علت غذا نخوردن گربه

علت غذا نخوردن گربه چیست؟

گربه‌ها حیواناتی شکمو و دوست داشتی هستند که بی اشتهایی و یا نخورن غذا می‌تواند برای این حیوان مشکلاتی را بوجود بیاورد، بی اشتهایی گربه دلایل بسیار زیادی دارد و می‌تواند پیش زمینه‌ای برای بیماری‌های بسیار خطرناک برای این حیوان باشد؛ ما در این مطلب علت غذا نخوردن گربه را بررسی کرده و آن برای شما توضیح داده ایم تا در هنگام مواجه شدن با این مشکل به خوبی آن را مدیریت نمایید.

باید توجه داشته باشید که بسیاری از گربه‌ها به دلیل تنبلی و علاقه بیش از حد سوء تغذیه دارند و اگر این مشکل بررسی نشود گربه شما با مشکلات خطرناک و متعددی روبرو خواهد شد، برای درمان کم اشتهایی گربه بهتر است ابتدا آن را پیش یک دامپزشک ببرید تا علت اصلی غذا نخوردن گربه مشخص شود.

همانطور که گفته شد در ادامه علت های غذا نخوردن گربه را به طور کامل برای شما شرح داده ایم تا از بیمار شدن گربه خود جلوگیری نمایید.

علت غذا نخوردن گربهدلایل بی اشتهایی و غذا نخورن گربه 

بی اشتهایی گربه به دلیل مشکلات دندانی

بهتر است بدانید که گربه‌ها نیز مانند انسان‌ها با مشکلات دهان و دندان مواجه می‌شوند و گاهی به دلیل درد دندان غذا خوردن برای این حیوان کار دشواری به حساب می‌آید؛ بهتر است هر چند وقت یکبار گربه خود را برای چکاپ دندان‌ها نزد دامپزشک ببرید تا از سلامت دندان‌های حیوان خود اطمینان خاطر داشته باشید.

افسردگی علت غذا نخوردن گربه

یکی دیگر از دلایل اصلی بی اشتهایی  در گربه‌ها افسردگی می‌باشد، امکان دارد این افسردگی به دلایل بسیار زیادی بوجود بیاید که این دلالیل شامل فوت شدن یکی از اعضای خانواده، تغییر محل زندگی گربه، وارد شدن حیوان جدید به خانه و ... می‌باشد؛ برای رفع افسردگی گربه باید روزانه وقتی را برای بازی کردن با او بگذارید تا گربه به حالت نرمال خود برگرد.

تاثیر ترس و استرس بر بی اشتهایی گربه

استرس داشتن در گربه یکی از شایع ترین دلایل بی اشتهایی این حیوان به حساب می‌آید، برای ار بین بردن این مشکل بهتر است غذای مناسبی را برای حیوان خود در نظر بگیرید؛ توجه داشته باشید که بی اشتهایی گربه در زمان رعد و برق و یا تغییر محل زندگی کاملا عادی است اما برای جلوگیری و مطمئن شدن از عدم بیماری گربه بهتر است آن را نزد دامپزشک ببرید.

بی اشتهایی گربه به دلیل مسمومیت

به طور کلی یکی دیگر از دلایلی که باعث کاهش اشتها و غذا نخوردن گربه‌ها می‌شود مسمومیت آ«‌ها است، معمولا این مسمومیت در اثر خوردن غذاهای سمی، مرگ موش و .. بوجود می‌آید که در این مواقع حیوان با مشکلاتی همچون اسهال، استفراغ، حملات عصبی و عوامل دیگری مواجه شوید.

غذا نخوردن در گربه های پیر و مسن

باید توجه داشته باشید که غذا نخوردن در گربه‌های پیر تقریبا عادی می‌باشد، معمولا گربه‌های مسن غذای کمتری نسبت به گربه های جوان مصرف می‌کنند زیرا با بالا رفتن سن گربه تحرک آن‌ها نیز کم می‌شود؛ برای جلوگیری از بیمار شدن گربه های مسن  باید تعداد وعده‌های غذایی آن‌ها را بیشتر و مقدار آن را کم نمایید.

بی اشتهایی گربه به دلیل افزایش سن بی اشتهایی گربه به دلیل افزایش سن

استفاده نکردن از ظروف پلاستیکی برای گربه

برای غذا دادن به گربه بهتر است ظرف مخصوص غذاخوری این حیوان را تهیه کنید زیرا گربه‌ها از بسیار از ظروفی مانند ظروف پلاستیکی بدشان می‌آید و ترجیح می‌دهند در آن‌ها غذای خود را مصرف نکنند، ظروف پلاستیکی بوی غذای قبلی را در خود نگه می‌دارند که همین امر باعث تنفر گربه نسبت به ظرف‌های پلاستیکی شده است.

تاثیر بیماری گربه بر غذا نخوردن آن

گاهی اوقات غذا نخوردن گربه به دلایلی همچون بیماری‌های مختلفی بوجود می‌آید، در هنگام مشاهده کردن بی اشتهایی گربه بهتر است فورا به یک دامپزشک مراجعه کنید تا از بیماری‌های احتمالی گربه جلوگیری نمایند؛ در ادامه بیماری های تاثیر گذار بر بی اشتهایی گربه را برای شما عزیزان نام برده ایم:

·         بیماری های تنفسی

·         بی اشتهایی به دلیل مشکلات گوارشی

·         مشکلات موجود در معده گربه

·         عدم تمایل گربه به غذا به دلیل مشکلات قلبی

·         انگل موجود در بدن گربه

تاثیر سرد بودن غذا در بی اشتها شدن گربه

به طور کلی گربه‌ها حیواناتی شکارچی می‌باشند و گرم بودن غذا برای آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بهتر است برای افزایش اشتهای گربه‌ی خود از غذاهای گرم استفاده نمایید و تا جای ممکن از دادن غذای سرد به گربه خود اجتناب کنید.

تاثیر سرد بودن غذای گربهسرد بودن علت غذا نخوردن گربه 

روش های درمان بی اشتهایی گربه

برای درمان بی اشتهایی گربه روش‌های بسیار زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌‌ها می‌توانید به راحتی از بیمار شدن گربه خود جلوگیری کنید؛ به طور کلی روش های جلوگیری از غذا نخوردن گربه شامل موارد زیر می‌باشد:

·         استفاده از غذاهای متنوع و مورد علاقه گربه

·         بکارگیری از غذاهای خانگی مخصوص گربه ها

·         استفاده از غذاهای جدید و تجاری

·         ترکیب غذاهای خشک و مرطوب

توجه: همانطور که گفته شد برای جلوگیری از بیماری گربه و درمان بی اشتهایی آن مراجعه به دامپزشک از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و بهتر است در این مواقع مراجعه به دکتر را در اولویت قرار بدهید.

سوالات متداول علت غذا نخوردن گربه

دلایل بی اشتهایی گربه چه می‌باشد؟

بهتر است بدانید که غذا نخوردن گربه دلایل متعددی دارد که این دلالیل شامل مواردی همچون ترس و استرس، پیر شدن گربه، سرد بودن غذا، افسردگی، استفاده از ظروف پلاستیکی، مسمومیت گربه، مشکلات دندان و دهان حیوان و مسمومیت می‌باشد.

برای درمان غذا نخوردن گربه چه کاری باید انجام داد؟

برای جلوگیری از غذا نخوردن و بی اشتهایی گربه می‌توان ابتدا از غذاهای جدید و متنوع استفاده کرد اگر در این صورت مشکل گربه شما برطرف نشد باید حتما به یک دامپزشک مراجعه کنید تا سلامتی گربه شما در خطر نیفتد.

چه بیماری هایی باعث غذا نخوردن گربه می‌شود؟

گاهی اوقات دلیل اصلی غذا نخوردن گربه بیماری‌های مختلفی مانند مشکلات گوارشی، بیماری‌های تنفسی، انگل، درد معده، مشکلات قلبی و گوارشی می‌باشد.

مشاهده منبع

20 شهریور 1400 - 15:56

برچسب ها

  • غذا_نخوردن_گربه
  • علت_بی_اشتهایی_گربه

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما