تقویت سیستم ایمنی پت

این روزها تعداد افرادی که حیوانات خانگی یا پت دارند، کم نیست. حیوانات خانگی به یکی از بهترین دوستان‌مان در زندگی تبدیل شده‌اند. اما متاسفانه بسیاری از آنها به دلیل نقص‌هایی که در سیستم ایمنی‌شان به وجود می‌آید، ناقل بیماری‌های زیادی مانند عفونت، دیابت و سرطان می‌شوند. از آنجائیکه همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، نگران زیادی به خود راه ندهید؛ چرا که طبق گفته کارشناسان دامپزشکی می‌توانید با تقویت سیستم ایمنی پت خود، او را از تمام این خطرات دور نگه دارید. اگر فکر می‌کنید که نیاز دارید تا با انواع قرص تقویت بدن حیوانات خانگی و راه‌کارهای مفید و موثر تقویت سیستم ایمنی پت آشنا شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

دلایلی که مانع تقویت سیستم ایمنی پت می‌شود:

همانطوری که خوشبختانه روش‌هایی مانند خوراندن قرص تقویت بدن حیوانات خانگی به تقویت سیستم ایمنی پت شما کمک می‌کند، معضلاتی نیز وجود دارند که سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی او می‌شوند. در ادامه، به دو مورد از پراهمیت‌ترین دلایلی اشاره می‌کنیم که معمولا به آنها توجه نمی‌شود؛ اما تاثیر زیادی بر روی ضعف سیستم ایمنی حیوانات خانگی شما دارند.

 • استرس: سیستم ایمنی حیوانات خانگی‌ای که استرس زیادی را تجریه می‌کنند، به سادگی در معرض آسیب قرار می‌گیرد. زمانی که شما سگ یا گربه خود را به تازگی از پناهگاه حیوانات به سرپرستی گرفته باشید، این مساله بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. حیوانات خانگی معمولا در این بازه زمانی استرس زیادی را تحمل می‌کنند؛ چرا که ممکن است گذشته آنها پر از آزار، سواستفاده و تجربیات ناراحت کننده باشد. به همین دلیل، با ورود به مکان جدید دچار اضطراب خواهند شد.
 • وراثت: حیوانات خانگی نیز همانند انسان‌ها می‌توانند عفونت و بیماری‌هایی را به ارث ببرند که نژاد آنها مستعد مبتلا شدن است. برای مثال گربه شما همیشه در معرض ویروس FPV است که یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در میان جمعیت گربه‌هاست. این بیماری به سلول‌های خون حمله کرده، سیستم ایمنی او را ضعیف می‌کند و بدن گربه را در برابر ابتلا به عفونت و بیماری‌های پرخطر بی‌دفاع می‌گذارد.

نشانه‌های نیاز تقویت سیستم ایمنی پت

تشخیص اینکه آیا نیاز به تقویت سیستم ایمنی پت وجود دارد یا خیر، کار چالش برانگیزی است؛ زیرا حیوانات خانگی معمولا سعی در پنهان کردن علائم بیماری و ناراحتی خود دارند. اما چند نشانه مهم وجود دارد که این کار را برای شما آسان‌تر می‌کند. از دست دادن اشتها، کم انرژی یا دپرس بودن بیش از حد معمولی که از او انتظار می‌رود، همگی علائمی هستند که می‌تواند ناشی از ضعف بدن و نیاز به تقویت سیستم ایمنی پت باشد.

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که حیوانات خانگی نسبت به درد، عفونت و بیماری واکنش‌های متفاوتی دارند. برای مثال یک سگ ممکن است پوست خود را خراش دهد، در حالیکه در این شرایط  گربه  ممکن است دیگر از باکس خود استفاده نکند. به همین خاطر، بهترین کار این است که اگر علائم مشکوکی دیدید، حتما در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. اگر هم درباره نژاد سگ یا گربه‌ای که به سرپرستی گرفتید، اطلاعات کافی ندارید، می‌توانید با خانواده، دوستان یا افراد باتجربه‌ای که نژاد حیوان خانگی شما را دارند، مشورت کرده یا خودتان تحقیق کنید.

تاثیر واکسن بر تقویت سیستم ایمنی پت

از اهمیت واکسیناسیون در گربه ها چه می‌دانید؟ اگر توله سگ یا گربه‌ای را به تازگی به سرپرستی گرفتید، خوب است بدانید که بهترین موقعیت برای شروع ساخت یک سیستم ایمنی قوی برای حیوانات خانگی همان روز اول است. ابتدا او را برای معاینه نزد یک دامپزشک ببرید تا واکسن‌های لازم را برای سالم ماندن و داشتن یک سیستم ایمنی قوی دریافت کند. حتی اگر حیوان خانگی شما بالغ‌تر هم باشد، باز هم به محض به سرپرستی گرفتن، پروسه  معاینه و واکسن را می‌بایست طی کنید.

تقویت سیستم ایمنی پت با رژیم غذایی

رژیم غذایی حیوان خانگی شما سنگ بنای سلامت ایمنی اوست. به همین خاطر برای تقویت سیستم ایمنی پت از رژیم غذایی او شروع کنید. دامپزشک مطمئنا نکات خوبی را در رابطه با تغذیه حیوان خانگی‌تان با شما در میان می‌گذارد؛ اما گاهی ممکن است لازم باشد که  شما از برند خاصی  غذای او را بخرید که در این‌گونه مواقع یک فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی به خوبی می‌تواند به شما کمک کند. در اپلیکیشن پتیا می‌توانید فهرست کاملی از پت‌شاپ های آنلاین اطراف محل زندگی خود بیابید.

علاوه بر کیفیت مواد غذایی، به ترکیب آن نیز دقت کنید. سعی کنید آن غذایی را بخرید که ترکیب متناسب با سن حیوان خانگی شما را دارد. نکته دیگری که باید در رابطه با تغذیه حیوانات خانگی رعایت کنید، این است که هرگز اضافه‌تر از میزانی که در رژیم غذایی مشخص شده، به او خوراکی ندهید؛ زیرا نگه داشتن حیوان خانگی در وزن ایده‌آل مساله بسیار مهمی است. اضافه وزن پت باعث بروز مشکلات گوارشی در او می‌شود. کاهش وزن حیوانات خانگی متاسفانه سخت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

تاثیر ورزش بر تقویت سیستم ایمنی پت

اشخاصی که از سگ به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌‎کنند، از اهمیت ورزش به خوبی آگاه هستند؛ اما بعضی از افراد هستند که به میزان کافی برای حیوان خانگی خود تحرک ایجاد نمی‌کنند. زمانی که گربه یا سگ شما از ماهیچه‌های خود کار می‌کشد، سموم از بدن او دفع خواهد شد و این اتفاق سبب می‌شود، غده‌های لنفاوی پت به خوبی کار کنند. به جز ورزش، ماساژ نیز گزینه خوبی است که می‌توانید برای حفظ سلامت عاطفی و ایمنی حیوان خانگی خود از آن استفاده کنید.

تقویت سیستم ایمنی سگ و گربه با ورزش

 اگر سگ دارید، بهترین کار این است که زمانی را به طور مرتب به پیاده‌روی با سگ‌تان اختصاص دهید و به او اجازه دویدن و بازی را بدهید. ورزش نه تنها از نظر جسمی برای سگ خوب است، بلکه به برقراری ارتباط بهتر بین شما و پت نیز کمک می‌کند و استرس حیوان خانگی شما را کاهش می‌دهد. بنابراین، با کاهش استرس، سیستم ایمنی او نیز قوی می‌ماند.

در مورد گربه، ورزش کردن کمی سخت به نظر می‌رسد، اما شدنی‌ست. بردن او به پیاده‌روی تقریبا غیر ممکن است. شما به جای این کار می‌توانید او را با اسباب‌بازی سرگرم کرده تا حرکت کند. راه مفید بعدی بازی با گربه‌های دیگر است که او را سالم و فعال نگه دارد. شما می‌توانید اسباب‌بازی، باکس حمل‌ونقل، قلاده و هر نوع تجهیزات مرتبط با حیوانات خانگی  را از فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی بخرید.

مکمل های مناسب تقویت سیستم ایمنی پت

در نگهداری از حیوانات خانگی ویزیت‌های منظم دامپزشک، ورزش مداوم و تغذیه مناسب را فراموش نکنید تا در تقویت سیستم ایمنی پت شما اثربخش باشد. به جز این موارد، می‌توانید از مکمل‌های مخصوص سگ و گربه هم کمک بگیرید. بعضی از متخصصان حتی ویتامین C و روی را نیز به عنوان قرص تقویت بدن حیوانات خانگی توصیه می‌کنند. قبل از خرید، برای اینکه از مقدار دوز قابل قبول و موثر قرص تقویت بدن حیوانات خانگی مطلع شوید، با یک دامپزشک صحبت کنید.

تقویت سیستم ایمنی سگ

 • پروبیوتیک: قرص تقویت بدن حیوانات خانگی باید با رژیم غذایی مناسب همراه باشد و نباید در دادن مکمل به سگ‌ها افراط کنید. از جمله مکمل‌هایی که برای تقویت سیستم ایمنی سگ توصیه می‌شود، پروبیوتیک‌ها هستند که میکروارگانیسم‌ها را وارد معده کرده و بر روی عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارند. آنها با بهبود سلامت ایمنی روده، سیستم ایمنی بدن سگ را تقویت می‌کنند. اگر تصمیم دارید که این مکمل را به سگ خود بدهید، بدانید که این قرص متفاوت از پروبیوتیک‌های انسانی است. بنابراین، سعی نکنید که آن را در ماست ریخته و به سگ خود بدهید؛ زیرا قرص را بی‌اثر می‌کند. بهتر است که در مورد این مساله و دوز مناسب با دامپزشک مشورت کنید.
 • روغن ماهی: مکمل بعدی روغن ماهی است که حاوی اسیدهای چرب و ضدالتهاب امگا3 می‌باشد. اسیدهای چرب برای درمان التهاب ضروری هستند و دریافت آنها از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است. از این‌رو توصیه می‌شود از مکمل روغن ماهی استفاده کنید.
 • کورکومین: این ماده در زردچوبه وجود دارد اما ضد درد، التهاب و سرطان است.

تقویت سیستم ایمنی گربه

 • LTCI: یک پروتئین طبیعی و تاییدشده USDA برای بیماری‌های ویروسی گربه‌هاست. این پروتئین را می‌توان با تزریق بدون درد وارد بدن آنها کرد. با استفاده از LTCI  از سالم ماندن سیستم ایمنی بدن گربه خود مطمئن باشید. در ضمن این پروتئین باید با اجازه دامپزشک تجویز شود.
 • ویتامین سی: آسکوربات سدیم نوعی ویتامین سی است  که سیستم ایمنی بدن پت را تقویت کرده و دارای اثرات آنتی هیستامین و ضد التهاب می‌باشد. سطح مفیدی از ویتامین سی در بدن پت علاوه بر کمک به سیستم ایمنی، توانایی نابودی باکتری و ویروس‌ها را هم دارد. دقت کنید که به جای آسکوربات سدیم به اشتباه اسید اسکوربیک نخرید که به دلیل PH  اسیدی آن به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. مقدار دوز قابل قبول آسکوربات اسید، وابسته به تحمل روده گربه‌ها حدود 500 تا 1000میلی‌گرم، به تعداد یک یا دو بار در روز است. اگر مدفوع گربه شما شل شد، نشان‌دهنده این مساله است که بدن او را از ویتامین سی اشباع کرده‌اید؛ بنابراین، برای مدتی مصرف این ویتامین را قطع کنید.
 • لیزین: یک مکمل اسیدآمینه است که برای گربه‌های مبتلا به FIV، عفونت‌های تنفسی، عطسه و ویروس تبخال تجویز می‌شود. لیزین به صورت ژل، قرص و پودر طعم‌دار قابل استفاده است؛ اما کارآمدترین روش استعمال لیزین برای گربه‌ها، مخلوط کردن پودر آن با غذای کنسروی‌ست. مقدار دوز قابل قبول لیزین برای گربه‌های بالغ 500 میلی‌گرم و برای بچه گربه‌ها 250 میلی‌گرم به تعداد دو بار در روز است.

منابع:

https://www.wapitilabsinc.com/blog/building-healthy-immune-system-pet

https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2015/10/25/pet-immune-system.aspx

https://www.petmd.com/dog/general-health/natural-ways-improve-your-dogs-immune-system

https://franklintnvet.com/cat-immune-boosters/

مشاهده منبع

26 بهمن 1398 - 14:09

برچسب ها

 • سیستم_ایمنی
 • رژیم_غذایی
 • FIV

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما