نحوه نگهداری خرگوش حامله

نحوه نگهداری خرگوش حامله

خرگوش‌ها حیواناتی دوست داشتنی و زیبا می‌باشند که برای نگهداری کردن از آن‌ها باید به نکاتی توجه داشته باشید، به طور کلی نگهداری از خرگوش به تنهایی کار دستی نمی‌باشد و حتما باید برای آن جفتی در نظر گرفته بشود؛ گاهی اوقات در صورت عقیم سازی نکردن خرگوش ‌ها ممکن است با حامله شدن آن‌ها مواجه بشوید که ما در این مطلب به نحوه نگهداری از خرگوش حامله به طور کامل پرداخته ایم.

به طور کلی خرگوش‌ها در سن بسیار کمی به بلوغ جنسی می‌رسند که این سن چیزی حدود 3 الی 6 ماهگی است که باید توجه داشته باشید این بلوغ جنسی در نژاد‌های مختلف متفاوت است و در نژادهای بزرگ به 9 ماهگی نیز می‌رسد.

بهتر است بدانید که برای نگهداری از کردن از خرگوش حامله نکاتی وجود دارد که در ادامه مطلب این نکات را به طور کامل برای شما عزیزان شرح داده ایم تا بتوانید به راحتی از خرگوش حامله خود مراقبت نمایید.

نگهداری از بچه خرگوش هازایمان کردن خرگوش

اهمیت تغذیه خرگوش حامله

یکی از نکاتی که باید برای نگهداری خرگوش حامله به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید تغذیه این حیوان است، خرگوش‌ها در دوران بارداری به مواد غذایی مقوی و مناسبی نیاز دارند تا بتوانند به راحتی بچه‌‎های خود را به دنیا بیاورند.

کمبود تغذیه و یا کاهش وزن خرگوش در دوران حاملگی می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باید در این دوران غذاهای مفید و مغذی را در رژیم غذایی خرگوش قرار بدهید، در ادامه چند مورد از غذاهای مورد نیاز در هنگام حاملگی خرگوش را برای شما نام برده ایم:

 • هویج
 • خیار
 • کرفس
 • یونجه مخصوص
 • گوجه
 • کاهو
 • جعفری
 • پلت مخصوص خرگوش
 • سیب
 • شاهی
 • گشنیز
 • فلفل دلمه‌ای
 • کلم بروکلی

توجه: برای نگهداری خرگوش حامله بهتر است به یک دامپزشک مراجعه کنید تا رژیم غذایی خرگوش شما را در دوران حاملگی بررسی کند، توجه داشته باشید که وجود آب و غذای کافی در قفس خرگوش الزامی است.

مدت زمان بارداری خرگوش

به طور کلی مدت زمان حاملگی خرگوش چیزی حدود 28 الی 31 روز می‌باشد، باید توجه داشته باشید که اگر حاملگی خرگوش شما بیش ار 33 روز طول کشید حتما به یک دامپزشک مراجعه کنید تا مشکلی خرگوش شما را تهدید نکند.

خرگوش‌ها در هر دوره حاملگی خود 3 الی 12 بچه به دنیا می‌آورند، بهتر است بدانید که خرگوش‌ها می‌توانند پس از گذشت 14 تا 16 روز دوباره حامله بشوند پس اگر قصد جلوگیری از این کار را دارید بهتر است حتما به عقیم کردن خرگوش خود بپردازید.

روش های زایمان خرگوش

روش زایمان خرگوش‌ها به دو صورت امکان پذیر می‌باشد که در ادامه به بررسی و نحوه زایمان خرگوش به طور کامل پرداخته ایم:

زایمان طبیعی خرگوش

زایمان طبیعی خرگوش یکی از آسان ترین روش‌ها می‌باشد که این روش زایمان حدود یک ساعت زمان می‌برد، اکثرا این حیوان دوست داشتنی در هنگام صبح زایمان می‌کند و گاهی اوقات ممکن است که زایمان آن تا دو روز ادامه داشته باشد.

سخت زایی خرگوش

سخت زایی در خرگوش‌ها بسیار کم مشاهده می‌شود و اکثرا این روش زایمان مختص به سگ‌ها و گربه‌ها است، در این روش حیوانات به دلیل سر و صدا، گرما و یا سرمای بیش از حد دچار استرس می‌شوند و ممکن است در این هنگام به بچه‌های خود آسیب بزنند و یا آن‌ها را بخورند.

نحوه نگهداری خرگوش حاملهنگهداری از خرگوش حامله

نکات مهم بعد از زایمان خرگوش

بعد از زایمان کردن خرگوش حامله نکاتی برای نگهداری از کودکان و خود حیوان وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید، به طور کلی نکات مهم بعد از زایمان خرگوش حامله شامل موارد زیر می‌باشد:

 • برای نگهداری از بچه خرگوش‌ها باید به دمای نگهداری و محل نگهداری از آن‌ها توجه بسیار زیادی داشته باشید و مکانی نرم و گرم را برای بچه‌های خرگوش فراهم کنید.
 • اگر خرگوش مادر به اندازه کافی شیر نداشت می‌توانید از مخلوط شیر خشک، آب، شیره ذرت و زرده تخم مرغ استفاده نمایید.
 • بعد از گذشت یک ماه باید خرگوش‌های نر و ماده را از هم جا کنید تا جفتگیری صورت نگیرد.
 • به آب و خوراکی خرگوش‌ها باید توجه بسیار زیادی داشته باشید.

جلوگیری از حامله شدن خرگوش

یکی از نکاتی که باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید جلوگیری از حاملگی مجدد خرگوش است، همانطور که اشاره شد خرگوش‌ها می‌توانند تنها پس از گذشت 14 از زایمان خود، به جفتگیری بپردازند که این امر می‌تواند باعث حاملگی مجدد خرگوش ماده بشود.
عقیم سازی کردن یکی از روش‌های جلوگیری از تولید مثل خرگوش‌ها می‌باشد که برای انجام این کار باید به دامپزشکی مراجعه نمایید.  

علائم نشان دهنده حاملگی خرگوش

خرگوش‌ها در هنگام حاملگی علائمی از خود نشان می‌دهند که اولین نشانه حامله شدن خرگوش افزایش ناگهانی وزن آن است، در صورت حامله شدن خرگوش شکم این حیوان بزرگ می‌شود که اکثرا دامپزشکان با لمس آرام این حیوان متوجه حاملگی آن می‌شوند.

توجه داشته باشید که اگر بیش از 14 روز از حاملگی خرگوش گذشته بود به هیچ عنوان شکم آن را لمس نکنید زیرا ممکن است به جنین‌های خرگوش آسیبی وارد بشود.

خلاصه مطلب

امروزه نگهداری و مراقبت کردن از خرگوش‌ها بسیار شایع شده است؛ برای نگهداری این حیوان دوست داشتنی باید توجه داشته باشید که خرگوش‌ها در 3 الی 9 ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند و می‌توانند به تولید مثل کردن بپردازند، ما در این مطلب نحوه نگهداری از خرگوش حامله را شرح داده ایم تا شما عزیزان بتوانید به راحتی به نگهداری خرگوش خود بپردازید.

بچه خرگوشعلائم نشان دهنده حاملگی خرگوش

سوالات متداول نحوه نگهداری خرگوش حامله

مدت زمان حاملگی خرگوش چقدر است؟

مدت زمان حاملگی خرگوش‌ها حدود 28 تا 31 روز می‌باشد که باید توجه داشته باشید اگر در این مدت خرگوش شما زایمان نکرد، حتما به یک دامپزشک مراجعه کنید.

برای جلوگیری از حامله شدن خرگوش چه روش‌هایی وجود دارد؟

اگر قصد دارید از حاملگی خرگوش خود جلوگیری کنید باید از قرار دادن خرگوش نر و ماده عقیم نشده در یک قفس خودداری کنید، با عقیم کردن خرگوش‌‌ها می‌توانید از حاملگی ناخواسته حیوان خود جلوگیری کنید.

علائم حامله شدن خرگوش چه می‌باشد؟

علائم نشان دهنده حاملگی خرگوش شامل ورم کردن شکم خرگوش، افزایش خورد و خوراک و زیاد شدن وزن این حیوان به صورت ناگهانی می‌باشد.

مشاهده منبع

6 شهریور 1400 - 09:10

برچسب ها

 • نگهداری_خرگوش_حامله
 • خرگوش_حامله
 • مراقبت_خرگوش_حامله

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما