نحوه درمان جوجه مرغ مریض

مهم ترین حیوان برای چرخه تغذیه انسان، مرغ ها هستند. برای همین سالم و سلامت بودن آن ها اهمیت بالایی دارد. در ادامه نحوه درمان جوجه مرغ مریض و انواع بیماری ها را برای شما شرح می دهیم.

نحوه درمان جوجه مرغ مریض به چه صورت است؟

ممکن است برای شما هم پیش بیاید که جوجه مرغتان بی حال و مریض باشد. شما باید در مرحله اول با بیماری ها و بعد با نحوه درمان جوجه مرغ مریض آشنا شوید.

جوجه مرغ مریضروش های نگهداری جوجه مرغ های مریض

کوکسیدیوزیس

عامل مرگ و میر در جوجه های مریض، بیماری کوکسیدیوزیس که یک بیماری انگلی و به شدت مسری است می شود. این بیماری با علائمی نظیر سستی و بی حالی پرنده و قرمز و یا خونی بودن مدفوع همراه است.

درمان بیماری کوکسیدیوزیس

جوجه مریض را از سایر جوجه ها جدا می کنید و شیر و غذای مخصوص جوجه ها را به نسبت مساوی با ماست مخلوط می کنید و به جوجه می دهید تا بخورد. این مخلوط باعث اسهال در جوجه ها می شود و روده و مجاری آن ها را از بیماری و انگل تمیز می شود. در مرحله بعد به غذای جوجه مقداری از پودر پروبیوتیک اضافه کنید با این کار به تشکیل باکتری های مفید در روده کمک می کنید. در غیر این صورت باید از آنتی بیوتیک های شیمیایی استفاده کنید.

بیماری مارک

برای اینکه بدانیم نحوه درمان جوجه مرغ مریض به چه صورت است اول باید نوع بیماری را بدانیم، اولین بیماری، بیماری مارک است که نامی است که برای بیماری های ویروسی گذاشته اند و باعث فلج شدن و ایجاد تومور در جوجه می شود. انتقال این بیماری از راه های مختلفی اعمم از انتقال از طریق پرنده به پرند و یا به وسیله گرد و خاک آلوده سرایت می کند.

درمان بیماری مارک

در مرحله اول جوجه ای که مبتلا به بیماری مارک است را از بقیه جوجه ها جدا می کنید. درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. اما اگر جوجه ای مبتلا شد است به آشامیدن و خوردن ادامه می دهد، شما باید سیستم ایمنی آن را قوی نگهدارید. بنابراین در این صورت شانس زنده ماندن در آن ها افزایش می یابد. 

مشکلاتی برای تنفس

نحوه درمان جوجه مرغ مریض که با مشکلات تنفسی درگیر است کمی سخت تر است  زیرا در جوجه ها بیشتر است این بیماری  و دستگاه تنفسی آن ها نسبت به حیوانات دیگر پر کارتر است. علائم این بیماری اعمم از سرفه، عطسه،آبریزش بینی و چشم است.

جوجه مرغ تمیزدرمان مشکلات تنفسی جوجه مرغ

درمان مشکلات تنفس

مانند بیماری دیگر جوجه ها را جدا می کنید و از آبپاش به مدت چند روز برای پاکسازی غبار و گرد از چشم جوجه ها استفاده کنید. اما اگر هم چنان ادامه داشت می توانید از سبزیجات تازه ای همانند شوید، ریحان، شبدر و آویشن برای سلامتی جوجه ها استفاده کنید. اگر به مدت یک هفته طول کشید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

نوک متقاطع

اگر نوک جوجه به درستی روی هم قرار نگیرد به علت ناهنجاری است که در قسمت بالا و پایین نوک جوجه به وجود می آید. می توان گفت که مشکل، ژنتیکی است و با رشد جوجه بدتر می شود. و شما باید با نحوه درمان جوجه مرغ مریض را بدانید.

درمان نوک متقاطع

برای بسته شدن بهتر نوک جوجه ها می توانید با سمباده ای نوک جوجه را سوهان بکشید. راه های دیگری برای این که غذا خوردن برای آن ها آسان شود می توانید انجام دهید که شامل مرطوب کردن غذا و ارتفاع دانخوری را تا شانه های جوجه افزایش دهید. برای این که مطمئن شوید غذا و آب به اندازه کافی مصرف می کند می توانید آن را از سایر جوجه ها جدا کنید.

برای نگهداری جوجه مرغ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

محیطی که برای نگهداری جوجه مرغ هایی یک روزه وجود دارد باید گرم باشد و برای تغذیه آن ها باید از خوراک های قوی استفاده کرد.

برخی برای تولید جوجه های یک روزه، از دستگاه های مخصوص استفاده می کنند. آن ها باید به مدت 24 الی 48 ساعت بعد از تولد هر جوجه به آن ها دانه و آب ندهند. باید به جوجه ها اجازه دهید وقتی از تخم خارج شدند، در دستگاه بمانند و خشک شوند.

نگهداری جوجه ها باید در محیطی به دور از آلودگی و به طور کامل بهداشتی باشد. در این محیط ها باید حتما هیتر، دانخوری، آبخوری و ... باشد و تمام این موارد حتما باید تمیز نگهداری شوند.

برای تغذیه جوجه مرغ ها تعدادی از پرورش دهندگان از غذای مانده و خرده نان استفاده می کنند. این دانه ها و نان ها نباید هیچگونه کپک و یا حتی قارچی داشته باشند.

برای اینکه جوجه ها دچار سرماخوردگی و ضعیف نشوند باید محیط نگهداری آن ها گرم و دمای آن 30 درجه باشد. از بخاری های بدون دودکش و دود زا استفاده نکنید.

نگهداری جوجه مرغ بیمار نگهداری جوجه مرغ مریض

جوجه مرغ به چه دلایلی بی حال و مریض می شود؟

دلایلی مختلفی برای مریضی و بی حالی جوجه مرغ ها وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم و باید نحوه درمان جوجه مرغ مریض را بدانید که در بالا به آن اشاره شد.

 • تغذیه ضعیف و اشتباه
 • هوای سرد
 • دمای هوای بسیار گرم
 • مشکلات ژنتیکی

علت های بی حالی جوجه مرغ دلایل بی حالی جوجه مرغ 

خلاصه مطلب

در این مقاله سعی کردیم بیماری و نحوه درمان جوجه مرغ مریض را برای شما بگوییم و به شما کمک کنیم اگر جوجه شما مریض شد از این راه ها استفاده کنید.

سوالات متداول نحوه درمان جوجه مرغ مریض

 • آیا امکان دارد بیماری ها به انسان هم سرایت کند؟
 • بیماری هایی که آنفولانزایی باشد و یا برخی از باکتری هایی که باعث بیماری می شود می تواند به انسان هم سرایت کند که شدت آن در انسان ها کمتر است و آنچنان خطرناک نیست ولی باید هنگام مواجه با جوجه مریض تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.
 • دلایل مریضی جوجه ها چیست؟
  دلایلی مختلفی برای مریضی و بی حالی جوجه مرغ ها وجود دارد که شامل تغذیه ضعیف و اشتباه، هوای سرد، دمای هوای بسیار گرم، مشکلات ژنتیکی
 • اگر نوک جوجه ای متقاطع بود چه راهکاری وجود دارد؟
 • برای بسته شدن بهتر نوک جوجه ها می توانید با سمباده ای نوک جوجه را سوهان بکشید. راه های دیگری برای این که غذا خوردن برای آن ها آسان شود می توانید انجام دهید که شامل مرطوب کردن غذا و ارتفاع دانخوری را تا شانه های جوجه افزایش دهید. برای این که مطمئن شوید غذا و آب به اندازه کافی مصرف می کند می توانید آن را از سایر جوجه ها جدا کنید.

مشاهده منبع

8 آبان 1400 - 15:56

برچسب ها

 • درمان_جوجه_مرغ_مریض

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما