تغذیه خوکچه هندی


تغذیه خوکچه هندی یکی از حیاتی‌ترین نیازهای این حیوان و پایه و اساس سلامت بدن اوست؛ پس فراموش نکنید باید در خرید غذای خوکچه هندی دقت لازم را به عمل آورید.

خوکچه های هندی با اینکه از نظر ظاهری نسبت به جوندگان خانگی دیگر جثه بزرگ‌‌تری دارند، با این حال باز هم جزو حیوانات خانگی کوچک به شمار می‌آیند؛

آنها مانند تمام حیوانات دیگر برای رشد خود به مواد مغذی نیاز دارند؛ اما نباید فراموش شود که حیوانات پرخور و مستعد چاقی هستند!

خوکچه های هندی علاوه بر پرخوری به بازیگوشی نیز مشهورند و اگر می‌خواهید از آنها نگهداری کنید باید به تربیت خوکچه هندی خود بیشتر بیندیشید.

بهترین روش برای اینکه مطمئن شوید خوکچه هندی شما در طول روز به اندازه کافی فعالیت داشته، این است که یک اسباب بازی برای او تهیه و از قفس او آویزان کنید.

این روش، علاوه بر اینکه باعث فعالیت حیوان می‌گردد، روشی است که می‌تواند در تربیت خوکچه هندی نیز مهم تلقی شود.

اهمیت ویتامین C در تغذیه خوکچه هندی

به سبب اینکه خوکچه های هندی نمی‌توانند ويتامين C را در بدن خود تامين كنند، در نظر گرفتن این ويتامين در رژيم غذايی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا کمبود یا عدم وجود این ویتامین موجب بروز بیماری هایی چون عفونت تنفسی و اسهال می‌گردد.

بسیاری از سبزیجات و غذاهای آماده تجاری (پلت)، حاوی ویتامین C هستند و این دو در کنار هم می‌توانند در تغذیه خوکچه هندی ورفع نیاز این حیوان کافی باشند؛ اما بهتر است در کنار آنها از مکمل های ویتامین C مانند قرص های جویدنی، قرص های معمولی و یا قطره ویتامین C استفاده شود.

پس در زمینه خرید غذای خوکچه هندی به این نکته دقت داشته باشید؛ ضمن اینکه لازم است بدانید این مکمل های خوراکی را می‌توانید از طریق انواع پت شاپ اینترنتی و یا پت شاپ جوندگان برای حیوان خانگیتان مهیا سازید.

علل عدم افزودن ویتامین C به آب آشامیدنی خوکچه هندی

 • آب برای تمام حیوانات از حیاتی‌ترین موادی است که به افزایش کیفیت سلامت آنها کمک می‌کند؛ افزودن ویتامین C به آب آشامیدنی خوکچه هندی، مانع از آشامیدن آب توسط او می‌گردد و ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد.
 • اسید آسکوربیک یا ویتامین C قابلیت حل‌شونده در آب را دارد و پس از حل شدن، به سرعت از بین خواهد رفت.
 • علت دیگری که ما را از افزودن ویتامین C به آب آشامیدنی خوکچه هندی منع می‌کند، تفاوت در میزان مصرف آب توسط این حیوان است؛ به عبارت ساده‌تر، برخی از خوکچه های هندی بیشتر و بعضی دیگر کمتر آب می‌نوشند.

نکاتی را که باید در مورد پلت ها بدانید:

 • پلت ها که در تغذیه خوکچه هندی نقش مهمی دارند، باید در جای خنک، تاریک و خشک نگهداری شوند تا ویتامین C آنها مقابل نور و گرما از بین نرود.
 • جالب است بدانید پلت های مخصوص خوکچه هندی که دارای هجده درصد فیبر و حدود بیست و دو درصد پروتئین می‌باشند، تنها می‌توانند ده درصد از غذای روزانه او را تشکیل دهند؛ پس حتماً باید توام با سبزیجات در تغذیه خوکچه هندی نقش داشته باشند تا بتوانند نیازهای بدن او را کاملاً برطرف کنند.
 • فراموش نکنید در خرید غذای خوکچه هندی خصوصاً غذاهای تجاری مانند پلت ها، به تاریخ آنها دقت کنید؛ زیرا پلت تاریخ گذشته، ارزش غذایی نداشته و موجب بیمار شدن او می‌شود.

مواردی که باید در زمینه تغذیه خوکچه هندی رعایت کنید

قبل از اینکه تصمیم به نگهداری از جوندگانی همانند خوکچه هندی بگیرید، بهتر است با روش صحیح نگهداری از جوندگان خانگی همچون خوکچه هندی، نحوه صحیح خرید غذای خوکچه هندی و تاثیر غذا در تربیت خوکچه هندی آشنا شوید.

ارتباط تغذیه با دندان های آسیاب خوکچه هندی

خوکچه های هندی دارای دندان های آسیاب مخصوصی برای خوردن گیاهان سفت هستند که در طول عمرشان دائماً رشد می‌کنند؛ پس به یاد داشته باشید سبزیجات سفت می‌توانند از رشد بیش از حد این دندان ها جلوگیری کنند.

یونجه و سلامتی خوکچه هندی

مقدار زیادی یونجه را از زمانی كه خوکچه هندی بتواند غذا بخورد، در تغذیه خوکچه هندی قرار دهید و از تازه بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

یونجه علاوه بر اینکه منبع پروتئینی خوبی برای آنهاست، باعث می‌شود تا دندانهایشان زیاد رشد نکند.

میزان مصرف پلت های مخصوص خوکچه های هندی

روزانه میزان یک چهارم فنجان تا نصف ليوان پلت برای تغذیه خوکچه هندی بالغ و يک ليوان برای خوكچه هندی کمتر از سن شش ماه كافی است.

میزان مصرف سبزیجات در خوکچه های هندی

در روز می‌توانید سبزیجات را یک تا دو مرتبه در اختیار حیوان قرار دهید که بهتر است يک وعده از این تغذیه خوکچه هندی، با سبزيجات دارای برگ سبز همراه باشد.

تعداد وعده های غذایی خوکچه هندی

تغذیه خوکچه هندی بايد حداقل دو وعده در طول روز باشد. اگر این تعداد یک یا دو بار دیگر باشد، هیچ مشکلی برای این جونده ایجاد نمی‌کند.

مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز خوکچه هندی

میزان متناسبی از دریافت کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم و ویتامین هایی چون A، E و D در تغذیه خوکچه هندی، به افزایش کیفیت سلامت او کمک می‌کند و عدم رعایت هر کدام در جیره غذایی او می‌تواند عارضه‌هایی چون مشکلات ماهیچه‌ ای و دندانی و سختی در زایمان را به همراه داشته باشد.

به سبب اینکه مواد معدنی برای خوكچه های هندی به خصوص خوکچه های هندی موبلند بسیار مهم تلقی می‌شود، ضرورت دارد که آب مصرفی این حیوان به صورت روزانه تعویض گردد؛

برای این کار می‌توانید از قطره چکان مخصوص آب استفاده کنید و آن را به صورت سر و ته در قفس آویزان کرده و هر روز داخل آب تازه و خنک بریزید.

خوراكی های مورد علاقه خوكچه هندی

 • علوفه تازه، عاری از آفت‌کش‌ و مواد شیمیایی، گياهان خشک مانند ساقه‌های درشت يونجه و دیگر یونجه هایی مانند علف های هرز، یونجه آلفا آلفا، یونجه بنگراس، چمن، جو و چمن باغی به علت داشتن فیبر بالا به سلامت دستگاه گوارش حیوان کمک می‌کند و مانع از رشد غیر طبیعی دندان‌ های او می‌گردد.
 • سبزیجاتی چون جعفری، كرفس، هویج، گوجه فرنگی، فلفل سبز و قرمز و فلفل دلمه‌‌ای و سبزیجات برگ داری چون اسفناج، کاهو، كلم بروکلی و سفید و گل کلم، برگ چغندر، گشنيز، کاسنی، شبدر، برگ تربچه، برگ تمشک و برگ‌ های ذرت در گروه تغذیه خوکچه هندی قرار می‌گیرند.
 • در خرید غذای خوکچه هندی می‌توانید از میوه هایی مانند کیوی، خیار، آناناس، گیلاس، گلابی، توت فرنگی، تمشک، هندوانه، پاپایا، زردآلو، موز، سیب، زغال اخته، انبه، نارنگی، هلو، گلابی، آلو، پرتقال، شلیل و خربزه بهره بگیرید.

همانطور که گفته شد، زغال اخته یکی از میوه های مورد علاقه خوکچه هندی است؛ پس اگر آن را با مقداری آب رقیق کنید و در اختیار او قرار دهید، به سبب اینکه این میوه حاوی ویتامین C است، می‌تواند از عفونت ادرار در خوکچه هندی جلوگیری کند.

غذاهای ممنوعه در تغذیه خوکچه هندی

 • مواد غذایی چون نان، قارچ، آجیل ها، شیرینی، شکلات، قهوه، نمک، سیب زمینی، آووکادو و دانه های میوه ها از غذاهای ممنوعه در تغذیه خوکچه هندی به شمار می‌آیند بنابراین، در خرید غذای خوکچه هندی، این موارد را حذف کنید.
 • قند و محصولات قندی نیز برای این موجودات مضر بوده و در تغذیه خوکچه هندی جایگاهی ندارد؛ زیرا آنها را به مشکلاتی دچار خواهد کرد که عاقبت به نابینایی و مشکلات روده‎ ای ختم می‌گردد.
 • به علت اینکه خوکچه هندی حیوان گیاه خواری است، محصولات حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و شیر برای او بسیار ناخوشایند می‌باشند.
 • می‌توانید به جهت تربیت خوکچه هندی خود از پلت های مختلف به عنوان تشویقی بهره مند شوید اما به هیچ عنوان از مواد تشویقی که مخلوطی از دانه هایی مانند دانه های ذرت و سیب، میوه های خشک، شکر، شهد و لبنیات است، استفاده نکنید؛ زیرا در تغذیه خوکچه هندی جایگاه مفیدی ندارند؛ ایده خوب این است که میوه ها و سبزیجات را به عنوان تشویقی جایگزین مواد مضر کرده و برای تربیت خوکچه هندی خود مورد استفاده قرار دهید.
 • اگر در خرید غذای خوکچه هندی، انواع کلم را در نظر داشتید، بهتر است حد تعادل آن را حفظ کنید؛ زیرا استفاده بیش از حد آن می‌تواند در شکم خوکچه هندی گاز و ناراحتی ایجاد کند و یا موجب اسهال او گردد.

علل متفاوت بودن قیمت غذای خشک خوکچه هندی

در بازارها و فروشگاه‌های ویژه پت، قیمت غذای خشک خوکچه هندی می‌تواند بسیار متفاوت باشد و طبیعتاً این امر علل مختلفی می‌تواند داشته باشد:

 • برخی برندها به علت شهرت خود، در میان انواع قیمت غذای خشک خوکچه هندی، بالاترین قیمت را به خود اختصاص داده‌اند.
 • برخی پلت ها و غذاهای خشک خوکچه های هندی به علت تاثیرات مفیدی که در بدن خوکچه هندی دارند، موجب متفاوت بودن قیمت غذای خشک خوکچه هندی در بازارها شدند؛ بسیاری از آنها در کنار اینکه حاوی ویتامین های مفید برای خوکچه هندی هستند، به شدت به هضم غذا و افزایش کیفیت سلامت دستگاه گوارش این حیوان کمک می‌کنند؛ ضمن اینکه از ریزش مو و رشد بی‌رویه دندان ها نیز جلوگیری می‌کنند.
 • برخی از غذاهای خشک دارای ترکیباتی از غلات, میوه ها و سبزیجاتی هستند که خوکچه هندی به آنها علاقمند است و کیفیت آن می‌تواند علت کاهش و افزایش قیمت غذای خشک خوکچه هندی در بازار باشد.
 • وجود یا عدم وجود ویتامین C در محتویات بعضی از پلت ها یا غذاهای خشک تجاری می‌تواند علت دیگری در تفاوت قیمت غذای خشک خوکچه هندی در بازارها باشد.

لازم به ذکر است پلت ها و غذاهای خشک مخصوص خوکچه هندی را می‌توانید از انواع فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی تهیه کنید.


مشاهده منبع

6 بهمن 1398 - 11:24

برچسب ها

 • پلت
 • خوکچه_هندی
 • حیوانات_خانگی_کوچک

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما