ارتباط سلامت روح و نگهداری از حیوانات خانگی

تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی و به‌طور کلی ارتباط سلامت روح و داشتن پت یکی از مهمترین سوالاتی است که افراد قبل از نگهداری از حیوانات خانگی به دنبال پاسخ صحیح آن هستند. خصوصاً در ایران که هممچنان در برخی از شهرها، نگهداری از سگ یا سایر حیوانات خانگی به خوبی جا نیافتاده و مخالفان سرسختی دارد. اگر شما هم جزء کسانی که هستید که قصد نگهداری از یکی از انواع حیوانات خانگی را داشته و در مورد نقش حیوانات در زندگی انسان نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، در این مقاله همراه پتیا باشید.

مهمترین تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی در زندگی صاحبین آنها

حیوان خانگی شما را مجبور به بیرون رفتن از خانه می‌کند!

شاید جالب باشد که بدانید صاحبین برخی از حیوانات خانگی مانند سگ، از لحاظ جسمی در شرایط بهتری به سر می‌برند؛ چرا که هنگام نگهداری از سگ، باید حتماً به صورت روزانه او را برای گردش به بیرون از خانه ببرند. پس چه بخواهید، چه نخواهید باید به صورت روزانه برنامه ای برای گشت و گذار در بیرون خانه تنظیم کنید!

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی با نگهداری از حیوانات خانگی

از خواندن این جمله تعجب نکنید! با توجه به نتایج تحقیقاتی که اخیراً منتشر شده، نگهداری از سگ به افرادی که بیماری قلبی دارند، توصیه می‌شود؛ چرا که بر اساس نتایج آزمایش‌های گروهی، افرادی که از سگ یا یکی دیگر از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند، فشار خون و کلسترول پایین‌تری داشته و به‌طور کلی احتمال اینکه دچار حمله قلبی شوند، در آنها کمتر است؛ شاید این موضوع به علت فعالیت مستمر و روزانه‌ای است که صاحبین پت در هنگام بازی با پت دارند.

کمک به بهبود سلامت روح و روان

ارتباط سلامت روح و داشتن پت، انگیزه بسیاری از افراد جهت نگهداری از آنهاست. بر اساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، نگهداری از سگ و گربه باعث کاهش سطح کورتیزول (ماده شیمیایی در مغز که باعث ایجاد استرس می‌شود) شده و در این شرایط، میزان تولید سروتونین و اکسی توسین (مواد شیمیایی که باعث شادی و آرامش شده)، افزایش می‌یابد.

کاهش احتمال ابتلا به انواع حساسیت در کودکان

یکی از جالب‌ترین مواردی که در خصوص تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی می‌توان به آن اشاره کرد، کاهش احتمال ابتلا به انواع آلرژی و حساسیت در کودکان است. دلیل این مسئله هم، شوره‌هایی است که در بدن سگ وجود دارد؛ بنابراین، در صورتی که کودک از بچگی با یک سگ بزرگ شود، مقاومت بدن وی افزایش یافته و در برابر انواع حساسیت‌ها مقاومتر می‌شود.

افزایش آگاهی انسان در زمینه‌های مختلف

قطعاً شما هم شنیده‌اید که حیوانات، خصوصاً سگ‌ها، نسبت به انسان‌ها، حساسیت بیشتری داشته و خیلی بهتر می‌توانند از وقایع مطلع شده و واکنش نشان دهند. از حوادث طبیعی مانند زلزله گرفته، تا هر گونه حالت غیرطبیعی در شما! بنابراین، می‌توان گفت اگر صاحب یک سگ هستید و گاهی اوقات با پارس‌های بی‌وقفه وی مواجه می‌شوید، احتمالاً به این خاطر است که وی از مسئله‌ای آگاه شده و قصد دارد شما را نیز در جریان بگذارد؛ پس بی‌تفاوت از تغییر حالت و پارس کردن یک سگ نگذرید.

محافظت از جان انسان‌ها، در شرایط مختلف

یکی دیگر از مواردی که در خصوص تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی مانند سگ می‌توان به آن اشاره کرد، محافظت از جان در شرایط مختلف است. حتی اگر سگ شما یک سگ نگهبان نباشد، به دلیل هوش و آگاهی بالایی که دارد، می‌تواند سریعاً متوجه شرایط مشکوک یا خطرناک شده و به شما نیز هشدار دهد. به عنوان مثال شرایطی مانند، استشمام بوی دود، حضور فردی ناشناس و …

همراه همیشگی، همراه با افزایش سن

ارتباط سلامت روح و داشتن پت در کودکان و افراد مسن، به وضوح قابل مشاهده است. به همین خاطر، نگهداری از سگ برای افراد مسنی که تنها زندگی می‌کنند یا به تازگی فرد عزیزی را از دست داده‌اند، توصیه می‌شود. براساس نتایج یکی از آزمایشاتی که بر روی افراد مسنی که دارای گربه هستند، انجام شده، نوازش، نگهداری و تمیز کردن یک گربه موجب ایجاد احساس آرامش در فرد گردیده و از تنش‌های درونی که در دوران پیری بیشتر نیز می‌شوند، کم می‌کند.

https://www.littlethings.com/health-benefits-of-dogs/

بهبود کیفیت یادگیری در دانش آموزان

با توجه به اینکه نگهداری از یک حیوان خانگی، باعث کاهش میزان استرس در فرد می‌شود، دور از انتظار نیست که کودکان و نوجوانانی که در حال سپری کردن دوران تحصیلی خود هستند، به شکل بهتری عمل کنند. پس اگر فرزند شما تمرکز و انگیزه کافی برای درس خواندن ندارد، می‌توانید از یک سگ خانگی برای کمک به او استفاده کنید.

آموزش همدلی به کودکان

تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی شامل آموزش همدلی به کودکان می‌شود که در زندگی آینده وی، تأثیر چشمگیری دارد. برخی از کودکان، از زمان تولد خود تا بزرگسالی، خشن بوده و روش درست جهت برقراری ارتباط با دیگران را نمی‌دانند. به همین خاطر، معمولاً در جنبه‌های عمومی و کلی زندگی، مانند روابط کاری، روابط عاطفی و … دچار مشکلات زیادی می‌شوند. بنابراین، بهتر است که کودکان با یک حیوان خانگی بزرگ شوند تا همدلی و زندگی مسالمت آمیز را از دیگران را به خوبی یاد بگیرند.

راهنمای جانبی: بر اساس مطالعات انجام شده، کودکانی که از بچگی با حیوانات رابطه خوبی ندارند و آنها را آزار می‌دهند، در دوران بزرگسالی، نه تنها همچنان از آزار حیوانات لذت می‌برند، بلکه رفتار نامناسبی با انسانها نیز خواهند داشت. به همین علت، توصیه می‌شود به منظور بهبود رفتار و عملکرد این دسته از کودکان، از حیوانات خانگی کمک گرفته شود. در بسیاری از موارد، کودک تغییر رفتار داده و آرامش رفتاری بیشتری پیدا می‌کند.

بهبود کیفیت افرادی مبتلا به سرطان

ابتلا به افسردگی و از دست دادن امید به زندگی را می‌توان از شایع‌ترین عوارض ابتلا به سرطان در نظر گرفت. اما بر اساس یک تحقیق دیگر، افرادی که به سرطان مبتلا شده‌اند، می‌توانند با نگهداری از سگ، کمتر متوجه دردهای ناشی از این بیماری شده و از پیشرفت افسردگی و ناامیدی در خود، جلوگیری کنند.

https://pethelpful.com/pet-ownership/The-Positive-Health-Benefits-of-Having-Pets-Are-Pets-Good-for-Your-Health

ارتباط سلامت روح و داشتن پت چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان شد، تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی در جنبه‌های مختلف زندگی، چه زندگی کودکان و چه بزرگسالان، دیده می‌شود. اما این تأثیر، در بخش سلامت روح و روان، بسیار بیشتر قابل مشاهده است. دلیل این تأثیر را نیز، می‌توان هوش عاطفی بالای حیوانات خانگی، نظیر سگ و گربه در نظر گرفت. این دسته از حیوانات خانگی، خیلی خوب می‌توانند انرژی مثبت و منفی محیط اطراف و همچنین صاحب خود را درک کرده و بر اساس آن واکنش نشان دهند.

به عنوان مثال، در فیلم‌ها قطعاً دیده‌اید که هنگامی صاحب سگ ناراحت بوده و در حال گریه کردن است، حیوان توجه بیشتری به وی کرده و سعی می‌کند بیشتر در کنار او باقی بماند. همین مسئله باعث می‌شود که یک ارتباط عاطفی قوی بین حیوان و انسان شکل گرفته و فرد احساس بهتری داشته باشد.

از طرف دیگر، با توجه به اینکه نگهداری از حیوان خانگی نیاز به انرژی فیزیکی زیادی، جهت بیرون بردن حیوان، تمیز کردن، بازی کردن و … دارد، میزان تحرک افراد افزایش پیدا می‌کند و با توجه به اینکه میزان فعالیت فیزیکی روزانه، در روحیه فرد اثرگذار است، می‌توان نتیجه گرفت که افزایش فعالیت جسمانی ناشی از نگهداری حیوان خانگی، موجب بهبود شرایط روحی می‌شود.

https://www.theodysseyonline.com/animals-are-good-for-your-soul

بهترین حیوان خانگی برای نگهداری چیست؟

با توجه به مواردی که در رابطه با تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی گفته شد، شاید این سؤال برای شما مطرح شود که بهترین حیوان خانگی برای شما چیست؟

به‌طور کلی، پاسخ مشخصی برای این سؤال وجود ندارد. خصوصاً با در نظر داشتن این که ما در ایران زندگی می‌کنیم و قوانین نگهداری از حیوانات خانگی، نظیر سگ و گربه بسیار مشکل و گاهی دردسرساز است. به همین خاطر، شما باید با در نظر داشتن این که کجا زندگی می‌کنید و آیا همسایگان شما با نگهداری از حیوان خانگی مشکل دارند یا نه، انتخاب کنید.

در شرایط فعلی ایران، صرف نظر از پرندگان خانگی، بسیاری از افراد نگهداری از سگ را نسبت به گربه ترجیح می‌دهند؛ چرا که برقراری ارتباط با سگ‌ها بسیار راحتتر و البته با انرژی مثبت زیادی همراه است. هرچند که قوانین نگهداری از سگ در ایران، مانند بیرون بردن سگ جهت پیاده‌روی و … بسیار سخت است. با این وجود، اگر شما تصمیم به نگهداری از یک حیوان خانگی دارید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • قبل از هر چیز از سایر اعضای خانواده یا کسی که به نیت او قصد خرید حیوان خانگی را دارید، سؤال کنید و بپرسید چه حیوانی را ترجیح می‌دهند! به خاطر داشته باشید که اگر انتخاب درستی نداشته باشید، به جز دردسر هیچ چیزی عایدتان نخواهد شد.
  • به این فکر کنید که چه کسی مسئولیت نگهداری از حیوان را هنگامی که در خانه نیستید، به عهده دارد. اگر بیشتر ساعات روز را بیرون از خانه سپری می‌کنید، شاید نگهداری از حیوان ایده چندان جالبی نباشد.
  • از هزینه‌های نگهداری حیوان خانگی غافل نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برخی از هزینه‌های رایج می‌توانید به فروشگاه اینترنتی لوازم حیوانات خانگی مراجعه کنید. از تجهیزات مرتبط با حیوانات خانگی در فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی دیدن کنید و اطمینان حاصل کنید بودجه لازم برای تهیه آنها را دارید.

https://www.helpguide.org/articles/mental-health/mood-boosting-power-of-dogs.htm

نتیجه‌گیری

در این مقاله، به مهمترین تأثیرات نگهداری از حیوان خانگی در جنبه‌های مختلف زندگی پرداختیم. اما در میان موارد گفته شده، ارتباط سلامت روح و داشتن پت غیرقابل چشم پوشی است. خصوصاً افرادی که از انواع مشکلات روحی رنج برده یا تنها زندگی می‌کنند؛ بنابراین، اگر صاحب فرزندی هستید که می‌خواهید اخلاق و رفتار وی را بهبود دهید یا فرد مسنی را از افسردگی، بی تحرکی و تنهایی رها کنید، به فکر خرید یک حیوان خانگی باشید.

مشاهده منبع

23 بهمن 1398 - 14:37

برچسب ها

  • همدلی
  • سلامت_روح
  • نگهداری_از_حیوانات_خانگی
  • بهبود_سلامت_روح_و_روان

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما