حیوان خانگی مناسب برای من کدام است؟

خرید حیوان خانگی مناسب از این نظر کار دشواری است که نیازها و شرایط نگهداری هر حیوان با یکدیگر متفاوت می‌باشد اما اگر قبل از خرید، به خوبی درباره این امر تحقیق کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید، به طبع می‌توانید این کار دشوار را، برای خود آسان سازید.

پتیا در این مقاله قصد دارد به حیوانات خانگی بی دردسر و نکاتی در مورد انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب بپردازد.

قبل از انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب باید شرایط خود را مد نظر بگیرید؛

 زیرا هر حیوانی ویژگی های خاصی دارد و شما با بررسی این امر می‌توانید در میان حیوانات خانگی بی دردسر، حیوان خانگی را انتخاب کنید که با سبک زندگیتان تناسب داشته باشد.

غالباً حیوانات خانگی بی دردسر از میان حیوانات دارای جثه کوچک و دارای خلق و خوی آرام انتخاب می‌شوند. 

مراحل انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب


 •  همه ما می‌دانیم اولین قدم برای خرید حیوان خانگی مناسب در میان حیوانات خانگی بی دردسر، گرفتن تصمیم برای انجام این کار است اما حتماً پیش از اینکه سراغ این تصمیم بروید، شرایط خودتان را بررسی و مشخص کنید. 
 • قدم بعدی که لازمه این کار می‌باشد افزایش اطلاعات درباره چگونگی و به نحو احسنت انجام گرفتن آن است؛

اگر تا به حال از حیوانات اهلی و خانگی مراقبت نکرده‌ اید، با افزایش اطلاعات خود، می‌توانید حیوانی را انتخاب کنید که از همه جهات با سبک و سیاق زندگیتان متناسب باشد. 

برای مثال اگر می‌خواهید سگی را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کنید، در ابتدا باید به عوامل دخیل در این امر، توجه ویژه داشته باشید.

 اولین نکته مورد توجه در انتخاب یک سگ خانگی مناسب توجه به سایز و جثه اوست.

ارتباط جثه سگ خانگی با انتخاب او

باید به سایز یا جثه سگ مورد نظرتان توجه کنید؛ زیرا بین محل نگهداری و جثه او ارتباط مستقیمی وجود دارد؛

می‌توان گفت سازگاری سگ مورد نظر با فضای خانه ای که در آن زندگی می‌کنید، یکی از مهم‌ ترین عوامل دخیل در انتخاب و نگهداری سگ های آپارتمانی به شمار می‌آید.

در میان انواع نژاد سگ خانگی  سگ های جثه بزرگی مانند لابرادور رتریور، ژرمن شپرد و هاسکی نمی‌توانند در آپارتمان های کوچک زندگی کنند؛

آنها برای نگهداری، به فضایی مناسبی نیاز دارند تا در آنجا بتوانند فعالیت بدنی روزانه خود را انجام دهند؛

در غیر این صورت افسردگی می‌گیرند و تنبل می‌شوند.

نژادهایی چون دوبرمن پینچر به علت جثه متوسطی که دارند، در خانه‌هایی که دارای حیاط متوسط هستند نیز می‌توانند نگهداری شوند؛ زیرا این چنین خانه ها نیز به آنها اجازه انجام فعالیت بدنی کافی را می‌دهد. 

نژادهایی مانند شیتزو، پاگ و پامرانین وجود دارند که جثه‌ چندان بزرگی ندارند و نژادهایی هستند که در خانه های کوچک آپارتمانی نیز می‌توان از آنها نگهداری کرد.

ارتباط زمان و زندگی سگ

دومین موردی که در زمینه انتخاب سگ باید بدان توجه داشت، وقت گذاشتن به مدت کافی برای اوست؛ اگر فرد شاغل و پر مشغله ای هستید و بیشتر وقت خود را بیرون از خانه می‌گذرانید، بهتر است سراغ سگ‌ ها نروید.

زیرا آنها در طول روز زمانی را برای ورزش و گردش نیاز دارند و این عامل علاوه براینکه در زندگی آنها امری ضروری محسوب می‌شود، توانایی‌ های اجتماعی‌ آنها را نیز تقویت می‌کند.

 • معیار دیگری که در انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب به خصوص در میان حیوانات خانگی بی دردسر، تاثیرگذار است، در نظر گرفتن قوانین ساختمانی می‌باشد که در آن زندگی می‌کنید. 

اگر در آپارتمانی زندگی می‌کنید که قوانین آن حاکی از آن است که نگهداری از بعضی حیوانات خانگی مانند سگ، ممنوع است، باید بدان احترام بگذارید.

به سرپرستی گرفتن حیوانات خانگی مانند سگ، بر خلاف قوانین آپارتمانی است که در آن زندگی می‌کنید و ممکن است دیر یا زود با داد و شکایت رسمی همسایه ها همراه باشد.

اگر در چنین شرایطی هستید، بهترین انتخاب برای شما گربه است، اما یکی از مهمترین نکاتی را در زندگی او باید در نظر بگیرید، برنامه غذایی و ساعات غذا خوردن منظم اوست.

دلایل ارجعیت نگهداری گربه به خصوص در فضاهای آپارتمانی 

 1.  این موجودات دوستداشتنی به فضای زیادی برای نگهداری نیاز ندارند. 
 2. زیاد خوابیدن این حیوان خانگی در طول شبانه روز علت دیگری در این انجام این امر است.
 3.  برای افرادی که شاغل هستند و مشغله به آنها اجازه نمی‌دهد زمان زیادی را برای حیوانشان سپری کنند، گزینه مناسبی باشند. 
 4. گربه ها، موجودات آرامی هستند و کم یا حتی بی سر و صدا بودن آنها دلیل دیگری در ارجعیت نگهداری آنهاست و همین امر نگهداری از آنها را در آپارتمان معقول‌ تر می‌سازد.
 5. علت دیگری که نگهداری این حیوان را در آپارتمان معقول می‌سازد، احتمال آسیب نرساندن گربه به ساکنین ساختمان است.
 6. نیاز نیست گربه ها را برای دستشویی به خارج از خانه ببرید و می‌توانید به آنها آموزش دهید که از خاک مخصوص برای دستشویی استفاده کنند.
 7. به سبب اینکه بسیاری از آنها در طبیعت تنها زندگی می‌کنند، به راحتی می‌توانید بدون تهیه‌ جفت، در خانه از آنها نگهداری کنید.
 8. افراد شاغل و پرمشغله گربه را می‌توانند به مدت طولانی در خانه تنها بگذارند.
 • عامل دیگری که در انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب دخیل است، نوع نژاد اوست.

نژاد در حیوانات خانگی به خصوص در سگ ها و گربه ها بسیار حائز اهمیت بوده و در انتخاب شخص سرپرست بسیار تاثیرگذار است.

شناخت انواع نژادهای سگ و گربه و مقایسه آنها، در انتخاب مناسب ترین حیوان خانگی به ما کمک می‌کند.

موارد مهم و موثر در انتخاب نوع نژاد حیوان خانگی

 • هزینه نگهداری
 • نوع تغذیه
 • ملزومات ضروری و بهداشتی
 • زادگاه
 • طول عمر

هزینه نگهداری حیوان خانگی

در عین اینکه نگهداری یک حیوان خانگی می‌تواند یک تجربه لذت بخش باشد، هزینه هایی را نیز به همراه خواهد داشت؛

این هزینه ها شامل خدمات پزشکی، خرید غذا و ملزومات ضروری و بهداشتی برای او می‌باشد.

بنابراین، اگر نمی‌توانید حیوانی از نظر موارد فوق مورد حمایت قرار دهید و توانایی تأمین آنها را برای حیوان خانگی ندارید، در تصمیم خود تجدید نظر کرده، هرگز اقدام به نگهدای یک حیوان خانگی نکنید و در عوض علاقه خود نسبت به حیوانات را در قبال حیوانات حیات وحش نشان دهید.

نوع تغذیه حیوان خانگی

نوع و خرید غذا برای حیوان خانگی علاوه بر اینکه می‌تواند از دیگر عوامل هزینه ساز برای دارندگان حیوانات خانگی باشد، در زندگی آنها بسیار مهم ضروری تلقی می‌شود.

گفتنی است اگر دارنده حیوان خانگی هستید می‌توانید به جهت مهیا کردن غذای مناسب برای او از انواع پت شاپ اینترنتی کمک بگیرید.

ملزومات ضروری و بهداشتی حیوان خانگی

ملزومات ضروری هر حیوان متناسب با نوع، نژاد و جنسیت وی متفاوت است که باید در انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب خود باید به این مسئله نیز دقت داشته باشید.

این وسایل می‌توانند شامل قفس و یا باکس حمل، لوازم بهداشتی، وسایل بازی، جای خواب، محلی برای دستشویی، دستگاه هایی چون دماسنج و رطوبت‌ ساز، لامپ های نوری و حرارتی و ... باشند که برای تهیه آنها می‌توانید به انواع فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی معتبر سر بزنید.

زادگاه اصلی حیوان خانگی

اگر زادگاه اصلی حیوانی که می‌خواهید انتخاب کنید با محل زندگیتان تناسب ندارد بهتر است گزینه خود را تغییر دهید و یا شرایط را بر وفق مراد حیوان مهیا کنید.

برای مثال زادگاه اصلی سگ هاسکی محل سردی چون سیبری است و اگر محل زندگیتان و یا شرایط هوای محل نگهداری او گرم باشد، برای این حیوان بسیار عذاب آور است.

طول عمر حیوان خانگی

از میان حیوانات خانگی بهتر است در انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب خود، به طول عمر او دقت کنید؛

اگر می‌خواهید حیوانی را بخرید و یا به سرپرستی بگیرید،  طبیعتاً فردی عاطفی هستید و از مرگ حیوانتان بسیار غمگین می‌شوید پس سعی کنید حیوانی را انتخاب کنید که طول عمر بالاتری نسبت به سایر حیوانات داشته باشد.

 • معیار دیگری که در انتخاب و خرید حیوان خانگی مناسب دخالت دارد، توجه به کودکان است و این نکته بیشتر در مورد سگ ها صدق می‌کند. 

اگر خانواده‌ای هستید که فرزند خصوصاً فرزند کوچک دارید باید انتخاب شما به گونه‌ای باشد که نوع حیوان بتواند به خوبی با افراد خانه مخصوصا کودکان ارتباط برقرار کند و این نکته هیچ ارتباطی با جثه او ندارد.

انواع حیوانات خانگی مناسب کودکان

 1. برخی از نژاد های سگ ها و گربه ها که با کودکان به خوبی کنار می‌آیند.
 2. آبزیانی مانند ماهی ها به خصوص ماهی قرمز بهترین گزینه برای خانواده های دارای فرزند است.
 3. لاک پشت برای خانواده های دارای فرزند نوپا مناسب است.
 4. قورباغه برای کودکان می‌تواند حیوانی پرجنب و جوش و سرگرم کننده باشد.
 5. همستر و خوکچه هندی موجودات کوچک و بامزه‌ای هستند که حیوانات خانگی مناسبی برای کودکان محسوب می‌شوند.
 6. خرگوش نیز برای خانواده هایی که کودک نوپا دارند، مناسب است.
 7. پرندگان نیز می‌توانند در این ردیف قرار بکیرند اما باید مراقب باشید که فرزند شما به پرنده دست نزند.

 آبزیانی چون ماهی ها

تجربه‌ نگهداری از ماهی اصلا به تجربه‌ نگهداری از حیوانات خانگی دیگر مانند گربه یا سگ شباهت ندارد، به همین دلیل آنها را از تمامی حیوانات خانگی متمایز می‌کند.

جالب است بدانید به خاطر طبیعت آرام و بی‌آزار ماهی تماشای شنای ماهی‌ ها در آکواریوم می‌تواند باعث شود فشار خون و استرس در انسان کنترل گردد.

همستر و خوکچه هندی، حیوانات خانگی کم صدا

نگهداری‌ از همستر و خوکچه هندی کار چندان دشواری نیست و با خرید یک قفس و سبزیجات به عنوان غذای آنها می‌توانید از این موجودات کوچک و بامزه نگهداری کنید؛

ضمنا جالب است بدانید آنها سر و صدای چندانی هم ایجاد نمی‌کنند و مناسب کودکان هستند اما در نظر داشته باشید بیشتر همسترها نیاز به جفت دارند و نمی‌توانند تنها زندگی کنند.

پرندگان، حیوانات خانگی زیبا و خوش صدا

پرندگان هم در زمینه خرید حیوان خانگی مناسب، گزینه درستی در میان حیوانات خانگی بی دردسر است.

این دسته از حیوانات در میان حیوانات خانگی بی دردسر، به علت اینکه نگهداری آنها نسبت به سایر حیوانات خانگی ساده‌ تر است در بین بسیاری از مردم به خصوص خانواده‌های ایرانی بسیار محبوب می‌باشد.

مشاهده منبع

2 آذر 1398 - 14:28

برچسب ها

 • حیوان_خانگی
 • هاسکی
 • نژاد_حیوان_خانگی

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما