نگهداری خرگوش خانگی

نگهداری خرگوش خانگی و تربیت خرگوش می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد، با این حال به نظر میرسد این حیوانات خانگی آپارتمانی نیاز به مراقبت های بیشتری نسبت به سگ یا گربه داشته باشند.

خرگوش ها معمولا بین هشت تا 12 سال زندگی می‌کنند؛ در نتیجه تصمیم برای نگهداری خرگوش خانگی و تربیت خرگوش به تعهدات درازمدت نیاز دارد.

قوانین، شرایط و آماده سازی های خاصی برای نگهداری خرگوش خانگی و جلوگیری از بروز بیماری خرگوش وجود دارد که هنگام تصمیم گیری برای آوردن یکی از آنها به منزل باید در نظر بگیرید.

نگهداری خرگوش خانگی

پس از آنکه یکی از این حیوانات آپارتمانی را به منزل خود آوردید، دقت کنید که یک خرگوش نیاز به زمان دارد تا به خانه جدید خود عادت کند.

این وظیفه‌ی شماست تا اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما همه چیزهایی که لازم دارد را در اختیار خواهد داشت.

تصمیماتی که در این مرحله اتخاذ می‌کنید، می‌تواند بعدها نوع روابط شما و خرگوش مشخص کند و تاثیرات مهمی بر تربیت خرگوش  و سلامت حیوان خانگی شما داشته باشد.

فراهم آوردن فضای کافی برای خرگوش

خرگوش ها موجودات بسیار بازیگوشی هستند و به همین جهت نیز جزو حیوانات خانگی مناسب کودکان محسوب میشوند. هر چقدر هم که برای تربیت خرگوش تلاش کنید، باز هم باید فضای زندگی آنها به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانند در اطراف بچرخند و حداقل روزی چند ساعت ورزش و تحرک داشته باشند.

ایمن سازی محیبط زندگی خرگوش

برای نگهداری خرگوش خانگی طبق اصول نگهداری از حیوان خانگی و جلوگیری از بیماری خرگوش باید از امن بودن تمام نقاط محیط زندگی آنها مطمئن شوید؛ حتی در صورت رعایت تمام اصول لازم برای تربیت خرگوش آنها عادت به جویدن دارند و همه چیز را از پایه مبل تا سیم برق میجوند.

ایجاد یک فضای ایمن برای نگهداری خرگوش خانگی به دلیل جلوگیری از آسیب دیدن و بیماری خرگوش و همچنین حفاظت از اموال شما انجام میشود.

این کار شامل پوشش همه سیم ها با محافظ پلاستیکی مناسب، پوشاندن پایه مبل، پایین کاغذ دیواری ها و اطمینان از محکم بودن تمام وسایلی است که در ارتفاع قرار داده‌اید.

تغذیه تازه و سالم حیوان خانگی

رژیم غذایی حیوان خانگی برای اطمینان از سلامت حیوان خانگی امر بسیار مهمی است؛ توجه به تغذیه برای جلوگیری از بروز بیماری خرگوش نیز از این امر مستثنی نیست.

رژیم غذایی خرگوش باید به طور عمده از یونجه تشکیل شود. یونجه تازه باید در تمام دوران از کودکی تا بزرگسالی به خرگوش ها داده شود.

همچنین، استفاده از غذاها و مکمل های مخصوص خرگوش که در یک پت شاپ یا اپلیکیشن سفارش انلاین مانند پتیا موجود است؛ مخصوصا در دوران نوزادی و برای جلوگیری از بروز بیماری خرگوش در این سنین ( مانند نرمی استخوان) میتواند موثر باشد.

اسباب بازی حیوان خانگی

فراهم کردن محیط مناسب برای نگهداری خرگوش خانگی تنها محدود به ایمنی محیط نمیشود؛ همانگونه که گفتیم خرگوش ها موجودات بازیگوش و پر تحرکی هستند.

فراهم آوردن محیطی مناسب برای بازی و تحرک، علاوه بر تربیت خرگوش بر سلامتی و جلوگیری از بیماری خرگوش نیز تاثیرگذار است.

آرایش و ظاهر حیوان خانگی

خرگوش ها ذاتا موجودات تمیزی هستند؛ با این حال توجه به برخی نکات بهداشتی و اصلاح آنها برای جلوگیری از بروز بیماری خرگوش واجب است.

اولین مورد در خصوص کوتاه کردن مداوم ناخن آنهاست؛ هر چقدر هم که در تربیت خرگوش دقت کرده باشید، داشتن ناخن بلند در این گونه، مساوی با آسیب رسیدن به وسایل شماست؛ لذا این کار علاوه بر حفظ سلامتی خرگوش از وارد شدن خسارت به شما نیز جلوگیری میکند.

خرگوش ها چندین بار در سال دچار چرخه های ریزش مو میشوند؛ شانه کردن مداوم موها در این دوران بسیار مهم خواهد بود. همچنین دندان های این گونه میتواند تا حدی رشد کند که سبب مرگ و میر آنها شود؛ لذا استفاده از سنگهای جویدنی مخصوص برای آنها الزامی است.

تهیه لوازم باکیفیت برای خرگوش

سعی کنید تا حد امکان از لوازم، اسباب بازی ها و ... با بیشترین کیفیت برای حیوان خانگی خود استفاده کنید. حتما برای خرید لوازم مورد نیاز حیوان خانگی خود به فروشگاه های حیوانات خانگی معتبر مراجعه کنید. شما می توانید این فروشگاه ها را از طریق پت شاپ اینترنتی پتیا بیابید. 

مشاهده منبع

9 مهر 1397 - 10:35

برچسب ها

  • نگهداری_خرگوش
  • نگهداری_خرگوش_خانگی

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1400/4/10 - 17:48
عالی🐇🐰🐇خرگوش من 10 تا 12 سالشه

ثبت نظر

امتیاز شما