روابط میان انسان‌ها و حیوانات

روابط میان انسان‌ها و حیوانات و تاریخ این ارتباط را میتوان کلید حفاظت از طبیعت دانست؛

با این حال به نظر می‌رسد نگهداری حیوانات خانگی و تصویب قوانین مربوط به اصول نگهداری از حیوان خانگی و رعایت حقوق حیوانات از ابتدای قرن بیستم کم کم انجام شد.

انسانها سابقه طولانی در رابطه با نگهداری حیوانات خانگی دارند و در حال حاضر حیوانات خانگی اغلب به عنوان «جایگزین های اجتماعی» از طریق برقراری ارتباط عاطفی به کار می‌روند.

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد روابط میان انسان‌ها و حیوانات سبب میشود تا داشتن حیوانات خانگی در منزل به سلامت افراد و توسعه مهارت های اجتماعی در کودکان کمک کند.

روابط میان انسان‌ها و حیوانات و پذیرش نگهداری حیوانات خانگی در میان انسان ها، تا حدی تحت تاثیر جغرافیا و فرهنگ نیز قرار دارد.

در بسیاری از فرهنگ های مدرن و کشورهای توسعه یافته حیوانات خانگی آپارتمانی به یکی از اعضای خانواده تبدیل شده و امکانات بسیار زیادی چون اپلیکیشن سفارش آنلاین برای رفاه حال این حیوانات و صاحبین آنها در نظر گرفته می‌شود.

از طرف دیگر در برخی کشورهای در حال توسعه یا فقیرتر، هنوز شاهد باورهای فرهنگی و مذهبی اشتباه در خصوص بسیاری از حیوانات هستیم که همین موضوع سبب شده تا نه تنها نگهداری حیوانات خانگی و برقراری روابط میان انسان‌ها و حیوانات یک مورد غیر قابل قبول باشد، بلکه شاهد آسیب و آزار رساندن به بسیاری از حیوانات باشیم.

فروش حیوانات وحشی و شکار غیر قانونی حیوانات نیز در بسیاری موارد توسط افرادی صورت میگیرد که باورهای غلط را در این زمینه پذیرفته‌اند.

تاریخچه‌ی روابط میان انسان‌ها و حیوانات

ارتباط میان انسان‌ها و حیوانات یکی از اساسی ترین اصول و عواطفی است که انسان ها در طول زندگی تجربه می‌کنند.

همانطور که نقاشی های کشف شده از انسان‌های نخستین در غارها نشان می‌دهد، بشریت ده ها هزار سال پیش با دنیای حیوانات ارتباط برقرار کرده است؛

این پیوند قدرتمند و متقابلا سودمند در تمام طول تاریخ برای سلامتی و رفاه هر دو گونه ضروری بوده است.

یکی از جنبه های این پیوند، حفظ سلامت و بقای جمعیت انسانی از طریق فواید حیوانات اهلی بوده است؛

تامین کامل بسیاری از منابع غذایی مانند گوشت گاو، گوشت خوک، مرغ، محصولات لبنی و تخم مرغ نقش بسیار مهمی را در این زمینه داشته است.

جنبه دیگر این روابط، پیوند میان انسان و حیوانات کارگر است.

از حیوانات خانگی گرفته تا اسب‌ها، حیوانات گله، سگهای نگهبان و حتی حیوانات آموزش دیده ای که به راحتی و در هنگام بحران به قربانیان فاجعه و بیماری ها کمک می‌کنند، همگی برای زندگی بشریت مفید و لازم هستند.

از طرف دیگر، انسان ها نیز با نگهداری از حیوانات خانگی و اهلی، تامین غذا، انجام واکسیناسیون حیوانات اهلی و حمایت از گونه های حیوانی اهلی و غیر اهلی دین خود را به حیوانات و حیات وحش ادا می‌کنند.

روابط عاطفی مابین حیوانات و انسان

به بیان ساده، نگهداری حیوانات خانگی برای انسان‌ها خوب است.

حیوانات خانگی در گذر زمان به یک همدم دوست داشتنی برای انسان‌ها تبدیل شده و به مراقبت و کمک به صاحبان خود می‌پردازند.

از فواید نگهداری حیوانات خانگی میتوان به سرزندگی و روحیه خوب در خانواده هایی اشاره کرد که به این کار مبادرت می‌ورزند.

آنها باعث می‌شوند ما ورزش کنیم و یک پادزهر برای تنهایی داشته باشیم.

مسئولیت آموزش و بازی با کودکان را برعهده میگیرند و همیشه از ما مراقبت می‌کنند.

با این حال، تحقیقات فزآینده‌ای در ارتباط با روابط میان انسان‌ها و حیوانات انجام شده که نشان می‌دهد که مزایای این ارتباط تنها عاطفی نیست؛

برای مثال، حیوانات خانگی میتوانند ایمنی بدن نوزاد انسان را نسبت به عفونت و بیماری‌های عفونی افزایش دهند، بر روی کاهش فشار خون موثر باشند و به اختلالات روانی کمک کنند.

حیوانات سالم، انسان سالم؛ این یک پیوند قدرتمند دو طرفه است.

مشاهده منبع

13 آبان 1397 - 13:49

برچسب ها

  • رابطه_انسان_و_حیوان
  • فایده_های_جانوران
  • نقش_جانوران_در_زندگی_انسانها
  • فواید_جانوران_در_زندگی_انسان
  • فواید_جانوران_برای_انسان

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما