‌های لازم از سگ دلبندتان را کسب خواهید کرد.

با مطالعه این مقاله، می‌توانید اطلاعات مطلوبی در خصوص، علائم بارداری در سگ ها، تشخیص بارداری سگ و مدت زمان بارداری آن‌ها کسب کنید. هیچ می دانید که می توانید با دانلود اپلیکیشن پت شاپ اینترنتی پتیا لوازم مخصوص سگ باردار خود را تهیه کنید؟ از پت شاپ سگ پتیا دیدن کنید.

در چه سنی امکان بارداری در سگ وجود دارد؟

سگ‌ها در 6 الی 18 ماهگی، بالغ می‌شوند. بلوغ سگ‌ها، به معنی تکامل دستگاه تناسلی و تولید مثل آن‌ها است. زمانی که سگ به بلوغ کامل می‌رسد، علائم علاقه‌مندی به جفت‌گیری، در او پدیدار می‌شود. با مشاهده این علائم، اگر مایل به تولید مثل سگ عزیزتان هستید، می‌توانید او را در کنار سگ نر سالمی، قرار دهید تا امکان جفت‌گیری فراهم شود.

سگ‌ها پس از جفت‌گیری، اگر دچار بارداری شوند، علائم خاصی از خود بروز می‌دهند. با اطلاع  از علائم بارداری در سگ ها، می‌توانید از بارداری سگ مطلع شوید و از او به نحوه ویژه‌ای نگهداری کنید.

مدت زمان بارداری در سگ

سگ‌ها معمولاً پس از جفت‌گیری و بارداری، 63 روز زمان نیاز دارند تا جنین‌ها را به تکامل برسانند. در واقع، مدت زمان بارداری در سگ‌ها، 63 روز کامل است. سگ‌ها در ماه اول بارداری، مرحله تشکیل تخمک بارور و لانه‌گزینی تخمک را با موفقیت می‌گذرانند. در ماه دوم بارداری سگ‌ها، رشد جنین اتفاق می‌افتد. در این ماه معمولاً، دامپزشک قادر به شنیدن صدای قلب جنین‌ها است. با ورود به ماه سوم بارداری سگ، جنین به اندازه ابعاد توله سگ، بزرگ می‌شود و آماده تولد است. در این زمان، لازم است مراقبت‌های لازم جهت زایمان سگ را انجام دهید تا زایمان موفقیت‌آمیزی داشته‌باشد.

علائم بارداری در سگ ها چیست؟

علائم بارداری در سگ ها نیز مانند هر موجود زنده دیگری، وجود دارد. با مشاهده علائم بارداری در سگ ها، می‌توانید جهت اطمینان به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با لمس شکم سگ یا سونوگرافی، وجود توله‌ها را تایید می‌کند. علائم بارداری در سگ ها، بسیار مشابه انسان است. در ادامه، این علائم را بررسی می‌کنیم.

تغییر در اشتهای سگ

یکی از علائم بارداری در سگ ها تغییر در اشتهای آن‌ها است. معمولاً پس از بارداری، تغییرات هورمونی در بدن سگ ماده، موجب تغییر در اشتهای سگ می‌شود.

بی‌میل شدن به غذا و یا افزایش اشتها به خوردن غذا، از نشانه‌هایی است که باید با زیرنظر گرفتن خوراک سگ، متوجه آن شوید. اگر سگ شما دچار بی‌اشتهایی شد، بهتر است با مراجعه به فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی نسبت به تهیه غذاهای مقوی اقدام کنید. معمولاً سگ‌ها، غذاهای تازه و جدید را، با اشتها و میل بیشتری می‌خورند.

تهوع سگ ماده در ابتدای صبح

یکی از علائم بارداری در سگ ها، بروز حالات تهوع در ابتدای صبح است. معمولاً این نشانه‌ها، در ماه اول بارداری بعضی سگ‌ها وجود دارد. بهتر است، پس از مشاهده این وضعیت، از دامپزشک او کمک بخواهید. احساس تهوع در ابتدای صبح، موقتی است و به مرور بهبود می‌یابد.

تغییر رنگ و سایز نوک پستان‌های سگ ماده

یکی از تغییرات رایج در سگ‌های باردار، تغییر در سایز نوک پستان‌های سگ است. با مشاهده نوک پستان‌های سگ ماده، متوجه این تغییرات خواهید شد. معمولاً، در سگ‌های باردار، برای آماده‌سازی شرایط شیردهی، این تغییر حجم در نوک پستان‌ها اتفاق می‌افتد. تغییر رنگ پستان‌ها و سرخ شدن آن‌ها، نشان از گردش خون بیشتر در این ناحیه است. این علائم، از نشانه‌هایی است که پس از بارداری حیوان اتفاق می‌افتد.

تغییر وزن سگ ماده

یکی از علائم بارداری در سگ ها که در تمام سگ‌های ماده قابل مشاهده است، تغییر وزن پس از باردار شدن سگ است. معمولاً زمانی که جنین شروع به رشد می‌کند، حجم و وزن سگ افزایش پیدا می‌کند. هرچه رشد جنین یا جنین‌ها بیشتر باشد، افزایش وزن سگ نیز بیشتر خواهد بود. معمولاً یک ماه پس از بارداری، علائم بارداری در سگ ها، با چشم قابل مشاهده است. در این زمان، دامپزشک با لمس شکم، امکان تشخیص بارداری سگ را دارد. اما جهت اطمینان، می‌توانید از سونوگرافی برای تشخیص بارداری سگ استفاده کنید. در این زمان، می‌توانید صدای ضربان قلب جنین‌ها را در شکم سگ ماده بشنوید.

بهترین سن برای بارداری سگ

سگ‌ها، حدوداً از 18 ماهگی قابلیت بارداری موفق دارند. اما بهترین سن برای بارداری سگ ماده، 2 سالگی است. در این سن، سگ‌ها قوای بدنی مطلوبی دارند و از لحاظ بدنی و شرایط نگهداری از جنین، در بهترین شرایط جسمی هستند. بارداری در سن پایین‌تر، احتمال آسیب به سگ و جنین‌ها را بالا می‌برد. بهتر است، برای داشتن توله سگ‌های دوست‌داشتنی، منتظر بمانید تا سگتان 2 سالگی را پشت‌سر بگذارد. سعی کنید قبل از تشخیص بارداری سگ، اقدامات مفیدی برای تقویت سیستم ایمنی پت انجام دهید.

مراقبت های بارداری سگ ها

در زمان بارداری سگ، لازم است به‌صورت ویژه‌ای از او مراقبت کنید. سعی کنید در ماه اول بارداری، شرایط را، برای فعالیت‌های روزمره سگ فراهم کنید. با خرید توپ یا سایر وسایل سرگرمی پت با استفاده از اپلیکیشن پتیا، در ماه اول بارداری، اجازه توپ بازی به سگ عزیزتان بدهید.

در ماه دوم، بهتر است فعالیت‌های زیاد مانند بازی با توپ و پریدن از ارتفاع را تعطیل کنید و با شدت بیشتری، مراقب سگ باردارتان باشید. پیاده روی در ماه دوم بارداری روزی دوبار انجام می‌شود.

فراموش نکنید که ماه سوم بارداری، ماه حساسی است و باید فضایی خصوصی، آرام و با دمای مطلوب در اختیار سگ باردار قرار دهید. در ماه سوم بارداری، پیاده‌روی کاملا اختیاری است و بستگی به حال و هوای سگ دارد.

فراموش نکنید که او مادری باردار است و نیازمند آرامش قبل از زایمان است. همچنین، با استفاده از خدمات فوق‌العاده جذاب فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی پتیا، نظافت سگ‌ دلبندتان را، در دوران بارداری رعایت کنید. اگر زمان‌های زیادی را خارج از منزل هستید، بهتر است، از صنعت نگهداری از حیوانات خانگی برای تامین غذای سگتان استفاده کنید.

تغذیه سگ باردار

تغذیه سگ باردار، اهمیت زیادی در سلامت توله‌ها و مادر دارد. مقدار غذای موردنیاز سگ، در دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند. لازم است، در این دوران، طبق صلاح‌دید دامپزشک، مصرف داروهای کمکی را جهت رساندن ویتامین‌های موردنیاز بدن سگ شروع کنید. گاهی ممکن است، دامپزشک تشخیص به مصرف نوع خاصی از غذای خشک دهد، در این شرایط، با تهیه غذای خشکی که توسط دامپزشک توصیه شده‌است، میزان انرژی موردنیاز بدن سگ را تامین کنید.

تعداد زایمان سگ در سال

تعداد زایمان سگ در سال، می‌تواند بین یک الی سه زایمان باشد. اما بهتر است برای حفظ سلامتی سگ ماده، تنها یک‌بار در سال، امکان بارداری و زایمان داشته‌باشد. در غیر این‌صورت، لازم است ویتامین‌های مخصوصی جهت تامین انرژی، قوای بدنی و سلامتی سگ، مصرف شود. بهتر است به‌طور منظم، سگ دلبندتان توسط دامپزشک تحت‌نظر باشد. با این‌کار، سلامتی سگ تضمین می‌شود.

نکات تقویت سگ باردار

تشخیص بارداری سگ، مدت زمان بارداری، مراقبت از جنین و زایمان، پروسه‌های بسیار حساسی هستند. برای حفظ سلامتی سگ مادر، بهتر است در این زمان، تغذیه سگ را تحت‌نظر دامپزشک انجام دهید. استفاده از مکمل‌های غذایی، غذاهای خشک مخصوص سگ باردار و ویتامین‌ها، از مهم‌ترین منابع تغذیه‌ای در تقویت سگ باردار است.

مصرف سرخود داروهای تقویتی، برای سگ اصلا توصیه نمی‌شود؛ زیرا امکان آسیب به کلیه و سایر اعضای بدن سگ، وجود دارد. به‌یادداشته‌باشید که تغذیه دوران بارداری، به معنی پرخوری و اضافه وزن سگ نیست.

تامین نیازهای روحی سگ باردار

در طی بارداری، ممکن است تغییر رفتارهایی در سگ‌تان مشاهده کنید. این تغییر رفتارها بسیار طبیعی است. به‌هیچ‌وجه نباید، با مشاهده این تغییر رفتارها، مهربانی، توجه و محبت‌تان را از سگ دریغ کنید. به‌یادداشته‌باشید که دوران بارداری، یکی از حساس‌ترین دوران‌ در زندگی سگ محسوب می‌شود. آسیب‌پذیری سگ، در دوران بارداری بسیار زیاد است. نیازهای روحی که سگ، به صاحب خود دارد، در این زمان بسیار زیاد است.

پس سعی کنید، با توجه، نوازش، مراقبت و صرف وقت با سگ‌ عزیزتان، نیازهای روحی‌-روانی او را پاسخ دهید. شما بهترین شخص برای کمک به سگ عزیزتان، جهت گذراندن دوران بارداریش هستید.

تعداد توله ها در هر زایمان سگ

تعداد توله‌هایی که در هر دوره از بارداری به‌دنیا می‌آیند، بستگی به نژاد سگ دارند. در برخی سگ‌های کوچک، تعداد توله‌ها یک الی سه توله است. در سگ‌های نژاد بزرگ، تعداد توله ها در هر زایمان، چیزی حدود 6 الی 9 توله سگ است.

ضرورت اطلاع از زمان بارداری سگ

تشخیص بارداری در سگ یکی از مهم‌ترین مراحلی است که باید متوجه آن شوید. برای سلامت سگ، بهتر است تاریخ جفت‌گیری را یادداشت کنید. با اطلاع از زمان دقیق بارداری، می‌توانید مراقبت‌های لازم جهت بارداری و زایمان موفق او را، برای سگ‌تان انجام دهید. فراموش نکنید که، شما بهترین دوست او هستید و می‌توانید آرامش فوق‌العاده‌ای برای او ایجاد کنید.

سخن آخر

سگ ها، دوستان باوفا و زیبای شما هستند. سلامتی آن‌ها، یکی از مهم‌ترین عوامل شادی و آرامش شما است. پس سعی کنید، با مراقبت‌های لازم در دوران بارداری، زایمان راحتی برای این فرشته‌های مهربان ایجاد کنید. اگر سگ‌تان به‌ هر دلیلی آمادگی زایمان ندارد، سعی کنید موقعیت جفت‌گیری با سگ نر را برایش ایجاد نکنید. بارداری ناموفق، آسیب زیادی به سگ وارد می‌کند.

مشاهده منبع

7 اسفند 1398 - 18:16

برچسب ها

  • بارداری_درسگ
  • توله
  • سگ_ماده
  • حیوانات_خانگی
  • زایمان_سگ

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1400/6/28 - 02:17
سلام سگم ماده حدود 2سالشه...چند بار رفته بیرون و اومده خونه امروز دیدم کف حیاط یسری قطره های صورتی رنگ متمایل به قرمز ریخته ترسیدم دقت کردم سگم هرجا میره اون قطره ها بیشتر میشه صبح بهش غذا دادم بو کرد بی اشتها بود یکم خورد ولی غروب براش غذا ریختم کامل خورد خواستم باهاش بازی کنم بی توجه بهم رفت سرجاش دراز کشید طریقه خوابیدنشم تغیر کرده یعنی حاملس؟ممنون میشم کمکم کنین💙

ثبت نظر

امتیاز شما