واکسیناسیون حیوانات

واکسیناسیون حیوانات بدون شک یکی از مهمترین اقدامات در پیشگیری از بیماری حیوانات و انتقال بیماری از حیوان به انسان است که تاکنون توسعه یافته؛ علی‌رغم موفقیت واکسیناسیون حیوانات، گاهی اوقات عوارض جانبی و تبلیغات منفی گاه به گاه در مجله‌های علمی سبب ترسیدن صاحبان حیوانات اهلی و حیوانات خانگی آپارتمانی و عدم انجام واکسیناسیون به موقع میشود که عواقب بسیار بدتری را در پی خواهد داشت.

در دامپزشکی تقریبا ثابت شده که واکسیناسیون حیوانات برای سلامتی حیوانات مفید است. بیماری هایی مانند پاروویروس (Parvovirus) سگ و لوسمی بچه گربه تقریبا به کمک واکسینه کردن، حذف شده‌اند. شما احتمالا می توانید جهت واکسینه کردن حیوان خانگی خود به پت واش پتیا مراجعه کنید. 

اهمیت واکسیناسیون حیوانات

همه‌ی کسانی که از حیوانات مراقبت می‌کنند، از جمله صاحبان حیوانات خانگی و کشاورزان، وظیفه دارند که از سلامتی و رفاه حیوانات تحت مراقبت خود محافظت کنند.

حیوانات، مانند انسان‌ها به طیف گسترده‌ای به بیماری هایی ناشی از ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و انگل ها مبتلا می‌شوند. واکسیناسیون حیوانات برای بسیاری از این بیماری ها وجود دارد که آنها را به بیماری‌های قابل پیشگیری تبدیل میکند و یا سبب کاهش تلفات یا عوارض طولانی مدت بیماری می‌شود.

تمامی حیوانات اهلی که به نوعی با انسان در تماس هستند و در محیط زندگی ما حضور دارند، باید واکسینه شوند. شاید مهمترین دلیل این حساسیت جلوگیری از انتقال بیماری از حیوان به انسان باشد.

انتقال بیماری از طریق خوردن گوشت آلوده، تماس با حیوان آلوده و حتی حضور در محیط مشترک اتفاق می‌افتد؛ لذا رعایت واکسیناسیون حیوانات اهلی برای سلامتی بشریت نیز امری واجب است. تقریبا در تمامی کشورها مقامات بهداشت کشوری قوانین مشخص و سختگیرانه‌ای در خصوص واکسینه کردن دام و حیوانات اهلی دارند.

واکسینه کردن حیوان خانگی شما، کمک می‌کند تا از دوستان و خانواده‌ی خود در مقابل بیماری های خطرناک، مانند انواع هاری محافظت کنید. اگر چه اکثر موارد هاری در حیات وحش اتفاق می‌افتد، اما به دلیل قرار گرفتن حیوانات خانگی در کنار حیوانات خیابانی یا حضور در حیات وحش احتمال ابتلا به آن وجود دارد.

آیا واکسیناسیون حیوانات ایمنی کافی برای حفاظت را فراهم می‌کند؟

برای اکثر حیوانات خانگی، واکسیناسیون در جلوگیری از بیماری های احتمالی موثر است و تنها به ندرت پیش می‌آید که یک حیوان واکسینه شده به بیماری مبتلا شود. مهم است که برای اجرای برنامه واکسیناسیون با یک دامپزشک مشورت کنید.

آیا واکسیناسیون حیوانات عوارض جانبی دارد؟

باید گفت هر نوع درمان پزشکی خطراتی را به همراه دارد؛ اما خطرات باید در مقایسه با مزایای محافظت از حیوان خانگی، خانواده و جامعه در نظر گرفته شوند. در اکثر مواقع حیوانات، واکنش های خوبی به واکسیناسیون نشان می‌دهند و بدون مشکل در برابر بیماری، ایمن می‌شوند.

شایعترین واکنش های نامطلوب واکسیناسیون، خفیف و کوتاه مدت بوده و بروز مشکلات جدی نادر است. یک واکنش غیر معمول اما جدی که ممکن است در گربه ها رخ دهد، رشد تومور سارکوم (Sarcoma) است که می‌تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از واکسیناسیون ایجاد شود؛ لازم به ذکر است پیشرفت در تکنولوژی و تکنیک واکسیناسیون باعث کاهش میزان سارکوم ها شده است.

چرا توله سگ ها و بچه گربه ها نیاز به یک سری واکسیناسیون دارند؟

حیوانات جوان به شدت مستعد ابتلا به بیماری های عفونی هستند، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها هنوز کامل نشده است. با وجود آنکه تا حدی حفاظت از طریق آنتی‌بادی های موجود در شیر مادر به آنها می‌رسد، اما این نوع حفاظت، طولانی‌مدت و قوی نیست و به دلیل عدم بلوغ و تکامل سیستم ایمنی بدن در معرض خط هستند.

در بسیاری از موارد، اولین دوز واکسن به منظور ایجاد سیستم ایمنی حیوانی علیه ویروس یا باکتری ها می‌باشد، در حالی که دوزهای بعدی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن برای تولید آنتی بادی های مهم و مورد نیاز برای محافظت است.

در کنار واکسیناسیون نقش بهداشت و تغذیه مخصوصا در حیوانات جوان نیز غیر قابل انکار است. اپلیکیشن سفارش آنلاین پتیا تنوع بسیار زیادی برای تهیه ملزومات بهداشتی و مکمل‌های غذایی دارد و میتواند در این زمینه کمک به سزایی کند.

مشاهده منبع

12 بهمن 1397 - 20:47

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما