چه نژاد سگی برای من مناسب است؟

راهنمای کامل خرید سگ می‌تواند اطلاعات کافی در مورد مکان و زمان خرید سگ، چگونگی نگهداری از این حیوان و نحوه تشخیص نژاد توله سگ را در اختیار انسان‌ها قرار دهد و این امر را برای همه به خصوص افراد بی‌تجربه آسان کند تا آنها مناسب‌ترین و سالم‌ترین سگ را انتخاب و خریداری کنند. 

به سبب اینکه خرید سگ کار بسیار مشکلی است و باید با چشم باز این تصمیم مهم گرفته شود، ما قصد داریم در این مقاله به نکات مهم و کاربردی خرید سگ اشاره کنیم و راهنمای کامل خرید سگ را در اختیار شما قرار دهیم. البته در رابطه با خرید لوازم مخصوص سگ نیز باید بگوییم که پت شاپ سگ پتیا و انواع پت شاپ اینترنتی در اپلیکیشن انلاین این مجموعه بهترین و معتبر ترین در تهران محسوب می شود. 

مراحل و راهنمای کامل خرید سگ

 1. اولین قدم در راهنمای کامل خرید سگ، "تصمیم برای خرید سگ" است که باید یک تصمیم درست باشد زیرا خرید و نگهداری سگ یک تعهد محسوب شده و علاوه بر هزینه، نیازمند اطلاعات کافی می‌باشد بنابراین وقتی تصمیم به خرید سگ می‌گیرید این تعهد را از همه جوانب بسنجید.
 2. قدم دوم در راهنمای کامل خرید سگ، یافتن مرکز معتبر جهت خرید سگ است؛در حقیقت باید مرکزی را بیابید که خرید سگ زیر نظر مستقیم دامپزشک صورت بگیرد و گواهی سلامت حیوان به عنوان ضمانتنامه به فردی که خریدار است ارائه گردد.
 3. راهنمای کامل خرید سگ، قدم سوم را  "انتخاب مناسب ترین نژاد سگ" می‌داند که در میان بیش از 340 نژاد مختلف شناخته شده سگ در دنیا، کار مشکلی است پس به کسب اطلاعات نیاز دارد که این اطلاعات را می‌توانید از انواع سایت‌های معتبر مانند پتیا کسب کنید.
 4. قدم چهارم و آخرین مرحله راهنمای کامل خرید سگ، پیدا کردن پرورش دهنده مناسب سگ است اما اگر نمی‌خواهید در این زمینه هزینه کنید؛ اطلاعات خود را افزایش دهید و روزی چند ساعت برای تربیت سگ خود وقت بگذارید.

سه نکته مهم در خرید و انتخاب سگ

 • توجه به سایز یا جثه سگ
 • شناخت و کسب اطلاعات کافی درباره خلق و خوی سگ مورد نظر
 • دقت به شکل ظاهری حیوان

راهنمای کامل خرید سگ در این زمینه کمک بزرگی برای شمایی است که قصد خرید و نگهداری سگ را دارید و ذکر کننده این نکته است که هر نژاد سگی برای شما و منزلتان مناسب نیست.

چند مثال محدود از نژادهای سگ خانگی

لابرادور رتریور و هاسکی

اگر سگی را برای حریف ورزشی و فعالیت‌های خارج از خانه‌ خود می‌خواهید نژادهای لابرادور رتریور و هاسکی را انتخاب کنید زیرا به سبب پرانرژی بودن و تحرک بالای آنها، می‌توانند یک همراه خوب برای ورزش کردن و ماجراجویی‌های شما باشند اما اگر خانه کوچک دارید و مشغله زندگی شما زیاد است و نمی‌توانید زمان کافی برای آنها و تربیتشان صرف کنید، هرگز این دو نژاد را نخرید.

گلدن رتریور

اگر عاشق پیاده روی طولانی مدت هستید و با سگ‌های چثه بزرگ مشکل دارید گلدن رتریور با چثه متوسط از جمله سگ‌های پر انرژی و خونگرمی به شمار می‌آید که هم می‌تواند همراه خوبی برای شما باشد و هم او از همراهی صاحب خود لذت می‌برد.

ژرمن شپرد

ژرمن شپرد به سبب مهربانی، شجاعت و از خود گذشتگی کم‌نظیرش برای کسانی که خواهان حامی، یک سگ وفادار و یک دوست فوق العاده هستند، نژاد مناسبی است؛

ظاهر دلهره‌آور و ویژگی مشکوک شدن به غریبه‌ها در او باعث شده است نگهبانی خوب برای خانه یا ویلا باشد.

از این نوع سگ نمی‌توان در خانه‌های کوچک آپارتمانی نگهداری کرد زیرا او سگ هدفمندی است و در خانه‌هایی شاد است که حیاتی بزرگ داشته باشد تا بتواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد.

آنها در صورت تربیت در انجام کارهایی چون راهنمایی نابینایان، تعقیب مجرمان، خدمت در ارتش و امدارسانی نیز تبحر دارند.

روتوایلر

اگر به دنبال نگهبانی پر ابهت ولی سگی مهربان هستید، نژاد روتوایلر برای شما مناسب است.

آنها با ظاهر قدرتمند و ویژگی‌های برجسته‌شان، استوار به نظر می‌رسند و فقط یک دغدغه دارند که آن هم این است که صاحبانشان را از خطر دور کنند.

به واسطه داشتن گردنی قوی، سری پهن، گوش‌های کوچک به رنگ‌های سیاه و خرمایی، ابهت خود را بیشتر نشان می‌دهند اما نسبت به صاحبشان همیشه مهربان و باوفا هستند.

ویزلا

اگر یک دونده هستید و به طور جدی دوندگی را دنبال می‌کنید، در میان انواع نژاد سگ خانگی، ویزلای لاغر می‌تواند یک همراه فوق‌العاده برای شما باشد زیرا بسیار سریع، پر انرژی و عاشق فضای بیرون و فعالیت روزانه است.

ضمناً ویزلا به دلیل پوشش کوتاه و ریزش موی کمی که دارد، کمتر دچار آلرژی می‌شود پس راحت‌تر و بدون نگرانی می‌توانید او را به طبیعت ببرید.

افغان هوند

این نژاد به علت اینکه در دسته خنگ ترین نژاد سگ قرار می‌گیرد، در زمینه تربیت آنها، ما انسان‌ها را با مشکلاتی روبه‌رو خواهد کرد.

افغان هوند برای افرادی که به دنبال یک همنشین هستند، سگ خوبی است.

او از نژادهای قدیمی خانواده سگ‌های تازی و سگ شکاری اشرافی محسوب می‌شود و دارای بدنی بلند، سر باریک و کشیده، بینی سیاه، چشم‌های تیره و بادامی شکل و گوش‌های بر روی سر افتاده است.

دوبرمن پینچر

اگر برای دور ماندن از خطر به سگ‌های محافظ نیاز دارید، دوبرمن پینچر به سبب اینکه نژادی مراقب و فداکار است و ظاهری ترسناک دارد، برای انسان‌ها خصوصاً خانم‌ها حیوان خانگی بی‌نظیری محسوب می‌شود.

ضمناً این نژاد سگ برای کسانی که عاشق فعالیت هستند نیز مناسب است.

او در عین محافظت از شما، متقالاً به حمایت شما نیز نیاز دارد و تمرین زیاد و تغذیه‌ دقیق می‌خواهد تا فعال باقی بماند.

در راهنمای کامل خرید سگ علاوه بر سگ‌های چثه بزرگ باید سگ‌های کوچک را نیز در نظر بگیریم زیرا همه افراد خانه‌های بزرگ حیاط‌دار ندارند.

شیتزو

شیتزو، این سگ بامزه و دوست داشتنی، در کشور ایران، از نظر محبوبیت در رتبه اول قرار دارد و همراه و همدم خوبی برای شماست.

او شکارچی نیست و در عین مهربان و شاد بودنش دارای یک ویژگی قابل توجه است و آن هم این است که به دلیل وابستگی که به صاحبش دارد همیشه به دنبال او راه می‌افتد حتی اگر این مسیر از اتاقی به اتاق دیگر باشد.

به دلیل اجتماعی بودنش در مواجه با غریبه‎ها، بچه‌ها و سگ‌های دیگر بسیار آرام و خوش برخورد عمل می‌کند.

این نژاد با جثه کوچک و ظاهر عروسکی و بانمکی که دارد برای خانواده‌هایی که کودک دارند به شدت توصیه می‌شود.

تریر

تریر یکی از محبوب‌ترین و فراوان‌ترین نژاد سگ در ایران است که دارای موهای سفید و حالت‌دار، پوشش بدنی دو لایه، جثه متوسط و ظاهر عروسکی می‌باشد.

او به رغم جثه متوسط رو به کوچکی که دارد، غریزه شکار بالایی داشته و نمی‌تواند از تعقیب حیوانات خانگی کوچکی مانند خرگوش و پرندگان دست بکشد.

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرطی که در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد.

او در داخل خانه بسیار آرام است اما به محض اینکه غریبه ببیند شروع به پارس کردن می‌کند و می‌تواند بسیار پر سر و صدا باشد اما این ویژگی او با تربیت صحیح قابل کنترل است.

مالتز

این نژاد مهربان، خونگرم و اجتماعی است و بدنی با پوشش پشمی دارد که به ندرت دچار ریزش می‌شود.

او به قدری نترس است که وقتی شخصی وارد خانه‌ شما شود، شروع به پارس کردن می‌کند و بسیار پر سر و صدا می‌شود.

او برای کسانی که در خانه‌های کوچک زندگی می‌کنند مناسب بوده و سگ آپارتمانی بی‌نظیری می‌باشد.

اگر قصد خرید مالتز را دارید این موضوع را به خاطر بسپارید که از جدایی بیزارند و اضطراب ناشی از آن ممکن است برای آنها به مشکلی جدی تبدیل شود.

پامرانین

این نژاد یک عروسک مخملی نرم و پشمالوست که جثه کوچک و جمع و جوری دارد و به سبب اینکه بسیار فعال و و چابک می‌باشد قادر است به رقابت بپردازد و مسابقه دهد.

به علت اینکه ریزش موی زیادی دارد، نیازمند مراقبت بیشتری است.

او باهوش و پر نشاط است و از محبوب‌ترین ومعروف‌ترین نژادها در جهان به خصوص ایران به شمار می‌آید.

نحوه تشخیص نژاد توله سگ

نحوه تشخیص نژاد توله سگ از طریق عواملی صورت می‌گیرد که در ذیل به آنها اشاره خواهد شد.

 • جدیدترین امکان در نحوه تشخیص نژاد توله سگ، استفاده از ویژگی‌های نرم‌افزار گوگل لنز است؛

شخص دوربین موبایل خود را در مقابل سگ مورد نظر قرار داده و این نرم افزار با آنالیز عکس‌ و آنچه در قاب دوربین می‌بیند اطلاعاتی را درخصوص سوژه مورد نظر ارایه و در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

 • اگر کمی در اینترنت سرچ کنید می‌توانید فهرست نژادهای سگ و اطلاعات کامل درباره آنها را بیابید و ببینید از نظر مشخصات، کدام گروه به سگ شما نزدیک‌تر است؛

مثلاً سگ‌های تریر، مالتز، شیتزو و پامرانین به دلیل جثه کوچکی که دارند، جزو دسته سگ‌های نژاد آپارتمانی محسوب می‌شوند و یا سگ‌هایی مانند سگ شی هوا وا از جمله دسته سگ‌های Toy (اسباب بازی) هستند.

 • ظاهر، نوع و سایز جثه، خلق و خو، وضعیت دندان‌ها،  وضعیت جسمانی، توانایی ورزشی و موقعیت مکانی سگ ها علائم معتبری در نحوه تشخیص نژاد توله سگ می‌باشند.
 • نحوه تشخیص نژاد توله سگ از طریق تقسیم بندی سگ‌ها از روی وظایف نیز امکان پذیر است.

مثلاً سگ‌هایی چون پوینتر، ستر و ویزلا جزو دسته ورزشی هستند و دال ماسی در گروه غیر ورزشی قرار می‌گیرد.

نژاد شمالی آکیتا در عین اینکه دارای غرایز قوی نگهبانی و حفاظتی است، بسیار خانواده دوست می‌باشد.

سگ ژرمن شپرد از معروف‌ترین سگ جهان جهت نگهداری سگ نگهبان و گله‌ای می‌باشد و شپرد استرالیایی نیز به سبب اینکه بسیار باهوش و تعلیم‌پذیر است فقط به عنوان سگ‌هاي گله پرورش داده می‌شوند.

مشاهده منبع

26 تیر 1398 - 09:03

برچسب ها

 • نژادسگ
 • پامر
 • شیتزو
 • هاسکی
 • خریدسگ

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1400/2/30 - 16:03
سلام من می خواهم یک سگ « میکس ژرمن و هاسکی » رو به سرپرستی قبول کنم. می خوام بدونم که میشه این سگ رو در آپارتمان نگه داری کرد ؟

ثبت نظر

امتیاز شما