چگونه با خرگوش حرف بزنیم؟

معمولا یکی از خواسته‌های کودکان، نگهداری خرگوش خانگی است. اما گاهی اوقات، برقراری ارتباط با این حیوان دشوار است، چرا که زبان بدن خرگوش ها متفاوت از سایر حیوانات مانند سگ و گربه است. به همین علت در این مقاله قصد داریم نحوه ارتباط با خرگوش ها را به شما آموزش دهیم. پس اگر شما هم دنبال پاسخ سؤال "چگونه با خرگوش حرف بزنیم" هستید، در این مقاله همراه ما باشید. همچنین جهت کسب اطلاعات در خصوص شستشوی حیوانات خانگی‌تان به صفحه پت واش پتیا مراجعه بفرمایید. همچنین جهت خرید ملزومات خرگوش خود به پت شاپ اینترنتی پتیا مراجعه کنید. 

اهمیت آگاهی از زبان بدن خرگوش ها در چیست؟

درک معنی حرکات خرگوش بسیار دشوارتر از سایر حیوانات آپارتمانی است؛ چرا که بسیاری از ما تا قبل از اینکه یک خرگوش را برای نگهداری در خانه خریداری کنیم، او را از نزدیک ندیده و آگاهی زیادی از حرکات بدن خرگوش ها نداشته‌ایم. اما مشابه با سایر حیوانات خانگی، آگاهی از زبان بدن خرگوش ها به معنای آگاهی از احساسات درونی آن‌هاست.

اما علاوه بر این، با آگاهی از معنی حرکات خرگوش شما می‌توانید متوجه بیمار بودن یا نبودن او شوید؛ چرا که به طور کلی، تمامی خرگوش ها عادت به پنهان کردن علائم بیماری خود دارند. در نتیجه احتمال اینکه به موقع متوجه بیماری حیوان نشوید، وجود دارد. بنابراین، حتماً باید معانی مختلف حرکات بدن خرگوش ها را بدانید، تا در صورت نیاز به موقع او را نزد دامپزشک ببرید.

معنی حرکات خرگوش چیست؟

برای آنکه زبان بدن خرگوش ها را یاد بگیرید، بهتر است که نشانه‌های هریک از حالات روحی او را به صورت مجزا بررسی کنیم.

از کجا بفهمیم خرگوش خوشحال است؟

به طور کلی، زمانی که خرگوش در محیط مورد علاقه‌اش به همراه یک رژیم غذایی سالم قرار داشته باشد، خوشحال است! اما زبان بدن خرگوش ها در حالت خوشحالی چگونه است؟ برخی از حرکات بدن خرگوش ها در حالت خوشحالی، عبارت هستند از:

بدنی آرام، بدون تنش

زمانی که حال خرگوش شما خوب باشد، بدن او در آرام‌ترین حالت ممکن قرار دارد. شما می‌توانید زمانی که حیوان خواب است، به راحتی متوجه این آرامش شوید؛ چرا که هیچ‌گونه لرزشی در بدنش مشاهده نمی‌شود.

افزایش حس کنجکاوی خرگوش

تمامی خرگوش ها، حتی خجالتی‌ترینشان هم دارای حس کنجکاوی هستند. اما جالب است بدانید که حس این حیوانات، زمانی که حال خوبی دارند، دوچندان شده و علاقه‌شان برای کشف اشیای جدید، بیشتر می‌شود.

بالا و پایین پرید خرگوش

یکی دیگر از نشانه‌هایی که به معنای خوشحالی خرگوش است، بالا پریدن، چرخیدن در هوا و به زمین آمدن است.

تکان دادن بینی

آخرین نشانه خوشحال و سالم بودن خرگوش ها را می‌توان تکان دادن مداوم بینی‌شان در نظر گرفت.

خرگوش خوشحالنشانه های خوشحال بودن خرگوش

از کجا بفهمیم خرگوش غمگین است؟

زمانی که خرگوش شما به صورت غیر عادی رفتار می‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که او را نزد یک دامپزشک ببرید؛ چرا که یک متخصص با بررسی وضعیت سلامتی او، می‌تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با نحوه ارتباط با خرگوش ها و نگهداری درست از آن‌ها در اختیارتان قرار دهد.

حرکات بدن خرگوش ها زمانی که استرس دارند

خرگوش نیز مانند سایر حیوانات، زمانی که در شرایط دلخواهش قرار نداشته باشد دچار استرس و اضطراب می‌شوند. در این صورت زبان بدن خرگوش ها به صورت زیر تغییر می‌کند:

گوش خرگوش، یکی از مهم‌ترین اعضای بدن او است. چرا که با توجه به آن می‌توان متوجه معنی حرکات خرگوش شد! به عنوان مثال، زمانی که خرگوش استرس داشته و از شرایط خود راضی نباشد، گوش‌هایش را به صورت ایستاده و محکم نگه می‌دارد.

یکی دیگر از نشانه‌های استرس خرگوش، چمباتمه زدنش است. در صورتی که حیوان احساس ناخوشایندی داشته باشد، خود را جمع کرده و بی حرکت باقی می‌ماند. البته با وجود آنکه شما به عنوان صاحب آن احساس می‌کنید او فلج شده و دیگر قادر به حرکت نیست، اما جالب است بدانید که او آمادگی فرار در هر لحظه را دارد!

همان‌طور که در بخش قبل بیان کردیم، تکان دادن مداوم بینی یکی از حرکات بدن خرگوش ها است که معمولاً به معنای حال خوبشان است. بنابراین، زمانی که حال حیوان خوب نباشد، خبری از این حرکت هم نیست.

زبان بدن خرگوش ها گاهی اوقات به اشتباه تعبیر می‌شود. به عنوان مثال جنب‌وجوش آن‌ها!

جالب است بدانید زمانی که خرگوش قصد بازی و یا ابراز نارضایتی دارد، در هر دو حالت از شما فرار می‌کند! بنابراین، شما به عنوان صاحب آن باید در نحوه ارتباط با خرگوش ها به اندازه‌ای دقیق باشید که متوجه معنی حرکات خرگوش شوید.

قایم شدن یکی دیگر از تکنیک‌های دفاعی خرگوش در زمانی است که استرس دارد. در این شرایط به هیچ عنوان او را به اجبار از پناهگاه امنش خارج نکنید. برای اینکه او را به بیرون آمدن ترغیب کنید، می‌توانید وسیله بازی مورد علاقه‌اش را کمی دورتر از او قرار دهید. شما می‌توانید برای وسایل مورد علاقه‌اش به فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی مانند پتیا مراجعه کنید.

خرگوش غمگینعلامت غمگین بودن خرگوش

چگونه با خرگوش دوست شویم؟

خرگوش‌ها خیلی باهوش هستند و دوست دارند از هوش و ذکاوتشان در استفاده کرده و بازی کنند. اینکه خرگوش در قفس آرام قرار گیرد و از دیدن آن لذت ببرید، کاملا اشتباه است. بهتر است که خرگوش را سرگرم کنید و با او بازی کنید.

از روش های بازی با خرگوش می‌توان به موارد زیر اشاره کنیم.

پرتاب کردن

خرگوش‌ها بسیار علاقه مند به پرتاب کردن وسایل کوچک هستند. می‌توانید از پت شاپ ها اسباب ‌بازیهای مناسب و ساخته شده‌ای را تهیه کنید که جنسشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌@2ایای  از الیاف طبیعی است و مناسب خرگوش هستند که می‌تواند با دهانش آنها را بگیرد و پرتاب کند.

جویدن

خرگوش‌ها جویدن را خیلی دوست دارند و از این کار بسیار لذت می‌برند. بهتر است وسایل مناسبی را برای جویدن خرگوش تهیه نمایید وگرنه سراغ چیزهایی می‌رود که نباید برود. مثل پایه مبل، میز، صندلی و حتی سیم‌های برق.

جویدن زیاد توسط خرگوش نشانه‌ای از بی‌حوصله شدن خرگوش هم می‌تواند باشد. برای رفع این نیاز خرگوش به جویدن بهتر است که اسباب‌بازی جویدنی برای خرگوش تهیه نمایید.

زبان بدن خرگوش ها در حالت عصبانیت

اگر پاسخ سؤال چگونه با خرگوش حرف بزنیم را ندانید، احتمالاً زمانی که خرگوش دچار استرس شده است، نمی‌توانید به خوبی با او ارتباط برقرار کنید. همین مسئله باعث می‌شود که استرس وی به خشم و عصبانیت تبدیل شوید. زبان بدن خرگوش ها در حالت عصبانیت شامل نشانه‌های زیر می‌شود:

 • لرزش بیش از اندازه بدن
 • تکان دادن بیش از اندازه سر
 • گرفتن حالت تهاجمی و آماده به حمله
 • ناله کردن و یا جیغ زدن
 • نشان دادن دندان‌های جلویی

لازم به ذکر است که برخی اوقات خرگوش از شدت ناراحتی و عصبانیت، روی پاهای خود می‌ایستد، گوش‌های خود را صاف می‌کند و دست‌هایش را به سمت جلو می‌گیرد. شاید شما هم این صحنه را در بسیاری از فیلم و برنامه کودک‌ها دیده‌اید، اما باور کنید این چیزی نیست که اصلاً بخواهید در دنیای واقعی با آن روبه‌رو شوید؛ چرا که در این شرایط حیوان در تهاجمی‌ترین حالت ممکن خود قرار گرفته و آماده به حمله است. بنابراین در این شرایط به هیچ وجه نزدیک او نشده و تلاشی برای گرفتن آن انجام ندهید. به عنوان مثال زمانی که حیوان در قفس خود ایستاده و علاقه‌ای به بیرون آمدن از آن ندارد.

خرگوش عصبانینشانه های عصبانی بودن خرگوش

نحوه ارتباط با خرگوش ها در زمان عصبانیت

 • اولین موردی که هنگام ناراحتی و عصبانیت خرگوش باید به آن توجه کنید، این است که متوجه شوید دلیل ناراحتی او چیست. به عنوان مثال آیا فرد و یا شی خاصی موجب ایجاد این احساس در او شده است یا نه. اگر دلیل ناراحتی او این مسئله است، باید عوامل تحریک برانگیز را از او دور کنید.
 • در صورتی که موفق به آرام کردن او نشدید، باید در اسرع وقت به یک دامپزشک مراجعه کنید. با انجام این کار می‌توانید مطمئن شوید که مشکل او پزشکی نیست و یک عامل بیرونی منجر به ناراحتی او شده است.
 • چه خرگوش بیمار بود یا نه، باید در کنارش باقی بمانید. خرگوش یک حیوان اجتماعی است. بنابراین، از تنها گذاشتن او برای مدت زمان طولانی جدا خودداری کنید.
 • غذای مورد علاقه خرگوش را از فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی خریداری کنید و در موقع ناراحتی او متفاوت از روزهای دیگر به او غذا دهید.

مهم‌ترین نشانه‌های زبان بدن خرگوش ها

 • همان‌طور که در پیشتر اشاره شد، تکان دادن گوش ها می‌تواند به معنای حال خوب، نگرانی در مورد یک اتفاق ناشناخته و حالت استراحت او باشد.
 • غرغر کردن به معنای عدم رضایت است. بنابراین، در این شرایط به هیچ وجه او را علی رغم میل باطنی‌اش مجبور به انجام هیچ کاری نکنید.
 • جفت کردن دندان‌ها روی هم به معنای خوشحال بودن خرگوش است. این حالت معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شما در حال نوازش کردن او هستید.
 • دندان قروچه به معنای بیمار بودن حیوان است.
 • تکان دادن دم به معنای مقاومت حیوان در برابر کاری است که می‌خواهید انجام دهد. به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید به زور او را در قفس کنید.
 • حرکت دادن گوش ها به سمت جلو و پایین آوردن دم، یکی از نشانه‌های خرگوشی است که برای اولین بار به یک محیط جدید وارد شده است. در این شرایط حیوان در آگاه‌ترین حالت ممکن قرار گرفته و قصد دارد خیلی سریع محیط را بررسی کند.
 • اگر قصد دارید از خرگوش به عنوان حیوان خانگی خود نگهداری کنید، باید با عادت‌های او نیز آشنایی کامل داشته باشید و بدانید که هیچ یک از آن‌ها قابل تغییر نیست. جویدن یکی از همین عاداتی است که اگر به آن توجه نشود، به معنای خرابی بسیاری از لوازم خانگی شماست. کشیدن دندان به یک وسیله چوبی نشان‌دهنده یکی از سرگرمی‌های این حیوان است که با در نظر گرفتن چند وسیله مخصوص برای آن، به راحتی رفع می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله تلاش کردیم پاسخ سؤال چگونه با خرگوش حرف بزنیم را با پرداختن به موضوع زبان بدن خرگوش ها در اختیارتان قرار دهیم. به خاطر داشته باشید که نحوه ارتباط با خرگوش ها بسیار متفاوت از سایر حیوانات نظیر سگ و گربه است. چرا که این حیوان علاوه بر جثه ظریفی که دارد، روحش هم بسیار حساس است. جهت خرید لوازم مخصوص خرگوش خود، به بهترین پت شاپ در تهران مراجعه بفرمایید. 

مشاهده منبع

10 فروردین 1399 - 13:16

برچسب ها

 • زبان_بدن_خرگوش
 • حیوانات_آپارتمانی
 • کنجکاوی_خرگوش
 • خرگوش_غمگین
 • ارتباط_با_خرگوش_ها

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1400/4/6 - 18:17
سلام ببخشید خرگوش من گاهی (حتی بعضی موفع ها زمانی که نازش میکنم) دندون هاش رو روی هم میکشه و یک صدای کوچولو در میاره راستی اون ۲ و ماه و خورده ایشه چرا این کار رو میکنه؟

کاربر مهمان

1400/3/17 - 21:33
بد نبود ولی من یک جا خوندم وقتی گوش ها به سمت پایین میشود یعنی احساس ارامش و امنیت داره یا وقتی دندون قروچه میکنه یعنی از اونجایی که هس راضیه

کاربر مهمان

1400/3/10 - 23:46
عاااااااااااالی ممنون از لطفتون ـ...

کاربر مهمان

1400/3/5 - 12:53
عالی

کاربر مهمان

1400/3/5 - 12:52
عالی بود مبرم روی خرگوشم امتحان کنم و سعی کنم باهاش ارتباط برقرار کنم

کاربر مهمان

1400/2/12 - 15:02
عالی بود

کاربر مهمان

1400/2/12 - 01:16
سلام من یه خرگوش ماده دارم ممکنه بچه بیاره؟؟

ثبت نظر

امتیاز شما