نحوه شستشوی سگ

نحوه شستشوی سگ در خانه

قبل از به سرپرتی گرفتن سگ باید اطلاعات کافی برای نگهداری از این حیوان دوست داشتنی را کسب نمایید، یکی از نکات مهم برای نگهداری این سگ‌ها شستشوی آن‌ها است که در ادامه می‌خواهیم به طور کامل در مورد نحوه شستشوی سگ‌ها بپردازیم. سگ ها را می توانید برای شستشو هم به پت واش برید و هم خود در خانه انجام دهید. 


به طور کلی سگ‌ها از حمام کردن خوششان نمی‌آید و تمایلی به انجام این کار نشان نمی‌دهند، اگر به تازگی سگ خود را به سرپرستی گرفته اید باید به مرور زمان آن را به حمام کردن عادت بدهید.

برای شستن سگ بهتر است مکانی گرم را برای او انتخاب نمایید و از خیس کردن ناگهانی سگ اجتناب نمایید، در ادامه مراحل و نحوه شستشوی سگ را به طور کامل برای شما شرح داده‌ایم:

شستشوی سگ 

حمام کردن سگ

آماده سازی وسایل شستشوی سگ

در ابتدا باید وسایل مورد نیاز حمام سگ را آماده و خریداری کنید، وسایل مورد نیاز برای شستشوی سگ شامل موارد زیر می‌باشند:

 • شامپوی مخصوص سگ
 • حوله
 • برس مخصوص
 • اسفنج یا لیف
 • دستکش

برای حمام کردن سگ‌ها باید به دمای آب توجه داشته باشید، دمای آب برای حمام کردن سگ‌ها باید ولرم و کمی رو به گرم باشد، یکی از نکاتی که باید قبل از شستشوی سگ توجه بسیاری به آن بکنید انتخاب شامپوی مناسب و مخصوص سگ است.

به دلیل ایجاد مشکلات پوستی در سگ ها بهتر است قبل از خریداری کردن شامپوی مخصوص سگ با دامپزشک خود مشورت نمایید و سپس با مراجعه کردن به پت شاپ اینترنتی شامپوی مد نظر خود را خریداری کنید.

شانه کردن موهای سگ

قبل از حمام کردن و شستشوی سگ باید حتما موهای او را شانه بکنید و به بررسی مشکلات پوستی او مانند کک و کنه بپردازید، در صورت مشاهده کردن مشکل پوستی در سگ باید فورا به یک دامپزشک مراجعه کنید.

یکی از نکاتی که در هنگام آماده سازی و شانه کردن موهای سگ باید به آن توجه کنید، محبت کردن به سگ است، محبت کردن به سگ در هنگام شانه کردن موها می‌تواند موجب ریلکس شدن او بشود که همین امر در شستشوی او کمک بسیار زیادی به شما می‌کند.

شانه کردن موهای سگ شانه موهای سگ قبل از حمام

خیس کردن بدن سگ

برای شستشو کردن بدن سگ باید توجه داشته باشید تا آب را بر روی صورت سگ نگیرید، این کار سبب می‌شود تا سگ دچار استرس بشود و شامپو به داخل چشم سگ برود. قبل از خیس کردن بدن سگ و شستشوی آن باید از یک گوش گیر یا چند پنبه برای جلوگیری از ورود آب در گوش سگ استفاده نمایید، برای شستشوی سگ بهتر است از دوش‌های جداشدنی استفاده کنید و شدت آب را بیش از حد زیاد نکنید.

شستشوی بدن سگ با شامپو

پس از خیس کردن بدن سگ باید شامپو را به کل بدن سگ به جز صورت آن بزنید و سعی تا کثیفی‌های بدن او را از محل رویش مو تمیز نمایید. اگر سگ شما دارای پوست ضخیمی است می‌توانید از اسفنج‌ و لیف برای شستشوی او استفاده کنید.

باید دقت داشته باشید در هنگام آبکشی بدن سگ هیچ گونه شامپو یا کفی بر روی بدن او باقی نماند زیرا ممکن است سگ شما دچار التهاب پوستی بشود.


شستشوی بدن سگ با شامپو 

شستشوی سگ با شامپو

تمیز کردن صورت سگ

برای شستشوی سگ و تمیز کردن صورت آن بهتر است از یک پارچه خیس استفاده کنید، گوش های سگ بسیار حساس می‌باشند و باید توجه داشته باشید که دستمال را داخل گوش‌های سگ نبرید. اگر در پوست سگ خود جوش‌های قرمز و یا التهابی را مشاهده کردید باید به یک دامپزشک مراجعه نمایید و در صورت لازم از پماد مخصوص برای بهبود التهاب و قرمزی پوست سگ خود استفاده نمایید.

نحوه خشک کردن سگ

سگ‌ها می‌توانند با تکان دادن بدنشان خودشان را خشک کنند ولی برای خشک کردن موهای سگ بهتر است از یک حوله برای گرفتن آب اضافه بدن او کمک بگیرد، باید توجه داشته باشید که در هنگام خشک کردن موهای سگ نباید حوله را بر روی بدن او بکشید زیرا باعث می‌شود موهای بدن شک درد بگیرد.

بعضی از افراد برای خشک کردن بدن سگ خود از سشوار استفاده می‌کنند، درجه سشوار برای خشک کردن موهای سگ دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد و باید از نزدیک کردن سشوار به صورت سگ خوداری نمایید.


خشک کردن موهای سگ 

نحوه خشک کردن سگ

شستشوی سگ ها چند وقت یک بار باید انجام شود؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که شستشوی سگ‌ها باید هر چند وقت یکبار انجام بشود، زمان شستشو کردن سگ‌ها به نکاتی بستگی دارد که در ادامه چند مورد آن را برای شما شرح دادیم:

 1. نژاد سگ
 2. سبک زندگی سگ
 3. سن سگ
 4. نوع پوست و موی سگ

نکات قابل توجه در هنگام شستشوی سگ

در هنگام شستن سگ باید به نکاتی توجه داشته باشید که این نکات شامل موارد زیر می‌باشند:


شستشوی سگ در حمام

 نکات قابل توجه در شستشوی سگ

 • سگ را بیش از انداره حمام نبرید!

در هنگام شستشو کردن سگ باید توجه داشته باشید که سگ خود را بیش از اندازه شستشو نکنید؛ زیرا پوست سگ‌ها بسیار حساس است و شستشوی بیش از حد باعث می‌شود تا بیماری‌ها و حساسیت‌هایی در پوست سگ ایجاد شود.

 • انتخاب شامپوی مناسب

بسیاری از افراد بدون داشتن آگاهی از شامپوی مخصوص انسان‌ها‌ برای شستشوی سگ استفاده می‌کنند، استفاده از شامپوهای مخصوص انسان‌ باعث ایجاد عفونت و ویروس‌های پوستی در سگ‌ می‌شود و برای جلوگیری از این مشکل باید حتما دقت کافی در انتخاب شامپو مخصوص برای سگ خود داشته باشید.
برای انتخاب شامپوی مناسب و مخصوص سگ‌ها بهتر است از دامپزشک خود کمک بگیرید و از ورود شامپو به درون دهان سگ جلوگیری کنید.

 • سگ را با حمام آشنا کنید!

به طور کلی سگ‌ها رابطه‌ی خوبی با حمام کردن ندارند برای همین بهتر است قبل از شستشو سگ را با حمام آشنا کنید. قبل از حمام کردن سگ او را به داخل وان یا تشت مخصوص ببرید و به او اسباب بازی بدهید تا کمی بازی کند و سپس به صورت آرام آب گرم را باز کنید تا کم‌کم سگ به آب عادت بکند.

سوالات متداول نحوه شستشوی سگ

مراحل شستشوی سگ چگونه است؟
برای  حمام کردن سگ باید به نکات بسیار زیادی توجه داشته باشید، در مرحله اول باید موهای سگ خود را شانه بزنید و سپس او را با آب ولم آرام آرام خیس کنید و با شامپو بدن او را شستشو نمایید، پس از شستشوی بدن سگ باید با یک حوله صورت سگ را تمیز کنید و بعد به خشک کردن او بپردازد.

وسایل مورد نیاز برای حمام کردن سگ چیست؟
برای حمام کردن سگ به وسایلی همچون شامپوی مخصوص سگ، حوله ، برس، لیف یا اسفنج احتیاج می‌باشد.

قبل از حمام کردن سگ باید به چه نکاتی توجه کرد؟
قبل از بردن سگ به حمام باید به خرید شامپوی سگ توجه کنید زیرا استفاده از شامپوهای نامناسب می‌تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی در سگ بشود، همچنین، آشنا کردن سگ با حمام و جلوگیری از ورود آب به گوش سگ نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مشاهده منبع

16 خرداد 1400 - 15:13

برچسب ها

 • نحوه_شستشوی_سگ
 • شستن_سگ_خانه

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما