اصول نگهداری از گربه

اصول نگهداری گربه نکته قابل توجهی است که مطالعه و بالا بردن اطلاعات در این زمینه پیش از آوردن و به سرپرستی گرفتن او به عنوان یک حیوان خانگی، ضرورت دارد و باید بدان توجه داشت.

اصول نگهداری گربه شامل پنج اصل اساسی و چندین نکته فرعی است که توجه به آنها باعث می‌شود گربه خانگیتان در شرایط رفاهی بهتر و بالاتری از زندگی درکنار شما لذت ببرد.

پنج اصل اساسی نگهداری از گربه

اصول نگهداری گربه رعایت پنج اصل اساسی تغذیه، بازی، آرایش یا پیرایش، نظافت و خواب است.

 • تغذیه: تغذیه یکی از اصول نگهداری گربه است که در زندگی گربه نقش مهمی ایفا می‌کند.

غذای با کیفیت برای رشد و سلامت جسمانی گربه غذایی است که شامل عناصری همچون پروتئین، املاح، کربوهیدرات، چربی، ویتامین، مواد معدنی و آب باشد.

به طور کلی غذاهای گربه به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 1. غذاهای خانگی تهیه شده در منزل مانند مرغ، گوشت، ماهی، سیب زمینی و تخم مرغ پخته شده و همینطور لبنیات کم چرب مانند ماست و پنیر
 2. غذاهای خشک و صنعتی
 3. غذاهای نیمه مرطوب مثال کنسروها
 4. غذاهای مرطوب مانند انواع سوپ های مخصوص حیوان خانگی

با خرید اندک غذاهای خشک و صنعتی، جایگزین کردن غذاهای مطلوب و به صرفه با غذاهای گران قیمت و تهیه غذای حیوانات خانگی در منزل، می‌توانید در کاهش هزینه نگهداری گربه کوشا باشید و برنامه غذایی او را تنظیم (Balance) کنید.

برای تهیه و خریداری غذاهای مطلوب و با کیفیت که یکی از اصول نگهداری گربه محسوب می‌شود، می‌توانید از انواع فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی معتبر مانند پتیا بهره‌مند شوید.

 • بازی: بازی و سرگرمی اصل دیگری از اصول نگهداری گربه است که رعایت آن در زندگی گربه امری مهم تلقی می‌شود؛ زیرا او حیوان بازیگوشی است که تفریح را دوست دارد. به سبب بازیگوش بودن گربه، مورد دیگری را که باید جزو هزینه نگهداری گربه دانست، آن هم وسایل بازی اوست.
 • پیرایش: زندگی گربه همانند هر حیوان خانگی دیگری نیازمند اصلی دیگری از اصول نگهداری گربه است که آرایش و پیرایش می‌باشد.

پس موهای گربه خانگیتان را حداقل روزی یک بار کوتاه کنید و هفته ای یک بار شانه بزنید که این امر از گره خوردن موهای او جلوگیری می‌کند.

نکته ای که در پیرایش و رعایت اصول نگهداری گربه باید در نظر گرفت، اصلاح ناخن های اوست.

بنابراین، لازم است ناخن های گربه را هفته ای یک بار کوتاه کنید.

شانه و ناخن گیر مخصوص گربه دو مورد مهم مثال زدنی در بحث هزینه نگهداری گربه است و از ملزومات مورد نیاز او به حساب می‌آید.

 • نظافت: مورد دیگری که در رعایت اصول نگهداری گربه باید بدان توجه داشت، نظافت و حمام کردن اوست؛

به سبب اینکه گربه از آب خوشش نمی‌آید و علاقه ای به حمام کردن ندارد؛ طبیعی است در این شرایط، کار شما سخت تر می‌شود، پس ممکن است تصمیم بگیرید برای آسان شدن این امر، هزینه کنید و وسیله مورد نیاز را تهیه سازید.

تهیه‌ی وسیله مخصوص این کار، مثال دیگری در بحث هزینه نگهداری گربه است که قابل توجه می‌باشد.

همیشه در نظافت گربه خانگیتان به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام استحمام حیوان نباید آب وارد گوش های او شود.

 • خواب: گربه نسبت به سگ به خواب بیشتر و جای خواب راحتری نیاز دارد و این مسئله در زندگی او مهم تلقی می‌شود.

مکان خواب این حیوان خانگی باید ساکت، آرام و دور از سرما و رطوبت‌ باشد.

قابل ذکر است خرید جای خواب مناسب برای این حیوان خانگی مثال دیگری در زمینه هزینه نگهداری گربه است که می‌توان بدان اشاره کرد.

به سبب اینکه گربه یک حیوان شب گرد است، بیشتر ساعات روز را به خواب و استراحت می‌پردازد و شب بیدار است؛ اما در مقابل یک گربه فعال در طول روز به یک گربه خواب آلود در شب تبدیل می‌شود.

رعایت سایر نکات مهم در بحث اصول نگهداری گربه

 • سرپرستی که نمی‌خواهد گربه اش بچه دار شود، باید بداند که یکی از مهمترین اصول نگهداری گربه، عقیم كردن اوست که برای صاحب حیوان آپارتمانی نکته مهمی محسوب می‌شود.
 • گربه را در صورت نیاز نزد دامپزشک ببرید و حتما انگل زدایی و واکسیناسیون را انجام دهید؛ زیرا این کار از مبتلا شدن این حیوان خانگی به بیماری های روده ای جلوگیری می‌کند.

او باید در سال اول زندگیش زود به زود نزد دامپزشک برده شود و واکسیناسیون گردد اما از سال دوم به بعد سالی یک بار مراجعه به دامپزشک کفایت می کند.

توجه داشته باشید در صورت نیاز برای درمان بیماری های انگلی و مصرف داروهای مخصوص انگل زدایی گربه، او را هر شش ماه یک بار نزد دامپزشک ببرید.

 • به سبب اینکه گربه بیشتر وقتش را در خانه به استراحت می‌پردازد و همانند سگ برای رفع حاجت خود نیاز نیست به بیرون از خانه برده شود، پس باید برای او مقداری خاک تهیه کنید تا برای دفع ادرار خود از آن استفاده نماید؛ تهیه خاک گربه در زمره هزینه نگهداری گربه است و باید در لیست خریدهایتان قرار گیرد.
 • رعایت نظم در ریتم غذا دادن به گربه در بحث اصول نگهداری گربه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بدین صورت که او باید در زمان معین و مکان مشخص و معلومی غذا بخورد.
 • همیشه آب و شیر تازه در اختیار گربه خانگیتان قرار دهید، به خصوص اگر به تازگی مادر شده باشد؛ اگر گربه خانگیتان به تازگی مادر شده است، برای محیا کردن شرایط بهتر برای او و بچه هایش باید هزینه هایی را متقبل شوید که این مورد نیز در بحث هزینه نگهداری گربه، مورد مهم تلقی می‌شود.
 • برای جابه جایی گربه و مسافرت با سگ حتما باید باکس حمل آنها را همراه داشته باشید که برای تهیه آن می‌توانید از انواع پت شاپ آنلاین بهره بگیرید.

دلایلی که باعث می‌شود از یک یا چند حیوان خانگی نگهداری کنید!

باستان شناسان با یافته های خود ثابت کرده‌اند انسان ها از پانزده هزار سال پیش به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه نشان داده‌اند.

حیوانات وحشی مانند گرگ ها و سگ ها از اولین حیواناتی بودند که توسط اجداد ما اهلی شدند؛

بدین صورت که دوستی بین سگ ها و انسان ها یکی از پایدارترین دوستی های دنیا در طول تاریخ شناخته شده است.

 • اولین دلیلی که موجب می‌شود، از گربه نگهداری کنید، کم سر و صدا بودن اوست.
 • گربه به سبب داشتن شخصیت شیرین و بازیگوش، و سگ به علت ارتباط عاطفی که به عنوان یک حیوان خانگی با صاحبش برقرار می‌کند، عشق را به خانه شما می‌آورند.
 • زندگی کردن با یک حیوان خانگی باعث دور شدن از تنهایی، افزایش تعاملات اجتماعی و کاهش اضطراب و فشار خون می‌شود.
 • نگهداری از حیوانات خانگی باعث می‌‎شود صبح ها زودتر بیدار شوید؛ زیرا حیوان وقتی بیدار می‌شود به سراغ شما می‌آید و تلاش می‌کند شما را از خواب بیدار کند، به همین علت فعالیت روزانه شما افزایش می‌یابد.
 • سگ می‌تواند راهنمای خوبی برای افراد نابینا باشد؛ از طرفی نگهبان بسیار وظیفه شناس برای منازل انسان هاست.

همیشه توجه داشته باشید برای حفظ سلامت حیوان خانگی خود، در صورت بیمار شدن و یا مجروح شدن او، حیوان را تحت مراقبت های پزشکی قرار دهید، چون او به حمایت شما نیاز دارد.

مشاهده منبع

8 اسفند 1397 - 09:36

نظرات کاربران

امتیاز کل

احسان فتحی نوران

1397/12/20 - 16:31
عالی

ثبت نظر

امتیاز شما