نقش حیوانات در زندگی انسان

نقش حیوانات در زندگی انسان و روابط انسان‌‌ و حیوان از نخستین روزهای آغاز حیات بشر بر روی کره‌ی زمین شروع شده است؛

حیوانات یک هدیه از طرف طبیعت به ما هستند.

فواید حیوانات اهلی در زندگی انسان ها بسیار بیشتر از حیوانات وحشی و حتی گیاهان است. زندگی بدون حیوانات سخت خواهد بود، آنها برای تامین غذا، لباس، دارو و حتی برای نیازهای اقتصادی به انسان کمک میکنند.

با گذشت زمان و پر رنگ تر شدن نقش حیوانات در زندگی انسان، روابط انسان‌‌ و حیوان تا جایی پیش رفت که نگهداری حیوانات خانگی به عنوان یک اصل مهم در بسیاری از جوامع انسانی شناخته شد و حتی اپلیکیشن فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی مانند پتیا توسط انسان ها برای حیوانات خانگی آپارتمانی طراحی شد.

نقش حیوانات در زندگی انسان

با پیشرفت تکنولوژی، تعداد روش هایی که از طریق آن حیوانات به انسان کمک می‌کنند نیز افزایش یافته است؛ در ادامه به بررسی مهمترین روابط انسان‌‌ و حیوان و نقش های آن میپردازیم.

تهیه‌ی شیر

شیر محصول روزانه‌ای است که فقط از حیوانات به دست می‌آید؛ حیواناتی که برای تهیه شیر استفاده می‌شوند گاو، گاومیش، بز و شتر هستند.

شیر به دست آمده از آنها به عنوان یک رژیم غذایی روزانه برای تهیه چای، قهوه، بستنی، شکلات، شیرینی و سایر محصولات مانند غذای کودک یا محصولات آرایشی نیز استفاده می‌شود.

شیر یکی از منابع دریافت پروتئین های ضروری برای انسان است. شیر طبیعی خوراکی مناسب برای نوزادان، بزرگسالان و افراد سالخورده است.

استفاده از مو

موی حیوانات تقاضای زیادی دارند. موی بز و گوسفند برای ساخت لباس پشمی، شال و پتو استفاده می‌شود. موی اسب را می‌توان در قلم‌موهای رنگ استفاده کرد.

حتی خزهای حیوانی از جمله پوست برای تهیه لباس های گرم و جذاب استفاده می‌شود که البته به صورت غیر قانونی است!

استفاده پزشکی

از جمله نقش حیوانات در زندگی انسان در حوزه‌ی استخراج مواد اولیه دارویی است.

اگر چه در سال های اخیر این روش بیشتر توسط علم بیوتکنولوژی (Biotechnology) جایگزین شده است، اما هنوز برخی از داروها وجود دارند که از حیوانات به دست می‌آید.

برای مثال هپارین که یک داروی ضد انعقاد برای کنترل لخته در خون استفاده می‌شود از روده خوک گرفته شده است.

حتی انسولین بیماران دیابتی از سلول های پانکراس بوفالو و خوک ها گرفته شده است، یا ویتامین D از روغن کبد کوسه بدست می‌آید.

تهیه گوشت

ما مقدار زیادی از گوشت حیوانات را در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنیم. اگرچه رژیم غذایی گیاهخواری برای سلامتی خوب است، اما ما به دلایل فردی از گوشت حیوانات استفاده می‌کنیم.

برخی از حیوانات مورد استفاده برای این منظور عبارتند از بز، گوسفند، شتر، بوفالو، گاو، خوک، خرگوش، ماهی و بسیاری دیگر. ما حتی از پرندگان مثل مرغ، بوقلمون و غیره نیز برای این منظور بهره می‌گیریم.

تولید چرم

حیوانات منبع خوبی برای تهیه چرم هستند. چرم برای ساخت کفش، کمربند، کیف پول، مبلمان و غیره استفاده می‌شود.

حیوانات مورد استفاده برای استخراج چرم شامل بوفالو، گاو، شترمرغ، بز و غیره می‌باشند. هر چند به دلیل وجود روابط انسان‌ و حیوان، کشتن حیوانات و شکار غیر قانونی حیوانات برای تهیه لباس و چرم محکوم میشود، اما متاسفانه این کار هنوز در سرتاسر دنیا انجام میشود.

حمل و نقل و کار

از حیوانات به طور گسترده برای حمل و نقل استفاده می‌کنند. اسب ها، گاو، بوفالو، الاغ، شتر و غیره از جمله آنها هستند. البته در حال حاضر استفاده از حیوانات برای حمل و نقل محدود به برخی از نقاط جهان است.

از حیوانات برای انجام بسیاری از کارها نیز استفاده میشود؛ مثلا از با کمک قوه‌ی بویایی سگ ها، از این حیوانات برای کشف اشیا ممنوعه، افراد فراری یا گمشده استفاده می‌شود.

از این رو سگها معمولا به عنوان بخشی از عملیات با پرسنل پلیس و نظامی دیده می‌شوند.

دوستی و همراهی حیوانات با انسان

حیوانات خانگی دوستان و همراهان قدیمی انسان ها بوده‌ و خواهند بود.

بسیاری از حیواناتی که با انسان زندگی می‌کنند مانند سگ ها می توانند برای کمک به افراد مبتلا به بیماری های مزمن و برای کمک به آنها در انجام فعالیت های روزانه استفاده شوند.

آنها به ما کمک میکنند تا تنهایی را کنار بگذاریم؛ در درمان افسردگی کمک کننده هستند و دوستان بسیار خوبی برای فرزندانمان خواهند بود!

News source

18 Februrary 2019 - 09:19

Tags

  • فواید_جانوران_برای_محیط_زیست
  • فواید_جانوران_در_زندگی_انسان
  • فواید_جانوران_چیست
  • نقش_حیوانات_در_محیط_زیست
  • نقش_حیوانات_اهلی_در_زندگی_انسان

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score