رازهایی درباره زندگی گربه ها

زندگی گربه شامل چرخه تولد، کودکی، بلوغ، مادر یا پدر شدن و مرگ است که در این مقاله به آن می پردازیم.

بدن گربه از خز پوشیده شده است و مانند خانواده گربه سانان دارای پنجه های تیزی می‌باشد.

این حیوان پستاندار، گوشتخوار و بسیار بازیگوش است و از آب تنفر دارد.

جالب است بدانید نام قدیم گربه (Cat) در زمان پهلوی گوربک بوده و در زبان شیرین کودکانه امروزی پیشی نام گرفته است.

گفتنی است برای بهتر شدن شرایط زندگی گربه و تهیه غذا، دارو، ملزمات بهداشتی و وسایل مورد نیاز گربه خانگیتان می توانید از فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی معتبر مانند اپلیکیشن پتیا بهره بگیرید.

وزن گربه

به طور کلی وزن گربه که یکی از بهترین حیوانات خانگی است به چهار دسته دو و نیم تا هفت کیلوگرم، یازده کیلوگرم، سی کیلوگرم و دویست و پنجاه گرم که به گربه های کوچک شهرت دارند، تقسیم می‌شود.

اصل مهم در زندگی گربه

اگر به نگهداری از حیوانات خانگی مانند گربه علاقمند هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که شش هفته ابتدایی زندگی گربه به سبب اینکه رشد سریع را از نظر جسمی و روحی تجربه می‌کند، دارای اهمیت ویژه ای است.

در دوران شش هفته ابتدایی زندگی گربه خطرات مختلفی مانند بیماری های تنفسی را پشت سر می‌گذارد.

در دوره ابتدایی زندگی گربه، او بسیار کوچک و ناتوان است و سی گرم وزن دارد.

در هفته ابتدایی زندگی گربه، هنوز مجاری چشم ها و گوش های این حیوان خانگی باز نشده است یا احتمال کور شدن و باز نشدن چشم هایش وجود دارد؛

گفتنی است بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله سخت، چشم های آنها در هفته دوم زندگی گربه کاملا باز خواهد شد. درست است که در این دوره از زندگی گربه چشم های آنها دید تاری دارد؛ اما پس از چندی این مسئله حل می‌شود.

در هفته سوم زندگی گربه مجاری گوشهایشان به طور کامل باز می شود، اما حواس شنوایی و بویایی آنها همچنان در حال رشد و تکامل است.

در هفته چهارم زندگی گربه، این حیوان برای ایستادن و راه رفتن تلاش می‌کند اما هنوز آماده بردن به فضای آزاد نیست.

درست همانند بچه انسان که بعد از دو سالگی او را از شیر می گیرند، هفته پنجم زندگی گربه زمانی است که باید فرآیند شیر دادن به او را متوقف کرد.

در هفته ششم زندگی گربه شاهد این هستید که او روابط اجتماعی را یاد می گیرد و مشتاق است به آغوش شما بیاید.

پریود (فحل) گربه ماده

پریود یا عادت ماهانه فقط مخصوص انسان ها نیست و برخی از حیوانات ماده مانند گربه ها نیز در زندگی خود دوره ای به نام پریود دارند.

در زندگی گربه و یا دیگر حیوانات ماده این دوره که با پریود انسان ها متفاوت است، فحل نام دارد.

فحل به زمانی گفته می شود که حیوانات یا یک حیوان خانگی مانند گربه آماده جفت گیری و باروری هستند و میتوانند تولید مثل کند.

یکی از مهمترین علائم پریود در گربه ماده می تواند بیش از حد لیس زدن آلت تناسلی خود باشد؛ در صورتی که ممکن است خونریزی وجود نداشته باشد. در این دوره گربه بی حال، حساس و پر سر و صدا می‌شود.

فصول باروری گربه

در زندگی گربه عقیم نشده تولیدمثل حکم مهمی دارد؛

گربه حیوان خانگی کم سر و صدا و منزوی است؛ اما زمانی که به دوره جفت گیری خود نزدیک می شود، آنقدر پر سر و صدا می‌شود تا جفت مناسبی برای خود پیدا کند؛

حتی گاهی زمانی که در خانه باز می شود به سمت در می دود تا به هوای گربه های بیرون از خانه فرار کرده و برای جفت گیری جلب توجه کند.

فصول باروری گربه بهار و تابستان است. اگر گربه ماده در این دوره جنسی جفت گیری موفقی داشته باشد، باردار و صاحب چند بچه می شود.

در زندگی گربه بهتر است او به سن یک سالگی برسد، بعد جفت گیری کند و بچه دار شود؛ زیرا گربه ماده زیر یک سال قدرت فرزندآوری و نگهداری از چندین بچه گربه تازه متولد شده خود را ندارد.

جلوگیری از جفت گیری گربه

عقیم کردن گربه باعث می شود از میل جفت گیری گربه و مشکلات اندام تناسلی حیوان خانگی تان که در آینده بدان مبتلا خواهد شد، جلوگیری شود.

گربه مادر

همانطور که گفته شد مادر شدن جزو چرخه زندگی گربه است؛

اگر گربه خانگیتان به تازگی فارق شده و چند بچه گربه تازه متولد شده را به جمعتان اضافه کرده است، باید چند نکته را در این باب بدانید و بدان توجه داشته باشید.

چند روزی به گربه مادر و بچه گربه هایش کار نداشته باشید و حیوان را به حال خود رها کنید؛ البته نه اینکه به حیوان خانگی خود غذا هم ندهید!

همیشه شیر تازه در اختیار گربه مادر قرار دهید تا بتواند بچه های خود را سیر کند.

برای اینکه از کم شدن تعداد بچه های او تعجب نکنید، باید بدانید گربه مادر دو تا سه بچه گربه تازه متولد شده ضعیف یا معلول خود را می خورد؛ این کار به تقویت بدن گربه و شیردهی بهتر او به مابقی بچه ها کمک می کند.

مراقبت های ویژه در نگهداری بچه گربه

  • محل نگهداری بچه گربه تازه متولد شده نباید در معرض نور شدید باشد؛ زیرا چشم های آنها به نور حساس بوده و باعث می شود بچه گربه ها آزار ببینند.
  • محل نگهداری بچه گربه بدون مادر میتواند یک جعبه یا کارتن ساده و معمولی باشد که برای مراقبت از حیوان خانگی خود و رعایت بهداشت، بهتر است کف آن را با پارچه یا روزنامه بپوشانید.

بچه گربه قادر نیست دمای بدن خود را حفظ کند و برای گرم کردن خود از مادرش کمک می‌گیرند؛ اما اگر بچه گربه بی‌مادری را به عنوان حیوان خانگی به سرپرستی گرفته‌اید برای گرم شدن بدن او می توانید درون یک بطری آب گرم ریخته و به دورش حوله ای بپیچید و بطری را داخل جعبه قرار دهید؛

بچه گربه برای حفظ دما و گرمای بدن خود از بطری کمک می‌گیرد.

  • بچه ای که مادر دارد از پستان های مادر خود تغذیه می‌کند؛ اما برای شیر دادن به بچه گربه بدون مادر باید از شیشه شیرهای مخصوص گربه استفاده کنید.

رفتارهای گربه نر در طول زندگی

  • گربه های نر ادرار خود را می پاشند و به سبب اینکه خانه را قلمرو خود می‌دانند این کار در آنها طبیعی است.
  • گربه نر لجباز و مغرور است و به حرف کسی گوش نمی‌کند.
  • گربه نر شکار کردن را دوست دارد؛ پس ممکن است گاهی اوقات خانه را برای شکار کردن و جفت گیری با گربه های ماده ترک کند و بعد از چند ساعت مجددا به خانه بازگردد.
  • اگر چند گربه را به عنوان حیوان خانگی به سرپرستی قبول کرده اید، بدانید ممکن است گربه های نر بر سر قلمرو باهم دعوا کنند و با تربیت گربه خانگی خود می‌توانید از رخ داد این اتفاق جلوگیری کنید.
  • گربه های نر با گربه های ماده رفتار خوبی دارند، اما با بچه گربه هایش به شدت سرد هستند و هرچه بچه گربه ها بزرگتر می شوند، سردی رفتار پدرشان نیز بیشتر می شود.

News source

18 Februrary 2019 - 09:19

Tags

  • رفتار_گربه_مادر

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score