نحوه نگهداری فنچ در خانه

نحوه نگهداری فنچ در خانه چگونه است؟

اگر شما نیز جزو دسته افرادی هستید که علاقه بسیار زیادی به نگهداری از پرندگان زینتی دارید اما نمی‌دانید برای شروع ابتدا به نگهداری چه پرنده‌ای بپردازید بهتر است توجه داشته باشید که فنچ‌ها یکی از بهترین پرندگان خانگی به حساب می‌آیند زیرا نگهداری از این پرنده همراه با چالش‌های بسیار کمی می‌باشد و نگهداری از آن کار آسانی است؛ در ادامه نحوه نگهداری فنچ در خانه را برای شما عزیزان به طور کامل شرح داده ایم.

فنچ‌های یکی از پرندگان بسیار زیبا و محبوب هستند که بسیاری از افراد با نگهداری این پرنده زینتی محیط خانه خود را بسیار جذاب و دلنشین کرده اند، به طور کلی فنچ های یکی از پرندگان بومی استرالیا هستند و می‌توان آن‌ها را در بعضی از کشورهای گرمسیری شرق آسیا نیز مشاهده کرد.

به طور کلی برای نگهداری از فنچ‌ها می‌توان به دو صورت اقدام کرد که در ادامه این روش ها را نام برده و به شما توضیح داده‌ایم.

نگهداری فنج در قفسروش های نگهداری فنچ در خانه 

نگهداری فنچ داخل گلخانه

در بسیاری از خانه‌ها می‌توان گلخانه‌های کوچک و بزرگی را مشاهده کرد که باید توجه داشته باشید که بهترین محیط برای نگهداری از پرندگان در خانه داخل گلخانه‌ها است؛ توجه داشتن به محیط گلخانه دارای اهمیت بسیار زیادی است زیرا ممکن است پرنده بر اثر دمای نامناسب گلخانه تلف بشود.

نحوه نگهداری فنچ در قفس

 برای نگهداری کردن از فنچ داخل قفس مهم ترین نکته‌ای که باسد به آن توجه داشته باشید انتخاب قفس مناسب است، فنچ‌ها نیز مانند اکثر پرندگان نیاز به پرواز کردن دارند که همین امر باعث شده تا تهیه قفس نسبتا بزرگ برای این گرنده زینتی دارای اهمیت بالایی باشد؛ بهتر است بدانید که برای نگهداری فنچ داخل قفس نکاتی نیز وجود دارد که توجه به آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه این نکات را شرح داده ایم.

اگر قصد دارید تا از فنچ‌های خود داخل قفس نگهداری کنید بهتر است قفسی با ابعاد طول، عرض و ارتفاع بیش از 50 سانتی متر اقدام نمایید تا پرنده بتواند به راحتی در آن به پرواز کردن بپردازد.

تغذیه فنچ  ها چه می باشد؟

یکی از مهم ترین مواردی که باید هنگام نگهداری فنچ در خانه به آن توجه نمایید تغذیه این پرنده دوست داشتنی است، به طور کلی اصلی ترین غذای مورد نیاز فنچ‌ها ارزن و تخم کتان است که برای زنده ماندن این پرنده تهیه این دانه‌ها بسیار مهم و الزامی می‌باشد.

بهتر است بدانید که رژیم غذایی فنچ‌ها باید سبزیجات و میوه‌ها نیز وجود داشته باشند زیرا این موادذ غذایی می‌تواند به سرحالی و سلامت پرنده شما کمک نماید، به طور کلی میوه ها و سبزیجات مناسب برای فنچ ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • گلابی
 • موز
 • توت
 • تربچه
 • اسفناج
 • هویج
 • جعفری

توجه: برای تامین ویتامین‌های مورد نیاز فنچ خود می‌توانید از تخم مرغ آبپز، حبوبات پخته شده و مکمل هایپودری استفاده کنید، برای تهیه مکمل‌های غذایی مورد نیاز پرنده خود می‌توانید با نصب اپلیکیشن پتیا نزدیک ترین پت شاپ به محل زندگی خود را پیدا کرده و در کمترین زمان در پت شاپ پرندگان پتیا به تهیه مکمل مورد نیاز پرنده خود بپردازید.

غذا خوردن فنچ هاتغذیه مورد نیاز فنچ ها 

نگهداری فنچ در خانه با آب و هوا مناسب

برای نگهداری کردن از پرندگان زینتی در خانه باید آب و هوای مورد نیاز پرنده خود توجه داشته باشید، به طور کلی فنچ‌های برای زنده ماندن به دمای 15 الی 24 درجه سانتی گراد احتیاج دارند و بهتر است قفس فنچ‌های خود را در جایی کم رفت و آمد و همچنین دارای نورگیر قرار دهید.

معرفی انواع نژاد فنچ

همانطور که اشاره شد پرنده فنچ را می‌توان در کشورهای متفاوتی مشاهده کرد اما معمولا نژاد فنچ‌ها در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است که در ادمه چند نژاد از فنچ های موجود در جهان را نام برده ایم:

 • فنچ بنگالی
 • فنچ راه راه
 • گلدین
 • فنچ جاوه
 • کشیش فنچ آفریقایی
 • فنچ بلوطی
 • فنچ سرخ زیبا
 • فنچ چاشنی
 • مونیای ملوکان
 • فنچ آوازه خوان
 • فنچ طوطی وار آبی رخ
 • فنچ کوردُن بلو

نحوه حمام کردن فنچ ها در خانه

فنچ‌ها علاقه بسیار زیادی به حمام و آبتنی کردن دارند و بهتر است بدایند که انجام این کار باعث افزایش سلامت و شادابی فنچ شما می‌شود، بهتر است در قفس و یا گلخانه‌ای که فنچ در آن زندپی می‌کند ظرف آب کوچکی قرار بدهید به طوری که پرنده شما در ظرف غرق نشود.

توجه: بهترین زمان برای آبتنی کردن فنچ‌ها در فصل تابستان است و بهتر است هنگام آبتنی کردن این حیوان کولر خود را خاموش نمایید، توجه داشته باشید که فنچ ها علاقه بسیاری به خیس کردن سز و گردن خود دارند که به همین دلیل بهتر است از ظرف‌های کم عمق استفاده نمایید.

حمام کردن فنچ ها نحوه حمام کردن فنچ

بررسی مشخصات و ویژگی فنچ ها

به طور کلی فنچ‌ها حیواناتی بازیگوش هستند و معمولا رنگبندی نژادهای این حیوان با یکدیگر متفاوت است، آواز و صدای فنچ‌ها بسیار زیبا و دوست داشتنی است به طوری که بسیاری از افراد به دلیل آوازه زیبای این پرنده به نگهداری آن می‌پردازند.

معمولا تمام فنچ ها علاقه زیادی به آبتنی کردن دارند و اکثرا اندازه آن‌ها 9 سانتی متر می‌باشد، برای نگهداری از این پرنده زینتی و دوست داشتنی باید جفتی را برای او در نظر بگیرید تا از مریض شدن و افسردگی پرنده جلوگیری نمایید.

نکات مهم در هنگام خرید فنچ

در هنگام خرید پرنده فنچ نکاتی وجود دارد که توجه کردن به آن‌ها ضروری و بسیار مهم است، بهتر است موقع خرید فنچ به چشم‌های پرنده خود توجه کنید زیرا بسته بوئدن چشم فنچ نشان دهنده مریضی آن است. کرتب بودن پرهای پرنده، جنسیت، نحوه ایستادن، کامل بودن ناخن‌ها و وزن مناسب پرنده از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت تولید مثل فنچ

فنچ‌ها حیواناتی هیتند که به صورت گروهی در کنار هم زندگی می‌کنند، در صورتی که از فنچ نر و ماده خود در یک قفس نگهداری می‌کنید احتمال تولید مثل و حاملگی فنچ ماده بسیار بالا است. بهتر است بدانید که تولید مثل و جفت گیری در فنچ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر قصد نگهداری از چند جفت فنچ در یک قفس را دارید بهتر است ابتدا با یا فرد پرورش دهنده مشورت کنید تا برای پرندگان شما مشکلی به وجود نیاید.

سوالات متداول نحوه نگهداری فنچ در خانه

تغذیه فنچ ها چه می‌باشد؟

به طور کلی فنچ ها برای زنده ماندن به ارزن و تخم کتان احتیاج دارند اما مواد غذایی دیگری نیز مانند هویج، اسفناج، جعفری، موز، توت و تربچه را می‌‎توان در رژیم غذایی این پرنده زینتی قرار داد.

فنچ ها دارای چه نژاد هایی دارند؟

در سراسر دنیا ممی‌تون نژادهای مختلف فنچ را یافت و مشاهده کرد که این نژاد ها شامل نژاد فنچ ملوکان، راه راه، گلدین، بنگالی، چاشنی، بلوطی، کوردن بلو، بلوطی و ... می‌باشد.

بهترین مکان برای نگهداری از فنچ چه می‌باشد؟

مناسب ترین محل برای نگهداری فنچ‌ها داخل گلخانه است زیرا پرنده می‌توان به راحتی در این محل به پرواز کردن و زندگی بپردازد اما باید توجه داشته باشید که مواردی همچون دمای مناسب گلخانه باری نگهداری فنچ از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشاهده منبع

6 مهر 1400 - 14:36

برچسب ها

 • فنچ
 • نحوه_نگهداری_فنچ

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1400/10/4 - 11:37
عالی بود

ثبت نظر

امتیاز شما