اصول نگهداری گربه

اصول نگهداری گربه نکته قابل توجهی است که مطالعه و بالا بردن اطلاعات در این زمینه پیش از آوردن و به سرپرستی گرفتن او به عنوان یک حیوان خانگی، ضرورت دارد و باید بدان توجه داشت.

اصول نگهداری گربه شامل پنج اصل اساسی و چندین نکته فرعی است که توجه به آنها باعث می‌شود گربه خانگی شما در شرایط رفاهی بهتر و بالاتری از زندگی درکنار شما لذت ببرد.

پنج اصل اساسی نگهداری از گربه

اصول نگهداری گربه رعایت پنج اصل اساسی تغذیه، بازی، آرایش یا پیرایش، نظافت و خواب است.

 • تغذیه

تغذیه یکی از اصول نگهداری گربه است که در زندگی گربه نقش مهمی ایفا می‌کند.

غذای با کیفیت برای رشد و سلامت جسمانی گربه، غذایی است که شامل مواردی چون پروتئین، املاح، کربوهیدرات، چربی، ویتامین، مواد معدنی و آب باشد.

چهار دسته کلی غذاهای گربه

 1. غذا های خانگی تهیه شده در منزل نظیر مرغ، گوشت، ماهی، سیب زمینی و تخم مرغ پخته شده و همینطور لبنیات کم چرب مانند ماست و پنیر.
 2. غذا های خشک و صنعتی
 3. غذا های نیمه مرطوب مثل کنسرو ها
 4. غذا های مرطوب مانند انواع سوپ‌ های مخصوص حیوان خانگی

با خرید اندک غذا های خشک و صنعتی، جایگزین کردن غذا های مطلوب و به صرفه با غذا های گرام قیمت و تهیه غذای حیوانات خانگی در منزل، می‌توانید در کاهش هزینه نگهداری گربه کوشا باشید و برنامه غذایی او را بالانس کنید.

برای تهیه و خریداری غذا های مطلوب و با کیفیت که یکی از اصول نگهداری گربه محسوب می‌شود، می‌توانید از انواع فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی معتبر مانند پتیا بهره مند شوید.

 • بازی با گربه

بازی و سرگرمی اصل دیگری از اصول نگهداری گربه است که رعایت آن در زندگی گربه امری مهم تلقی می‌شود زیرا او حیوان بازیگوشی است که تفریح را دوست دارد.

به سبب بازیگوش بودن گربه، مورد دیگری را که باید جزو هزینه نگهداری گربه دانست وسایل بازی اوست.

 • آرایش و پیرایش

زندگی گربه همانند هر حیوان خانگی دیگری نیازمند اصلی دیگری از اصول نگهداری گربه است که آرایش و پیرایش می‌باشد.

پس مو های گربه خانگی خود را حداقل روزی یک بار کوتاه کنید و هفته‌ ای یک بار شانه بزنید که این امر از گره خوردن مو های او جلوگیری می‌کند.

نکته‌ای که در پیرایش و رعایت اصول نگهداری گربه باید در نظر گرفت، اصلاح ناخن‌ های اوست، بنابراین لازم است ناخن‌ های گربه را هفته‌ای یک بار کوتاه کنید.

شانه و ناخن گیر مخصوص گربه دو مورد مهم مثال زدنی در بحث هزینه نگهداری گربه است و از ملزومات مورد نیاز او به حساب می‌آید.

 • نظافت گربه

مورد دیگری که در رعایت اصول نگهداری گربه باید بدان توجه داشت، نظافت و حمام کردن اوست؛

به سبب اینکه گربه از آب خوشش نمی‌آید و علاقه‌ای به حمام کردن ندارد؛ طبیعی است در این شرایط، کار شما سخت‌تر می‌شود پس ممکن است تصمیم بگیرید برای آسان شدن این امر، هزینه کنید و وسیله مورد نیاز را تهیه سازید.

تهیه وسیله مخصوص این کار مثال دیگری در بحث هزینه نگهداری گربه است که قابل توجه می‌باشد.

همیشه در نظافت گربه خانگی خود به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام استحمام حیوان نباید آب وارد گوش‌های او شود.

 • خواب گربه

گربه نسبت به سگ به خواب بیشتر و جای خواب راحتری نیاز دارد و این مسئله در زندگی او مهم تلقی می‌شود.

مکان خواب این حیوان خانگی باید ساکت، آرام و دور از سرما و رطوبت باشد.

قابل ذکر است خرید جای خواب مناسب برای این حیوان خانگی مثال دیگری در زمینه هزینه نگهداری گربه است که می‌توان بدان اشاره کرد.

به سبب اینکه گربه یک حیوان شب گرد است بیشتر ساعات روز را به خواب و استراحت می‌پردازد و شب بیدار است،

اما در مقابل یک گربه فعال در طول روز به یک گربه خواب آلود در شب تبدیل می‌شود.

رعایت سایر نکات مهم در بحث اصول نگهداری گربه

 • سرپرستی که نمی‌خواهد گربه‌اش بچه دار شود، یکی از مهمترین اصول نگهداری گربه، عقیم کردن اوست که برای صاحب حیوان نکته مهمی محسوب می‌شود.
 • گربه را در صورت نیاز نزد دامپزشک ببرید و حتماً انگل زدایی و واکسیناسیون انجام دهید زیرا این کار از مبتلا شدن این حیوان خانگی به بیماری‌های روده‌ای جلوگیری می‌کند.

او باید در سال اول زندگیش زود به زود نزد دامپزشک برده شود و واکسیناسیون گردد اما از سال دوم به بعد سالی یک بار مراجعه به دامپزشک کفایت می‌کند.

توجه داشته باشید در صورت نیاز برای درمان بیماری‌های انگلی و مصرف داروهای مخصوص انگل زدایی گربه، او را هر شش ماه یک بار نزد دامپزشک ببرید.

 • به سبب اینکه گربه بیشتر وقتش را در خانه به استراحت می‌پردازد و همانند سگ برای رفع حاجت خود نیاز نیست به بیرون از خانه برده شود، پس باید برای او مقداری خاک تهیه کنید تا برای دفع ادرار خود از آن استفاده کند؛

و این مورد دیگری در زمینه هزینه نگهداری گربه است که باید بدان توجه خاص داشت.

 • رعایت نظم در ریتم غذا دادن به گربه در بحث اصول نگهداری گربه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بدین صورت که او باید در زمان معین و مکان مشخص و معلومی غذا بخورد.
 • همیشه آب و شیر تازه در اختیار گربه خانگیتان قرار دهید به خصوص اگر به تازگی مادر شده باشد.

اگر گربه خانگیتان به تازگی مادر شده است، برای محیا کردن شرایط بهتر برای او و بچه‌هایش باید هزینه‌ هایی را متقبل شوید که این مورد نیز در بحث هزینه نگهداری گربه مهم تلقی می‌شود.

 • برای جابه جایی گربه و مسافرت با سگ حتماً باید باکس حمل آنها را همراه داشته باشید که برای تهیه آن می‌توانید از انواع پت شاپ آنلاین بهره بگیرید.

دلایلی که باعث می‌شود از یک یا چند حیوان خانگی نگهداری کنید

باستان شناسان با یافته‌های خود ثابت کرده‌اند انسان‌ها از پانزده هزار سال پیش به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه نشان داده‌اند.

حیوانات وحشی مانند گرگ‌ ها و سگ‌ ها از اولین حیواناتی بودند که توسط اجداد ما اهلی شدند؛

بدین صورت که دوستی بین سگ‌ ها و انسان‌ ها یکی از پایدارترین دوستی‌ های دنیا در طول تاریخ شناخته شده است.

 • اولین دلیلی که موجب می‌شود از گربه نگهداری کنید کم سر و صدا بودن اوست.
 • گربه به سبب شخصیت شیرین و بازیگوشی که دارد و سگ به علت ارتباط عاطفی که به عنوان یک حیوان خانگی با صاحبش برقرار می‌کند، موجب می‌شوند عشق به خانه شما بیاید.
 • زندگی کردن با یک حیوان خانگی باعث دور شدن از تنهایی، افزایش تعاملات اجتماعی و کاهش اضطراب و فشار خون می‌شود.
 • نگهداری از حیوانات خانگی باعث می‌شود صبح‌ها زودتر بیدار شوید زیرا حیوان وقتی بیدار می‌شود به سراغ شما می‌آید و تلاش می‌کند شما را از خواب بیدار کند، به همین علت فعالیت روزانه شما افزایش می‌یابد.
 • سگ می‌تواند راهنمای خوبی برای افراد نابینا باشد؛ از طرفی نگهبان بسیار وظیفه شناس برای منازل انسان‌هاست.

همیشه توجه داشته باشید برای حفظ سلامت حیوان خانگی خود، در صورت بیمار شدن و یا مجروح شدن او، حیوان را تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دهید چون او به حمایت شما نیاز دارد.

مشاهده منبع

3 اردیبهشت 1398 - 10:22

برچسب ها

 • خواب_گربه
 • خاک_گربه
 • بازی_با_گربه
 • نظافت_گربه
 • جای_خواب

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1401/1/8 - 14:19
سلام خیلی چیز های مهمی گفتید چون من گربه دارم ممنون🥰🥰😻😻

ثبت نظر

امتیاز شما